Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Dnešní týdeník je především ve znamení chystaných oslav Mezinárodního dne tance, který připadá na 29. duben 2019, tedy pondělí příštího týdne.
Happening konzervatoří (archiv autorky)

Mezinárodní den tance – kdo a jak slaví? Nejprve Praha:
Ačkoli se letos neodehrává pod záštitou Vize tance, Mezinárodní den tance natrvalo zakotvil v českém prostředí a 29. dubna se republika roztančí na mnoha místech. V Praze se oslavy konají v organizaci agentury Art 4 People. Letos se taneční den neuskuteční u Národního divadla, ale program je celý přesunut na Střelecký ostrov, kde část oslav probíhala úspěšně i loni. Letošní program probíhá od 14 do 22 hodin. Na hlavní stage se představí řada hostů ze studií, tanečních skupin i souborů kamenných divadel, aby tak ukázali, že ve svátek tance se dokáží spojit bez ohledu na odlišnou historii, styly a podobu, kterou na sebe tanec bere:

14:00 – 16:00
Přehlídka tanečních souborů a skupin: Axé capoeira; Pole Heaven; Taneční studio Andrea (step); Freedom / Fridolín TŠ HES; Contemporary – prostor pro tanec; InDance; Dana Pala Creativity Youths; RICO TUMBAO; Taneční studio IMPULS; Snatch rank (hip hop); inSpiral Dance

16:30 – 17:30
Baletní tyč – veřejný trénink pod taktovkou sólistů a baletních mistrů řady souborů

17:30 – 18:00
Flashmob

18:00 – 18:45
Happening tanečních konzervatoří: Pražská taneční konzervatoř a soš, s.r.o.; Taneční konzervatoř hl. m. Prahy; Taneční centrum Praha – konzervatoř o.p.s.; Balet Praha Junior

18:45 – 20:00
GALA baletních souborů: Pražský komorní balet; Moravské divadlo Olomouc; Balet divadla F. X. Šaldy Liberec; Balet divadla J. K. Tyla v Plzni; Laterna magika; Balet Národní divadlo Praha

20:00 – 22:00
After party – DJ Baleťák

Nakonec tedy vznikl i flashmob, společný tanec, který si mohou zatančit účastníci všude:

Další program na Střeleckém ostrově najdete zde, zahrnuje totiž paralelně ještě dvě místa.

Balet Národního divadla se účastní v rámci programu v těchto sekvencích:
15:30 – Baletní dílna pod vedením Nikoly Márové a Adama Zvonaře
16:30 – 17:30 – Veřejný baletní trénink
18:45 – 20:00 – Duet z choreografie Rain v rámci GALA

Balet Moravského divadla Olomouc se přidává k MDT a informuje o dalších aktivitách. Dnes se v Olomouci skuteční mezinárodní Balet Gala.

Hned několik držitelů Ceny Thálie se setká v projektu Balet Gala, který dnes večer poprvé uvede baletní soubor Moravského divadla Olomouc. Milovníci tanečního umění se mohou těšit na vystoupení Michala Štípy dva měsíce poté, co ukončil svou dlouholetou kariéru prvního sólisty v pražském Národním divadle. Na olomouckém jevišti se navíc setká se svou životní taneční partnerkou Nikolou Márovou. Po dnešním premiérovém uvedení bude mít projekt Balet Gala do konce sezony další dvě reprízy. A to není ze současných aktivit souboru všechno! V pondělí 29. dubna se olomoucký balet připojí k oslavám Mezinárodního dne tance.

Moravské divadlo uvádí exkluzivní projekt Balet Gala coby důstojnou kompenzaci za titul The Beatles Celebration, jehož uvádění muselo být v této sezoně pozastaveno kvůli komplikacím ohledně prodloužení dočasné licence. „Chtěli jsme našim předplatitelům nabídnout důstojnou náhradu. Věřím, že je jedinečná taneční show Balet Gala potěší. Program je skutečně pestrý a špičkoví olomoučtí tanečníci i pozvaní hosté jsou zárukou velkého diváckého zážitku,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Program galavečera připravil umělecký šéf baletu Moravského divadla Michal Štípa, který se rovněž představí ve dvou ukázkách. Půjde o jeho první vystoupení po únorové rozlučce v pražském Národním divadle. „Na návrat na divadelní prkna se samozřejmě těším. Ale cítím především zodpovědnost za celý večer než za můj výkon. Což je pro mě osobně celkem velká změna. Skloubit vše dohromady bylo velmi náročné, protože jsme za sebou měli premiéru Bajadéry a před sebou hostování v Opavě s inscenací Spící krasavice. Věřím, že se nám podařilo připravit zajímavý program, v němž se klasika snoubí s modernou,“ uvádí Michal Štípa. První polovina večera bude patřit ukázkám z baletu Ludwiga Minkuse Paquita. „Tento titul nám přišel zajímavý pro soubor i olomoucké publikum. Divákům představíme část z celovečerního titulu, který se uvádí po celém světě.“ Nastudováním byl pověřen Guido Sarno, který se olomouckému publiku už stihl představit jako Solor v inscenaci Bajadéra. „Tentokrát to pro mě byla nová role. Během příprav jsem působil současně jako tanečník i učitel. Přijal jsem tuto náročnou výzvu bez obav. Máme kvalitní soubor a všichni tomu věnovali maximum. Výsledek bude určitě stát za to,“ uvádí Sarno, který si zatančí duet s olomouckou primabalerínou a držitelkou Ceny Thálie Yui Kyotani. „Jsem moc ráda, že můžu tančit právě Paquitu. Poprvé jsem se s tímto dílem setkala jako studentka, tehdy jsem tančila ve sboru. Po čtrnácti letech jsem dostala příležitost zatančit si hlavní roli. Moc se na vystoupení těším,“ připojuje Kyotani. V první polovině večera se dále představí sólistky Emily-Joy Smith a Rachel Hickey, demisólistka Michaela Tsepeleva Horká a členové sboru.

Bajadéra: Michal Štípa a Nikola Márová (zdroj MDO)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat