Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

Premiéra souboru 420PEOPLE: PANTHERA
Tvůrci nejnovějšího představení PANTHERA nezávislého tanečního souboru 420PEOPLE se inspirovali bestsellerem Sapiens, který pojednává o úchvatném a zároveň děsivém příběhu lidstva. Plná emocí, a především otázek bude také Panthera, která má premiéru 10. a 11. 9. 2019 v pražské La Fabrice. Můžeme očekávat skvělé taneční výkony a těšit se také na hudbu Jana Šikla složenou tanečníkům takříkajíc „pod nohy“. Pod choreografií je podepsán Václav Kuneš, zakladatel souboru.

Proč jsme ze všech různých druhů lidí zůstali nakonec my, kteří o sobě rádi říkáme, že jsme pány tvorstva, i když si doslova pod rukama ničíme vše, co nám naši předchůdci zanechali?“ To je hlavní myšlenka nejnovější inscenace 420PEOPLE. „Po představení The Watcher jsem si říkal, že téma lidského těla a jeho schopností mě stále zajímá. Shodou okolností jsem se dostal ke knížce Sapiens – stručné dějiny lidstva od izraelského historika Y. N. Harariho, kde mě zaujala teorie o tom, že by vedle nás žilo třeba ještě dalších 5 druhů „lidí“. Vždyť my „sapiens“ kolikrát nejsme schopni tolerovat ani rozdílné barvy pleti či vyznání,“ přibližuje okolnosti vzniku a hlavní téma nového emotivního představení Panthera choreograf a tanečník Václav Kuneš.

Po minulé sezoně, kdy každé naše představení bylo s živou hudbou, bude Panthera jinak. Autorem hudby je Jan Šikl, se kterým jsem již několikrát spolupracoval jak u nás, tak i na představeních v Japonsku či Holandsku. Jeho hudba mi často připomíná filmovou hudbu, a to se mi právě k celkovému vyznění představení Panthera velmi hodí. Zároveň mít hudbu složenou takříkajíc „pod nohy“ – je prostě skvělé,“ říká Václav Kuneš, který si posledních pár premiér také neumí představit bez kostýmů a stylingu Olo Křížové. „Velmi jsme si sedli i po lidské stránce a pro mě je důležité vědět, že se kostýmy budou dotvářet až do posledních okamžiků tak, aby co nejlépe vystihovaly i ty nejposlednější změny před premiérou.

Scénografie se u projektu Panthera ujal Hynek Dřízhal, který podle Václava Kuneše dokáže vždy jeho téma posunout ještě někam jinam, a dá tak aktérům příležitost pohrát si i se scénou, což prý vůbec nebývá zvykem. „A je rád, a já také, když té scéně umíme vdechnout život,“ popisuje dobře fungující spolupráci choreograf. A na otázku, zda se při představení Panthera uplatní i nějaké zajímavé rekvizity, Václav Kuneš odpovídá: „O rekvizitách zatím nebudu mluvit, budou mít důležité místo a nechte se překvapit.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat