Týden s tancem

Divadelní prázdniny stále pro většinu souborů trvají, stejně ale není nouze o jednotlivé projekty. Léto je časem speciálních gala představení, ale také dobou tvorby, výzkumu a rezidencí.
SE.ST.A Work in progress 2018 (Agáta Jarošová, foto Michal Hančovský)

SE.S.TA: seznamte se s tvorbou mladých choreografů

Již dvanáctý ročník Rezidence pro choreografy s koučinkem letos pořádá Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA. Na letošní ročník SE.S.TA pozvala zbrusu nové umělecké koučky Kathy Casey z Kanady a Valentinu Desideri, Italku působící v Amsterdamu. Je již pravidlem, že kromě práce s účastníky rezidence probíhá doprovodný program, který zahrnuje open class, přednášky a závěrečné Work in progress choreografů.

Otevřením některých aktivit pro veřejnost se SE.S.TA snaží umožnit odborné veřejnosti setkat se se zahraničními špičkami jejich oboru a současně s trendy současného tance a pohybového divadla seznamovat i širší veřejnost. Během rezidence od 22. do 29. srpna tak mohou všichni zájemci navštívit ranní tréninky ve Studiu ALTA, v prostoru Korza ve Veletržním paláci přednášky obou kouček a následující kulatý stůl, nebo závěrečnou prezentaci projektů Work in progres, která proběhne hned dvakrát, v expozicích Národní galerie Praha a hned o den později ve Studiu ALTA.

Rezidence pro choreografy s koučinkem 2019 se zúčastní pět choreografů z České republiky, Holandska, Německa, Itálie a Slovenska, všichni v závěrečné Work in progress nejen vystoupí, ale svou práci i okomentují. Večer pak bude ještě doplněn přednáškou Viktora Čecha, který působí v oblasti kritiky, kurátorství a teorie současného umění.

Účastníci přijíždí na rezidenci s vlastním projektem, který chtějí v rámci pobytu za pomoci zkušeného umělce – kouče rozvíjet. Cílem rezidence není ani formování tanečníků ani měnit estetický aspekt projevu, ale získat pro vlastní tvorbu nový pohled, prostor a možnost prohloubit její osobité prvky či hledat další cesty vyjádření uměleckého záměru. Celá rezidence je koncipována jako dialog mezi choreografy a kouči, kteří je v práci vedou. Čeští účastníci rezidence často brzo po jejím skončení uvedou své premiéry, loni na podzim jsme mohli vidět hned tři absolventy: Agátu Jarošovou, Mirku Eliášovou a Marii Gourdain se skupinou tYhle.

Doprovodný program v podobě open class, kulatého stolu a Work in progress mohou zájemci absolvovat buď celý, nebo si vybrat jen část, která vám vyhovuje. „My vždycky říkáme, že nejlepší je vyzkoušet všechno, máte tak dost času seznámit se s kouči, vyzkoušet si jejich techniky v praxi i poslechnout teorii, podiskutovat a na závěr si udělat divácký večer ať už v Altě nebo v Národní galerii,“ doplňuje PR manažerka SE.S.TA Michaela Kessler.

Program:
Open class: 22. – 28. srpna Studio ALTA
Kulatý stůl: 25. srpna Národní galerie Praha
Work in progress: 28. srpna Národní galerie Praha
Work in progress 29. srpna Studio ALTA

Kathy Casey (CA) odstartovala svou taneční kariéru v roce 1979 s Chicago Moving Company, na začátku osmdesátých let se usadila v New Yorku, tančila pro mnoho choreografů a v roce 1984 se stala členkou Lar Lubovitch Dance Company, v roce 1989 pak členkou společnosti Susan Marshall & Company. Kathy Casey tančí v Evropě, Asii a Severní Americe a pořádá řadu workshopů po celé Kanadě a Spojených státech. V roce 1991 byla jmenována uměleckou ředitelkou společnosti Montréal Danse. Velkou část jejích aktuálních aktivit tvoří spolupráce s choreografy na dramaturgii děl připravovaných pro Montréal Danse, kromě toho pracuje také jako umělecká poradkyně pro nezávislé choreografy. Kathy Casey se v současnosti věnuje technice japonské bondáže Shibary. V rámci ranní open class se prostřednictvím diskusí a praktických cvičení s lanem dotkne analýzy partnerské intimity. Ve své přednášce bude hovořit o roli dramaturga.

Valentina Desideri (IT/NL) je italská umělkyně a teoretička působící v Amsterdamu. Studovala současný tanec v Laban Centre v Londýně (2003–2006) a později získala titul MA ve výtvarném umění na Sandberg Institute v Amsterdamu (2011–2013). Valentina je mimo jiné autorkou Fake Therapy a Political Therapy, praktik, které dnes používá a rozvíjí řada lidí a jejichž lekce povede v rámci rezidence. Valentina je spoluorganizátorkou Performing Arts Forum, které se koná ve Francii, píše biografie na základě čtení z dlaně a věnuje se recitaci s profesorkou Denise Ferreira da Silva.

Bajadéra: Michal Štípa a Nikola Márová (zdroj MDO)

Balet Gala na Moravském divadelním létě

Konec srpna patří v Olomouci festivalu Moravské divadelní léto. Také letos nabídne Moravské divadlo populární inscenace v atraktivních lokalitách pod hvězdnou oblohou, program však, jak už bylo dříve ohlášeno, slibuje novinku. Vedle souborů činohry a opery a operety se na open-air akci premiérově představí balet. Třetí ročník divadelní přehlídky začne ve čtvrtek 22. srpna a nabídne šest představení. Balet Gala se uskuteční 27. srpna.

V představení vystoupí držitelé Ceny Thálie Yui Kyotani, Nikola Márová a Michal Štípa. Ještě před oficiálním startem divadelní sezony se publiku představí nové posily baletního souboru, Češky Barbora Lahučká a Ludmila Novotná, Britka Daisy Wales, Italové Andrea Canalicchio a Francesca Raule, Australanka Katarina Gajic a Novozélanďan Johannes Nolden a také Japonci Hodaka Maruyama a Risa Maruyama. „Program tohoto představení pod širým nebem bude odlišný od představení, které znají návštěvníci Moravského divadla. První část večera je sice shodná s tímto projektem – uvedeme v ní ukázky z celovečerního baletu Paquita – ale s rozdílným obsazením doplněným o nové členy souboru. Ve druhé části galavečera představíme čtyři nové choreografie. Diváci se mohou těšit na dvě pas de trois z baletů Spící krasavice a Le Corsaire a také na Indický tanec z Bajadéry. V adagiu ze třetího jednání Labutího jezera uvidíme dlouholeté první sólisty baletu pražského Národního divadla Nikolu Márovou a Michala Štípu,“ uvádí dramaturgyně olomouckého baletu Martina Náhlíková. Open air představení Balet Gala vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem pro druhou kariéru, který pomáhá tanečníkům zvládnout životní a profesní změnu po ukončení aktivní kariéry. Koupí vstupenky na Balet Gala přispějí diváci na činnost organizace. O projektu jsme informovali zde.

Na současný tanec do Německa – festival TANZtheater INTERNATIONAL

Od 29. srpna do 7. září se bude konat v Hannoveru už 34. ročník festivalu současného tance TANZtheater INTERNATIONAL 2019. Představí se na něm umělci z Francie, Japonska, Belgie, Kanady, Izraele, Španělska, Libanonu. Domácí scénu reprezentuje choreograf Marco Goecke.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat