Týden s tancem

Tento týden zveme na festivaly Tanec Valmez, kde vystoupí na příklad Václav Kuneš a 420PEOPLE, na Slovensko do Bratislavy v pohybe nebo na nový site-specific projekt uskupení tYhle ve spolupráci s festivalem 4+4 dny v pohybu. V Brně budou pořádat baletní gala na podporu onkologicky nemocných pacientů a prostor dostanou i studentské práce posluchačů pražské HAMU.
420PEOPLE, Václav Kuneš – Ever (foto Vojtěch Brtnický)

Valašské Meziříčí a Zašová přivítají 16. ročník Tance Valmez

Valašskomeziříčský taneční festival Tanec Valmez chystá svůj další ročník, který proběhne ve dnech 13. a 14. října. Na účastníky čekají představení tvůrců tuzemské scény i ze zahraničí. Již poněkolikáté se představí pravidelný účastník festivalu Václav Kuneše se svým souborem 420PEOPLE, který předvede dílo Ever. Českou scénu doplní Anna Polívková s nonverbálním autorskou improvizací Paní Vltavská, ve které vzdává hold Vltavě Bedřicha Smetany, od jehož smrti uplyne letos 200 let. Z Belgie dorazí Sidonie Fossé a Johann Clapson se souborem Opinion Public a díly Empty Room a So’Far.

Program doplní rovněž workshopy pro tanečníky a studenty tance. Kompletní program naleznete na webu festivalu zde. Veškerá představení proběhnou v prostorách Kulturního domu Zašová.

Bratislava v pohybe již po sedmadvacáté

Ultima Vez: Hands do not touch your precious Me (foto: Wim Vandekebus)

Ve slovenské metropoli od 2. října probíhá 27. ročník mezinárodního festivalu Bratislava v pohybe, který podobně jako kolegové z Valašského Meziříčí sáhli po tvorbě autorů a autorek z Belgie. V červnu letošního roku proběhl prolog, jehož největší hvězdou byl soubor Peeping Tom. Na začátku října vystoupilo legendární uskupení Ultima Vez s Hands do not touch your precious Me nebo Jan Martens v Sweat baby sweat.

Ve dnech 13. – 21. října naváží díla Loraine Dambermont Toujours de 3/4 Face a souboru v Belgii působícího slovenského tvůrce Anton Lachky Company The Others. Doplní je francouzské uskupení Cie E7ka a italská dvojice Camilla Monga a Emanuele Maniscalo.

Kromě hlavního města již potřetí zavítá festival rovněž do regionů – Košic, Žiliny, Banské Bystrice a Trnavy.

Benefiční galavečer Tancem pro život v Brně

Brněnské Národní divadlo a Masarykův onkologický ústav 12. října pořádají v Janáčkově divadle benefiční baletní galavečer s názvem Tancem pro život, jenž bude věnován onkologickým pacientům. Účast přislbila řada baletních hvězd z celé Evropy.

Z Opéra national de Paris dorazí dvojice étoiles Dorothée Gilbert a Guillaume Diop s duetem z Manon, Anastasia Matvienko zatančí Umírající labuť, Benátky zastoupí Claudia Latini a Giovanni Leonarduzzi v současné choreografii Simposio. Z Helsinek dorazí český taneční pár tamních prvních sólistů Michal Krčmář a Edita Raušerová v pas de deux z Plamenů Paříže, Národní divadlo Praha bude reprezentovat Alina Nanu s Paulem Irmatovem a pas de deux ze Spící krasavice. Dále vystoupí umělci ze Slovenského národného divadla, Osla, Budapešti a Vilniusu.

Jsem velmi rád, že se nám podařilo zrealizovat tento pro mě osobně velmi důležitý projekt, který není ani tak o umění, jako spíše o životě. Těší mne také, že pozvání na toto benefiční gala přijaly světové baletní hvězdy. Bude to krásný večer se zásadním přesahem“, dodává umělecký šéf Baletu NdB Mário Radačovský.

Onkologické onemocnění vyvolává řadu negativních emocí. Naopak tanec a kulturní zážitek vám může pomoci se od nich oprostit. Jsem rád a vážím si toho, že se nám ve spolupráci s NdB podařilo uspořádat tuto benefiční akci, která se doufám stane tradicí,“ doplňuje ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda.

Baletní gala Tancem pro život by se mělo stát pravidelnou osvětovou kulturní akcí, kdy by umění mělo podpořit boj proti této zákeřné nemoci a zároveň zpříjemnit chvíle těm, kteří denně pečují o onkologické pacienty. Výtěžek z akce bude použit na zkvalitnění péče o tyto těžce nemocné.

Nový site-specific tYhle a 4+4 dny v pohybu

Ve dnech 12. a 13. října zvou soubor tYhle a festival 4+4 dny v pohybu na nový site-specific projekt 4*8+Y≠?, který se uskuteční vždy v 18.00 a 19.15 v Domě uměleckého průmyslu ÚLUV v Praze na Národní třídě.

V jednotlivých pokojích opuštěné budovy funkcionalistického paláce, který byl dříve sídlem Ústředí lidové umělecké tvorby a centrem designu moderní každodennosti, budeou diváci moci zakoušet hranici, jež lidský a nelidský svět spojuje i rozděluje. Možnost budou mít nahlédnout do světů známých a zároveň v něčem cizích. Jako interpreti se představí všichni členové spolku tYhle – Florent Golfier-Brechmann, Marie Gourdain, Lukáš Karásek a Zuzana Režná.

Nová generace tentokrát ve Mlejně

Nová generace (foto: Anna Benháková)

Studenti Kateder tance a nonvebrálního divadla pražské HAMU vystoupí v pátek 13. října od 19. 30 v KD Mlejn. Uvedena budou díla studentek choreografie Kateryny Lopakhtiny Já, ty, my a ona a Gabriely Galiové REM II, které doplní jejich kolegové z Katedry nonverbálního divadla Adéla Vávrová a její Diabolo a Filip Novák s Hořím.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments