Týden s tancem

V předvánočním týdnu zveme na představení Bohemia Baletu do Divadla Na Rejdišti, do Divadla Archa na japonskou hvězdu Mina Tanaku nebo do branického Divadla Bravo! na inscenaci Kozla ve fraku. Svou první mezinárodní hvězdu pro následující ročník festivalu oznámila i Letní Letná, Studio Alta zase zveřejnilo hned trojici otevřených výzev pro nové rezidence.
Min Tanaka (foto archiv)

Min Tanaka vystupuje v Divadle Archa

V pražském Divadle Archa ve dnech 18. – 20. prosince vystupuje slavný japonský tanečník Min Tanaka. Svým vystoupením spolu s Johnem Cagem v roce 1994 prostor Archy slavnostně otevřel, nyní přijíždí její působení uzavřít.

Tanečník, choreograf a herec Min Tanaka provází Archu po celou dobu její existence. Tanec v proudu Vltavy při znovuotevření Archy po povodních, inscenace s českými umělci Grimm Grimm a Body a mnoho sólových choreografií i mimo budovu divadla. Min přijíždí, aby v prosinci 2023 příběh Archy symbolicky završil. 

Krom toho ve foyer divadla od 10. do 19. prosince probíhala fotografická výstava Tajně: Min Tanaka v letech 1985 – 1988 ve fotografiích Vlastimila Oliho Hecla.


Studio ALTA otevírá svůj rezidenční program pro rok 2024

Hned tři otevřené výzvy pro rezidence vypsalo pražské Studio ALTA.

Prvním z nich je tzv. Dům odpočinku. Jde o pětidenní rezidenční lázně určené kolegům a kolegyním z uměleckého provozu v České republice, kteří cítí přetížení, tlak z nutnosti neustálé produkce či jen hledají zónu klidu pro vlastní myšlenky. Dům odpočinku se může stát důvodem ke zpomalení, rekalibrace vlastní praxe, prostorem pro lenošení a péči, vakuem. Obsah rezidence není podmíněný žádným výstupem ani participací na jakýchkoliv aktivitách.

Hosté Domu odpočinku budou vybráni losem, jelikož nám, ani nikomu jinému, nepřísluší rozhodovat, kdo potřebuje odpočinek víc a kdo míň. Potřebujeme jej všichni. Náš prostor a prostředky určené Domu odpočinku bychom ale rádi věnovali především kolegům a kolegyním z uměleckého provozu. Do výběru tak budou přizváni pouze ti, kteří pracují (především či částečně) v oblasti produkce, dramaturgie, kurátorství, PR, technických a jiných podpůrných uměleckých profesí a působí (především či částečně) v nezávislém sektoru na území ČR.
Celkem budou vybráni dva hosté, přičemž minimálně jedno místo bude rezervované pro pracující mimo Prahu. Výsledná lokace a konkrétní termín (březen – listopad) Domu Odpočinku bude vycházet z přání a možností hostů. Je možné jej vytvořit v přírodě i ve městě. V blízkosti bydliště i na opačné straně republiky.

Více informací a formulář pro přihlášení naleznete zde.

Druhou rezidencí je tzv. Dům výzkumu. Jde o dvanáctidenní rezidenční program, který je koncipován jako sdílený prostor a laboratoř pro čtyři individuální* umělce či umělkyně a jejich výzkum. Dům slouží především pro procesy v prvních fázích pátrání, experimentování a vytváření materiálů. Poskytuje možnost hlubšího ponoření (nebo naopak vynoření) z uměleckého výzkumu, funguje jako prostředek k hledání nových rovin vlastní umělecké praxe.

Do Domu výzkumu je možné letos přijít s již existujícím hotovým dílem (inscenace, instalace, objekt, video, …), a zaměřit se na jeho znovuotevření a přetvoření v jinou formu. Lze tedy i hledat možnosti, jak např. z inscenace vytvořit workshop, text, performance-lecture, atd.

Dům výzkumu nabídne svým hostům a hostkám přístup do společného studia, prostor pro invidividuální práci a tři facilitovaná setkání zaměřená na výměnu vědomostí a praxí v rámci skupiny.
Na závěr rezidence bude připraven malý výstup pro veřejnost, jehož forma bude vycházet z potřeb a přání účastnic a účastníků.

Odkaz do formuláře je zde.

Třetí rezidencí je Dům soustředění nabízející desetidenní rezidenci pro umělecké týmy s plnou technickou podporou. Díky tomu je určen pro projekty v pokročilejší fázi, které mají hotové základní koncepce, prvotní vize výsledných tvarů a produkční zajištění vedoucí k premiéře. Pobývání v Domě soustředění však nevylučuje experimentování, zkoušení nových technik, otevírání se participaci veřejnosti. Přesto, že hlavní náplní je soustředěná práce, nabízí Dům soustředění možnost sdílet proces s okolím a profesní veřejností formou workshopu nebo work-in-progress. Během rezidence bude mít umělecký tým možnost konzultovat proces s týmem Studia ALTA či zapojit se do autonomní podpůrné sítě Artist to Artist.

Více informací a formulář pro přihlášení zde.


Bohemia Balet oslaví Vánoce na Rejdišti

Bohemia Balet: Kontrasty – Alfama (foto Adéla Amel Veselá)

Poslední představení Bohemia Baletu v tomto kalendářním roce, Vánoce s Bohemia Baletem, proběhne ve středu 20. prosince 2023 od 18.00 hodin v Divadle Na Rejdišti. Soubor uvede část choreografií z listopadové premiéry Kontrasty: na programu bude Alfama francouzské choreografky Bérangère Andreo a také Křehké vztahy z dílny Paula Juliuse.

Jako choreograf se tentokrát představí také jeden z členů Bohemia Baletu, Vojtěch Pilbauer. Uvede vlastní kus s názvem Věci, které uvidíte, jen když zpomalíte. V závěru večera se pak mohou diváci těšit na humorné Mozartissimo choreografky Mariky Blahoutové, které s nadsázkou ukazuje svět klasického a moderního tance.

Vstupenky v ceně 200 Kč si můžete rezervovat na [email protected] nebo na profilech souboru na Facebooku a Instagramu.


Kukačka aneb Přesto zůstal člověkem v Divadle Bravo!

Kozel ve fraku: Kukačka aneb Přesto zůstal člověkem (foto Miloš Potužák)

Soubor Kozel ve fraku, který se věnuje tvorbě na poli pantomimy a pohybového divadla, přesouvá do Divadla BRAVO! další ze svých inscenací. Po dlouhé době se totiž na jevišti objeví oceňovaný titul Kukačka aneb Přesto zůstal člověkem. První repríza v novém působišti proběhne 19. prosince 2023 od 19.00 hodin.

Režisérem inscenace je Ondřej Holba, který je etablovaný jako tvůrce, lektor i dramaturg nonverbálního a alternativního divadla. Citlivý námět inscenace s podtitulem Jeden skromný večer věnovaný jednomu skromnému člověku zpracovává s pokorou, ale nebojí se nadsázky a humoru.

Divadelní inscenace Kukačka aneb Přesto zůstal člověkem je unikátní dílo, které nastudovala herečka a mimka Anna Kukuczková pod hlavičkou souboru Kozel ve fraku. Je věnovaná performerčině otci, zesnulém faráři, básníkovi, prozaikovi a esejistovi Erwinu Kukuczkovi. Jeho neuvěřitelné životní peripetie podává lidsky, s moudrostí a lehkým úsměvem na tváři, tedy stylem, jakým se za svého života Kukuczka prezentoval. Příběh je inspirován jeho tvorbou, tvrdým životním osudem a osobními vzpomínkami jeho milující dcery.

Představení Kukačka aneb Přesto zůstal člověkem se odehraje v úterý 19. prosince na scéně Divadla BRAVO!, kde je divadelní soubor Kozel ve fraku od začátku této sezony stálým hostem. Na repertoáru, který zde soubor uvádí, nechybí také inscenace pro rodinné publikum, jako jsou Absurditky, pásmo pantomimických etud autorského dua Anny Kukuczkové a Vojtěcha Svobody nebo celovečerní pantomima Stvoření světa, kterou Vojtěch Svoboda uvedl letos v premiéře ve spolupráci s hudebníkem Lukášem Sommerem.


První vlaštovky Letní Letné 2024 – Cirque Inextremiste

Cirque Inextremiste a Surnatural Orchestra: PIC (foto Jean Pierre Estournet)

První z hvězdných souborů Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná je oznámen. Do Prahy zavítá francouzský Cirque Inextremiste, který doprovodí osmnáctičlenný improvizační orchestr Surnatural Orchestra. Po dobu patnácti večerů ve dnech 15. srpna až 1. září 2024 předvedou velkolepou novocirkusovou podívanou s názvem PIC, která se vzpírá gravitaci a je ceněna po celém světě.

Spojením Cirque Inextremiste a Surnatural Orchestra vznikl velkolepý, dramatický, a přitom chvílemi velmi intimní tvar. Třicet čtyři umělci, tři dimenze, 360 stupňů a jedna obří trampolína v extrémní show, která se vzpírá gravitaci, a ze které si přítomní odnesou jedinečný zážitek a nezůstanou chvíli nohama na zemi. Díky PIC mohou diváci nahlédnout do fantazijního světa, kde se dá chodit po stropě, plout na žebříku jako na surfu nebo vzhůru nohama hrát na saxofon… jak je komu libo.

Umělecký vedoucí Cirque Inextremiste a režisér Yann Ecauvre představuje show jako „jakýsi velký epos o lidské omezenosti a síle jednoty”. Jednota je hlavním motivem celého představení, spojuje totiž artisty, hudebníky a diváky v jedno společenství, které se na okamžik spojí a dýchá pro společný zážitek.

Na Letní Letné nejsou Cirque Inextremiste žádnými nováčky. V roce 2014 vyprodali na festivalu show Extrêmités, která byla založena na špičkové akrobacii na konstrukcích z prken, železa a propanbutanových lahvích. O čtyři roky později, v roce 2018, se vrátili s představením Extension, které bylo opět beznadějně vyprodané, akrobacie byla ještě víc extrémní a hlavní roli hrál bagr. Nyní se Inextremisté vrací, aby předvedli vycizelovanou podívanou s obří trampolínou a hudebníky, kteří nejsou statickou složkou, ale spolu s akrobaty se pohybují po jevišti, občas hrají hlavou dolů nebo předvádí neobyčejné triky na trampolíně. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments