Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Velkým lákadlem druhé části večera jsou ukázky z baletů Labutí jezero a Louskáček, v nichž vystoupí dvojnásobní držitelé Ceny Thálie Michal Štípa a Nikol Márová. „Představa, že si po Michalově odchodu z Národního divadla spolu už nezatančíme, byla opravdu moc smutná. Nedokázala jsem si představit, že už spolu nebudeme na jevišti. Takže když mi řekl o olomouckém baletním gala, tak mě to moc potěšilo. Navíc mám k olomouckému divadlu speciální vztah. Když se mi před osmi lety narodil syn, tak první představení po porodu jsem měla právě u vás v Moravském divadle. Byl to galavečer, na kterém jsme s Michalem tančili duet ze Spartaka. Byl to tehdy krásný a silný zážitek, návrat zpátky na scénu,“ zavzpomínala Márová. Dalšími hosty galavečera jsou sólisté baletu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Barbora Šulcová a Stéphane Aubry. Představí se v choreografii O Balcão de Amor z inscenace All That Jazz, Rock, Blues, za níž získali nominaci na Cenu Thálie. „Oslovil jsem je, aby na galavečeru zatančili právě tento duet, protože je zde ukázka vtipu, skvělých nápadů a krásné muziky. Věřím, že se tato část bude divákům také líbit,“ říká Štípa. Vedle ukázek z klasických baletů Spící krasavice, Bajadéra či Don Quijote dojde také na modernu. Z inscenace Three4Dance vybral Michal Štípa choreografii Petera Dedinského Zrcadlení na hudbu oscarového skladatele Gustava Santaolally.

Po dnešním prvním uvedení bude mít projekt Balet Gala do konce sezony ještě dvě reprízy, a to v pondělí 13. května a v pátek 31. května.

V úvodu příštího týdne čeká baletní soubor Moravského divadla další speciální akce. V pondělí 29. dubna se totiž připojí k oslavám Mezinárodního dne tance – a to hned na dvou místech v republice. „Sdružení Art 4 People připravilo k Mezinárodnímu dni tance bohatý program na Střeleckém ostrově v Praze, kterého se vedle baletních souborů z Prahy, Plzně a Liberce zúčastní také náš soubor. Michal Štípa povede veřejný trénink a sólisté Yui Kyotani a Guido Sarno zatančí v rámci večerního gala duet z prvního jednání baletu Bajadéra,“ přiblížila dramaturgyně olomouckého baletu Martina Náhlíková. Specialitou programu je flashmob, tedy bleskové taneční vystoupení ve veřejném prostoru „Náš soubor zatančí flashmob na choreografii společnou pro celou Českou republiku, a to v 16 hodin v prostorách obchodního centra Olomouc City. Záznam z vystoupení poté odešleme do Prahy, kde jej ihned odvysílají na Střeleckém ostrově. V půl šesté odpoledne pak flashmob na stejnou choreografii zatančí účastníci pražských oslav včetně Michala Štípy a našich sólistů.

Mezinárodni den tance Brno (foto Jakub Jíra)

Balet Národního divadla Brno v rámci Mezinárodního dne tance chystá vlastní program

Pondělí 29. dubna 2019 na piazzettě před Janáčkovým divadlem

ČASOVÝ HARMONOGRAM:

15:30 – 16:00 – Registrace na Open class (zdarma)
16:00 – 16:45 – Open class s Baletem NdB
16:45 – 17:00 – Vystoupení Baletu NdB
17:00 – 17:20 – Vystoupení Taneční konzervatoře Brno
17:20 – 18:00 – Vystoupení hostů Baletu NdB (Taneční skupina B-Fresh a Bezmasacrew) a předávání cen Malování Louskáčka

Těšit se tedy můžete nejen na balet, ale také na moderní/současný tanec, street dance, break dance, dále na soutěže o lístky do divadla pro účastníky Open Classu a další. Oslavy budou poté pokračovat představením Baletu NdB Romeo a Julie v Janáčkově divadle od 19.00.

Mezinárodní týdny tance – pozvánka na galavečer

Bezprostředně po oslavách MDT mohou diváci navštívit další taneční událost, V úterý 30. dubna 2019 od 19.00 hodin v Divadle Hybernia se koná galavečer Mezinárodních týdnů tance (MTT). Tento festival svou historii odvozuje od předrevoluční éry a považuje se za nejstarší český festival zaměřený na současný tanec. Jedním z vrcholů třiatřicátého ročníku MTT (festival tanec Praha ohlašuje 31. ročník existence), jehož pořadatelem je již tradičně Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium, bude velký galavečer, který je koncipován jako přehlídka „toho nejlepšího, co v oblasti současné tvorby za uplynulou sezónu vzniklo. tak šest profesionálních uměleckých těles představí výjimečný výběr z jejich aktuálního repertoáru,“ uvádí organizátoři.

V programu večera vystoupí například zástupci všech tří Národních divadel s fragmenty z jejich kmenového repertoáru: Brno představí práce svého uměleckého šéfa Mária Radačovského (Slovensko), Ostrava Jiřího Pokorného (Nizozemí), a Praha Maura Bigonzettiho (Itálie). Vzácným hostem ze zahraničí bude maďarský Royal Fehervár Ballet – nový umělecký koncept Attily Egerháziho, choreografa, který strávil sedm let na českých jevištích při transformaci Baletu Jihočeského divadla, a který také mimo jiné již dvě desetiletí spolupracuje s Baletem Praha Junior. Juniorské umění bude v galavečeru stejně jako v minulých ročnících reprezentovat Bohemia Balet Taneční konzervatoře hl. m. Prahy s premiérovým dílem své rezidentní choreografky Berangére Andreo (Francie) a Balet Praha Junior Tanečního centra Praha, konzervatoře – gymnázia se dvěma ukázkami repertoáru právě od Attily Egerháziho (Maďarsko) a také od absolventa této školy Šimona Kubáně.

A k tomu ještě tento týden ve čtvrtek 25. dubna 2019 od 19:00 hodin proběhne v divadle Komedie (Jungmannova 15/1, Praha 1) v rámci Mezinárodních týdnů tance také představení Happening tanečních konzervatoří. Účastní se ho všechny české taneční konzervatoře z Prahy, Brna a Ostravy a taneční konzervatoře z Bratislavy a Košic.

Studio ALTA: Po pás #08 / Máme otevřeno

Osmý díl oblíbené série improvizačních večerů opět propojí světy hudebníků, tanečníků, herců či vizuálních umělců se koná 26. dubna v 19:30 ve Studiu ALTA. Pořádá CreWcollective a Studio ALTA. Tento díl se koná v rámci akce Máme otevřeno, kdy se galerie, divadla, ateliéry výtvarníků, umělecké dílny, design story a showroomy, komunitní centra, kreativní huby a spousta dalších kulturních organizací otevřou na víkend zdarma veřejnosti.

Na jevišti se spolu v této sérii performancí setkávají pravidelně umělci z různých oborů, kteří spolu déle než rok nespolupracovali a komponují v daný večer improvizované představení. Každý večer má dvě až tři části o délce 20 až 30 minut. Kombinaci hráčů vybírá publikum losem těsně před začátkem představení. Diváci nejen že rozhodují, kdo s kým bude performovat, ale stávají se součástí celého konceptu tím, že přinášejí nápady na konkrétní úkoly pro umělce. Tentokrát v tom budou až po pás Lenka Kniha Bartůňková, Lea Švejdová, Tomáš Vtípil, Martin Doucha, Václav Kalivoda, Janek Rous.

Karlík a továrna na čokoládu (zdroj PONEC)

DOT504 Junior uvede v PONCI Karlíka a továrnu na čokoládu
Ponec – divadlo pro tanec uvede v neděli 28. 4. 2019 v 17:00 hodin premiéru nového projektu souboru DOT504 Junior Karlík a továrna na čokoládu. Soubor, který je známý svou spoluprací se zahraničními umělci, nyní přichází s novým konceptem rodinného představení, jehož ztvárnění se ujaly choreografky Lenka Ottová (umělecká ředitelka souboru), Michaela Hernychová a Věra Ondrašíková.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na