Týden s tancem

Premiéra souboru 420PEOPLE, PiNKBUS festival v Akropoli, současný tanec ve Studiu Hrdinů, pražská premiéra spolku Pulsar a mnoho dalšího ze světa tance a pohybového divadla:
420PEOPLE – HeArt of Noise (foto Pavel Hejný)
420PEOPLE – HeArt of Noise (foto Pavel Hejný)

Soubor 420PEOPLE uvádí tento týden premiéru nové taneční inscenace HeArt of Noise
Soubor současného tance 420PEOPLE letošní sezónu oslaví patnáct let na scéně a kromě průřezu toho nejlepšího ze své aktuální tvorby si pro diváky připravil i úplnou novinku. Taneční inscenaci s názvem HeArt of Noise v choreografii Sylvy Šafkové uvede 21. a 22. září jako poslední premiéru na prknech končícího Divadla Archa. Scénografie a kostýmů se ujal Marek Cpin, který jeviště divadla proměnil ve vodní hladinu. Inscenace inspirovaná různými druhy hluků a zvuků ideově navazuje na manifest futuristů Art of Noise. Diváci jsou zváni přijít obdivovat „nové možnosti zvukového prožitku v interakci špičkových tanečníků s hudebníkem Tomášem Reindlem. Naživo uslyšíte také ikonický nástroj futuristů intonarumori.“

Divadlo Archa má před sebou poslední sezonu ve své současné podobě, soubor 420PEOPLE slaví zase 15 let své existence. Symbolicky se tak kloubí loučení i zrod nového. Inspirací pro vznik HeArt of Noise, jak popisuje choreografka Sylva Šafková, byly hluky a zvuky kolem nás: „Inspirací k pohybu je pro mě hudba a hluk, zvuk. Hluk však představujeme v jakémsi lepším světle, ne jako něco nutně rušivého, ale naopak kreativního a tvořivého. Může působit v kontrastu s libou melodií hudby, ale má mnoho rovin a stránek, díky kterým utváří naši žitou realitu.“

420PEOPLE – HeArt of Noise (foto Pavel Hejný)
420PEOPLE – HeArt of Noise (foto Pavel Hejný)

Představení ideově navazuje na manifest futuristů Art of Noise sepsaný Luigim Russolem v roce 1913, který v hluku viděl nové možnosti zvukového prožitku – ten není svázaný omezeným rejstříkem zvuků tradičních hudebních nástrojů. Ke spolupráci na tomto novém projektu přizvala choreografka Sylva Šafková hudebníka Tomáše Reindla a jeho hudební projekt OMNION, který za pomocí nahrávek různých zvuků, jako je rachot skla, údery do vodní hladiny, tlukot srdce i živé produkce, tvoří svoji verzi scénického komponovaného hluku. Na jevišti se objeví i zazní futuristický nástroj intonarumori, na který během představení zahrají i sami tanečníci.

Ve scénografii Marka Cpina se část jeviště Divadla Archa promění ve vodní hladinu. Odrazem pohybu v rezonanci se zvuky jsou také kostýmy pěti účinkujících tanečníků, v některých momentech připomínající kapky vody. Symbol vody je propojujícím prvkem, který se line celým představením, stejně jako tlukot srdce určující rytmus pohybu života mezi ostatními hluky. Přijďte si s 420PEOPLE užít novodobý pohled na futurismus v pohybu, hudbě i scénografii.

420PEOPLE – HeArt of Noise (foto Pavel Hejný)
420PEOPLE – HeArt of Noise (foto Pavel Hejný)

Vstupenky na představení mohou diváci zakoupit i přes web souboru.

Soubor 420PEOPLE založili Václav Kuneš a Nataša Novotná na přelomu roku 2007/2008 po návratu z působení v Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána. Společná vize vybudovat v Praze svůj vlastní soubor současného tance dala vzniknout 420PEOPLE, jenž v současné době slaví na české i mezinárodní taneční a divadelní scéně již 15 let. 420PEOPLE je nejen soubor současného tance, ale také „značka“, která veřejnosti nabízí unikátní slovník současného tance ve formě představení a autorských choreografií na moderní interpretační a profesionální úrovni. Díky své kontinuální tvorbě přivádí nejen na jeviště ale i do online prostoru originalitu a divácky nezapomenutelný umělecký zážitek. Důležitou součástí tvorby je také netradiční dialog s divákem formou workshopů, online projektů, diskuzí, tanečních filmů, dokumentů, projekcí a dalších aktivit.


PiNKBUS Festival (promo foto archiv festivalu)
PiNKBUS Festival (promo foto archiv festivalu)

Od 21. do 23. září zaplní Palác Akropolis PiNKBUS festival: představí to nejlepší z domácí queer scény
Třetí ročník PiNKBUS festivalu ponese podtitul Queer Renaissance a během tří dnů nabídne divákům v Paláci Akropolis moderovanou diskuzi, divadelní premiéry a performance, koncerty i drag show. Festival zahájí ve čtvrtek 21. září PINKPANEL diskuze o queer umění v České republice, kde se za jedním stolem potkají zástupci a zástupkyně queer umění – emeritní královna Činohry Národního divadla Daniela Špinar, interdisciplinární umělkyně a drag queen Just Karen, zpěvačka Miss Petty a divadelní umělec Tomáš „La Cuntessa“ Procházka. Diskuzi bude moderovat redaktor Deníku N a autor publikace Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach.

Po skončení diskuze vystoupí Miss Petty – česká drag queen, skladatelka, zpěvačka a performerka. Ve svých textech vypráví o své zkušenosti být queer člověkem v České republice, body positivity a femme empowerment. Je známá svým osobitým humorem, ikonickými pohyby a chytlavými melodiemi, které se naplno rozezní na celovečerním koncertu na PiNKBUS festivalu. O afterparty na Malé scéně se postará DJ Joshek.

Becka McFadden – Black Dress (foto Michaela Škvrňáková)
Becka McFadden – Black Dress (foto Michaela Škvrňáková)

Druhý den festivalu bude patřit divadelním premiérám a performance, ve kterých se představí ikony queer umění pražské i zahraniční scény. Zakladatel*ka britského uskupení Beautiful Confusion Collective Becka McFadden, uvede v upravené edici vytvořené speciálně pro PiNKBUS festival site-specific sólo Black Dress, které zkoumá fenomén nebinární femme identity prostřednictvím vyprávění, tance a dvanácti černých šatů. S humorem, queer radostí i zranitelností autorka zve diváky na slavnostní cestu sebepoznání. Za tuto inscenaci je Becka McFadden v užší nominaci v kategorii Alternativní divadlo Cen Thálie 2023.

Následovat bude premiéra audiovizuálního představení Dave & Golly v režii laureátky Ceny Thálie Nely Kornetové, která s kolektivem T.I.T.S. vytvořila sólové představení, kde se v hlavní roli představí brazilská performerka Helena Araújo. V sólové performance je zkoumán dopad sociálních médií, 24hodinového zpravodajského cyklu a internetu na lidskou psychiku.

Poslední den festivalu bude patřit PiNKBUS umělcům a umělkyním v komponovaném večeru plném burlesky, drag, performance a divadla. Oceněný a nominovaný projekt s heslem „bezmezná svoboda“ představí show umělců známých jako PiNKBUS essentials: La Cuntessa, Tonic Garbage, Lotta Love, Chlorophyll von Needle, Just Karen a Helena Araújo. Festival zakončí na Malé scéně koncert umělkyně LEDET & ILÆY.

Multimediální performance Dave and Golly (foto Hans Petter Eliassen)
Multimediální performance Dave and Golly (foto Hans Petter Eliassen)

PROGRAM:
Čtvrtek 21. 9. 2023
19:00 / moderovaná diskuze PiNKPANEL [CZ]
(Miss Petty, Cuntessa, Just Karen a Daniela Špinar, moderátor: Filip Titlbach)
20:30 / koncert: Miss Petty [CZ]
22:00 / Afterparty: DJ Joshek

Pátek 22. 9. 2023
19:30 / Becka McFadden: BLACK DRESS [CZ/ENG]
20:00 / T.I.T.S: DAVE & GOLLY [ENG] / premiéra

Sobota 23. 9. 2023
19:30 / PiNKBUS show [ENG]
22:00 / Afterparty: Ja.sminek, LEDET & ILÆY

Vstupenky zakoupíte zde, podrobnosti na webu Paláce Akropolis a PiNKBUS Platform.


Culture Get-Together 2023: Letos v tématu Odcházení!
Čtvrtý ročník konference Culture Get-Together o spolupráci v kultuře proběhne ve dnech 25.–26. 9. 2023 v karlínském prostoru Spojka Events. Jejím každoročním cílem je motivovat ke spolupráci zástupkyně a zástupce v oblasti převážně nezávislých scénických umění, ale také samospráv a státního sektoru a otevírat nepopulární témata. Tím letošním bude Odcházení. „Odcházení nás zajímá z hlediska všech nitek, spojnic a důsledků, které má nebo může mít na individuální i společenské rovině, v oblasti tvůrčí i manažerské. Budeme hovořit o odcházení z výkonných manažerských pozic, odcházení ze zaměstnání na tzv. volnou nohu, do a ze zahraničí nebo například o důvodech nechuti a strachu odejít,“ říká Petr Pola za pořadatelskou organizaci Nová síť z. s.

O své zkušenosti se podělí řada významných osobností, které působí nebo působily na vedoucích pozicích v projektech a institucích s výrazným celospolečenským dopadem a nezřídka i mezinárodním přesahem. K účasti v rámci samostatných vystoupeních nebo společně v panelových diskuzích přijali pozvání například Martin Baxa, Hana Třeštíková, Tomáš Sedláček, Ondřej Hrab, Marta Ljubková, Rosťa Novák, Yvona Kreuzmannová, Jiří Bárta, Roman Černík nebo Karolína Koubová.

Pro konferenci se snažíme vždy pečlivě vybírat témata, která během roku začínají rezonovat, nebo jsou nějakým způsobem nepopulární či tabuizovaná a vždy aktuální. Letos se citlivým způsobem pokusíme otevřít téma Odcházení. Pro leckoho to třeba může být i dobrá příležitost si sesumírovat, co všechno člověk podstupuje při takových procesech, co mu přichází na mysl, co ho vede dál do dalších životních a pracovních dobrodružství a jak to všechno může vnímat okolí, doplňuje k volbě tématu Adriana Světlíková, ředitelka organizace Nová síť z. s.

Ke konferenci již neodmyslitelně patří i necenzurovaný kabaret Open Mic, který dává prostor k pětiminutovým stand-upům z řad veřejnosti. Letošním sloganem je pro speakery „Díky, čau!“

Culture Get-Together je dvoudenní konference pro odborníky a odbornice v kultuře, zástupce a zástupkyně veřejné správy, pedagogy a pedagožky, umělce a umělkyně i pro širokou veřejnost se zájmem o současnou situaci živého umění a kulturní praxi. Konferenci pořádá Nová síť z. s. / servisní organizace pro živou kulturu. Moderuje Mario Kubaš, konference je také streamovaná a tlumočená do anglického jazyka.
Termín a místo konání: 25.–26. 9. 2023, Spojka Events (Karlín), Pernerova 697/35, Praha 8

Užitečné odkazy:

Promo videa / YouTube kanál konference

Online registrace

FB událost s programem


Informovali jsme:

  • Ve středu 20. září začíná čtyřdenní festival pantomimy a nonverbálního divadla Mime Fest v Poličce. Kompletní program naleznete na stránkách pořadatele.
  • V neděli 24. září probíhá od 15:00 hodin zahájení sezony v Divadle BRAVO! v Braníku. Součástí bude například prohlídka divadla hudební vystoupení, ukázka z tvorby Losers Cirque Company nebo večerní fire show.

Studio Hrdinů – Budem furt stejný, nebo uvidíme barvy jasněji?
Studio Hrdinů – Budem furt stejný, nebo uvidíme barvy jasněji?

Pozvánka do Studia Hrdinů
Neboť i tam se koná série tanečních performancí. Hudebnice Andrea La Rose, tanečnice Jana Novorytová a světelný designer Pavel Havrda spolu spontánně vytvářejí představení, která otevřeně hledají svoji vlastní formu a možnosti proměny. Má explicitní název Budem furt stejný, nebo uvidíme barvy jasněji? A koná se v pátek 22. a v sobotu 23. září, s reprízami o měsíc později, 3. a 4. listopadu. Hraje se ve foyer divadla (vstup E).

Nevybíravě, ale vlídně
Bezprostředně, jako když na tebe někdo promluví
Budem dělat to, co vždycky
Množiny se protnou, nejspíš víc než jednou
a pak je po všem

Koncept: Andrea La Rose, Jana Novorytová
Pohyb a zvuk: Andrea La Rose, Jana Novorytová
Světelný design: Pavel Havrda
Grafický vizuál: Pavel Doušek
Produkce: CreWcollective – Jana Novorytová, Michaela Šnajdarová
Podpořili: Ministerstvo kultury České republiky, Magistrát Hlavního města Prahy


Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče (foto Vojtěch Brtnický)
Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče (foto Vojtěch Brtnický)

Pražská premiéra inscenace Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče
V rámci festivalu …příští vlna/next wave… se ve čtvrtek 21. září uskuteční v Divadle X10 pražská premiéra tanečně-divadelní inscenace, která je výsledkem spolupráce českých a běloruských tvůrců. Inscenace Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče vznikla na základě dramatického textu běloruské dramatičky vystupující pod pseudonymem no name67 v režii a dramaturgii Terezy Krčálové pod hlavičkou spolku Pulsar. Inscenace se tedy opírá o text i o přímou osobní zkušenost běloruských tvůrců s potlačenými protesty a následnou likvidací kulturního života v Bělorusku.

Choreografie se ujala Kateřina Stupecká a Helena Ratajová, hudbu vytvořil Jegor Zabelov, scénografii Tomáš Žižka a kostýmy Mariana Novotná. Na tvorbě se podílely a v inscenaci účinkují Tereza Krejčová, Johana Matoušková v alternaci s Jolanou Šturmovou, Helena Ratajová a Anna Wollemannová.

Běloruský stát. Systém, který deprimuje a umrtvuje. Propaguje uniformitu, monotónnost a poslušnost. Davy jedinců pochopily, že chtějí žít jinak. Mluvit jinak. Dýchat jiný vzduch. Jejich příběhy se zindividualizovaly. Tento příběh je o objevování a probouzení vlastních zdrojů. Ve chvíli, kdy člověku dojde, jak moc je zranitelný. Jak moc je traumatizovaný. Jak moc se mu celý svět zhroutil. Ale svět stále stojí a má mnoho vrstev. Variant. Východisek. Ještě není vyhráno. Ještě se zdá, že to nepoleví. Ale transformace už začala…

Pulsar tímto projektem pokračuje ve zkoumání aktuálních témat, jejichž uměleckou reflexi považuje za zásadní pro dialog s veřejností. Realizace probíhá pod záštitou evropského dramatika Ivana Vyrypajeva a Ambasády nezávislé běloruské kultury. Premiéra se konala v Kutné Hoře v kongresovém sále GASK 8. září a reprízy se inscenace již dočkala 14. září na festivalu DIVADLO Plzeň.

Projekt propojuje současný dramatický text, výzkum, tanec a divadlo. Unikátní na něm je nejen spolupráce českých a opozičních běloruských umělců, ale také složení české části kolektivu. Honza Malík, producent projektu, k němu před časem řekl: „Propojujeme různé generace absolventů Konzervatoře Duncan centre (jediné naší státní školy pro současnou taneční tvorbu), osobnosti, které mají podobné smýšlení, umělecký vkus a náhled na téma. Výsledný tvar zásadně ovlivnil dialog s režisérkou inscenace Terezou Krčálovou, která je expertkou na region východní Evropy a zkoumá souvislosti tance a divadla, a též scénografem Tomášem Žižkou, který v prostorové koncepci podněcuje performativitu díla.“


Jednou větou

  • Inscenace souboru Vera Ondrašíková & Kolektiv GUIDE oslavila 70 repríz, na programu je dnes v Divadle PONEC.
  • Ve Studiu ALTA má ve čtvrtek 21. září derniéru inscenace MOMENTUM authentic or athletic piece Martiny Hajdyla Lacové, Zuzany Scerankové a Kláry Hutečkové.
  • V neděli 24. září se ve Studiu ALTA koná work in progress choreografické práce norského umělce Magnuse Myhra, vstup je zdarma.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments