Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Taneční týdeník je nabitý pozvánkami: hned dnes se můžete vypravit do kina na přímý přenos baletu Romeo a Julie z Londýna. Farma v jeskyni odehraje dvakrát maraton tří svých představení v DOXu. Premiéra Baletu Národního divadla Proces se koná už ve čtvrtek! Global Water Dances / Tanec pro vodu proběhne 15. června na Střeleckém ostrově. Se.s.ta chystá další taneční performanci z cyklu Tanec v galerii, tentokrát v Petřínských sadech. Festiválek Jsem spokojenej nabídne pohybové divadlo i improvizaci.
Romeo a Julie ROH, zdroj Balet v kině

Dnes večer na balet do kina

Nadčasový balet Romeo a Julie v choreografii výjimečného britského choreografa Kennetha MacMillana se opět vrací na prkna Covent Garden a současně také uzavírá letošní sezónu přímých přenosů z cyklu Balet v kině. Nestárnoucí inscenace v MacMillanově choreografii se v londýnském Královském baletu objevila poprvé 9. února 1965. Premiéru tehdy odtančila primabalerína Margot Fonteyn a legendární ruský tanečník Rudolf Nureyev. Provedení mělo prý takový úspěch, že diváci tleskali celých 40 minut. V aktuálním nastudování účinkují v hlavních rolích britští baletní tanečníci Yasmine Naghdi a Matthew Ball. Nejslavnější milostný příběh všech dob v mistrovském provedení a s krásnou hudbou Sergeje Prokofjeva budou moci sledovat živě i čeští diváci ve vybraných kinech již v úterý 11. června 2019. Přenos začíná ve 20:15 hodin našeho času.

Místa přenosu:
Praha – Bio Oko
Břeclav – kino Koruna
Hradec Králové – Bio Central
Šumperk – kino Oko
Turnov – kino Sféra

V neděli 16. června:
Náchod – kino Vesmír
Semily – kino Jitřenka

Pondělí 17. června:
Zlín – Golden Apple Cinema

Viliam Dočolomanský: Informátoři – Divadlo Ponec 2014 (foto Viktor Kronbauer)

Trilogie Noc ve městě: 14. a 16. června hraje Farma v jeskyni komplet inscenací z posledních let

Noc ve městě představí během jediného večera tři představení oceňovaného mezinárodního divadelního studia Farma v jeskyni: Informátoři, Navždy spolu!Útočiště. Nabídne jedinečný zážitek v podobě tří nezapomenutelných představení balancujících na pomezí žánrů pohybového divadla, videa a dokumentu, která se během jedné noci odehrají na různých místech Centra současného umění DOX. Večer doplní výstavy, živá hudba a koktejl party. Akce probíhá v rámci Pražského Quadriennale 2019. Noc ve městě bude představena ve dnech: 14. a 16. června v čase 17:00 – 00:00 hodin.

Informátoři
Do skupiny aktivistů usilujících o odhalení skrytých kriminálních praktik velké nadnárodní korporace byl nasazen špión. Následovalo několik dosud nevyřešených vražd bouřících se členů odborů v zemích třetího světa. Kdo je kdo v této hře, která už dávno není hrou? Jak se zachovat v situaci, kdy každý špehuje každého a nikdo už nikomu nevěří?
Představení Informátoři je hypnotickou sondou do zákulisí korporátního světa. Vychází ze skutečných událostí, které v roce 2013 dospěly ke skandálnímu rozhodnutí švýcarských soudů.

Navždy spolu!
Fragmenty absurdního vztahu mezi matkou a dcerou se objevují v kaleidoskopu situací z jiných životů, žitých bez rozpoznání svého smyslu a směřování, mezi zábavou a bezmocí, narcismem a strachem ze smrti. Přítomnost střídá minulost, odmítání touha po blízkosti. Čas plyne, výtah jede nahoru a party musí někdy skončit. Zestárli jsme. Překvapuje nás to?
Inscenaci společně se seniory – neherci – vytvořily performerky Hana Varadzinová a Eliška Vavříková a samy v ní účinkují. Zapojení pražských seniorů bez jakékoli předchozí zkušenosti s profesionální tvorbou souboru fyzického divadla vedlo k vytvoření komunity, v níž se vytratila mezigenerační propast ignorace a pohrdání, které staří lidé na sklonku svého života často pociťují. Alespoň v hranicích projektu se tak vytvořil model soužití bez diskriminace stáří, která je v dnešní společnosti až příliš běžná.

Útočiště
Vydávají se na cestu. Ze strachu. Bez záruk. Cesty tří lidí se protnou na útěku. Poutáni k sobě navzájem překonávají území úzkosti, odvahy, selhávání a soucitu. Hledají útočiště ve světě, který o ně nestojí. Když není kam se vrátit, zbývá jen procitnout.
Představení Útočiště bylo inspirováno rozhovory s komunitou mladých lidí, žijících v Londýně, kteří na útěku prožili hraniční životní situace. Scénická kompozice balancuje na pomezí fyzického divadla a koncertu v podání sedmi výjimečných hudebních a tanečních performerů.

 

Premiéra Baletu Národního divadla Proces je za dveřmi

Třetí premiérou Baletu Národního divadla sezony 2018/2019 je moderní inscenace renomovaného italského choreografa Maura Bigonzettiho, který se nechal volně inspirovat stejnojmenným mistrovským románem Proces Franze Kafky z roku 1914. Fascinován jeho neodolatelným jazykem, traumatickým dějem a trvalou aktuálností, stejně jako přitažlivostí obrazů z filmové adaptace Orsona Wellse, vydal se Bigonzetti do temného světa pana K. Premiéra již tento čtvrtek 13. června ve Stavovském divadle.

Balet ND zařazuje do svého repertoáru dílo, které rezonuje nejen s osobností Franze Kafky, ale i se současným světovým politickým děním. Německy píšící židovský spisovatel Franz Kafka je osobností, která neodmyslitelně patří do pražského prostředí. Genius loci Starého Města, kde strávil větší část svého života, měl naprosto zásadní vliv na jeho práci. Jeho dopisy, deníky, povídky, a především existenciální romány patří k nejvýznamnějším dílům světové literatury 20. století. Mladý Franz se cítil celý život cizincem ve své vlastní rodině, trpěl zdravotními problémy, pochybnostmi a nedostatkem sebedůvěry. To vše se odrazilo v jeho románech, ve kterých předestřel velké otázky o lidské existenci a našich životech. Jeho postavy se ocitají v absurdních situacích, které nemohou ovládat, stávají se oběťmi, které beznadějně hledají svou vlastní identitu a pocit bezpečí.

 

Global Water Dances / Tanec pro vodu 15. června na Střeleckém ostrově

Global Water Dances (GWD) je celosvětový biennální projekt, který se poprvé konal 25. června 2011 v cca 70 lokalitách světa – v Praze to bylo na Střeleckém ostrově, podruhé 15. června 2013 u Křižíkovy fontány na pražském výstavišti. Potřetí se konal 20. června 2015 v rámci festivalu United Islands v Kinského zahradě, počtvrté na lodi Avoid na pražské Náplavce. Letos se bude konat 15. června 2019 v 17 h v Praze na Střeleckém ostrově.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat