Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Začátek prosince přináší především premiéry v oblasti současného tance. Zveme do Divadla Komedie na novou inscenaci Lenky Vagnerové a do divadla Ponec na projekt Martina Talagy. Další aktuality v našem pravidelném úterním přehledu ze světa tance, baletu a pohybového divadla:
Lenka Vagnerová and Company – Panoptikum (foto ze zkoušek Michal Hančovský)

Premiéra souboru Lenka Vagnerová & Company: Panoptikum
V sobotu 7. prosince se od 19:30 hodin koná v Divadle Komedie premiéra nové inscenace tanečního souboru Lenka Vagnerová & Company. Panoptikum je inspirováno putovními společnostmi, které především v 19. století cestovala od města k městu a vystavovala na odiv kuriózní předměty, dovednosti, a především lidi. Panoptikum bude hovořit o směsi témat, která jsou nadčasová: o strachu z cizího a neznámého, o tom co vše jsme schopní prodat a za jakou cenu, o hranicích a morálních hodnotách stojících na zisku a finančním profitu, o zábavě bez zábavy, o osamělosti, ale i o smíchu, odvaze, snech, lidské důstojnost, kouzelníkovi a reflektorech.

Choreografka Lenka Vagnerová k nové inscenaci dodává: „Představení sice hledá inspiraci v historickém fenoménu, ale předkládá témata, k nimž nalezneme paralely snadno i v současnosti. Show která byla postavena na vystavování lidí, kteří byli v té době označování za zrůdy a neměli kam jít, byla vydatným zdrojem příjmů pro majitele těchto společností. Ptáme se, co všechno jsme ochotni prodat a za jakou cenu. Co se stane, když už není účinkující předmětem výnosného podnikání, stává se břemenem a je potřeba se jej zbavit? Nesnažíme se nabídnout jednoduché, černobílé odpovědi.

Lenka Vagnerová and Company – Panoptikum (foto ze zkoušek Michal Hančovský)

Základním stavebním kamenem nového opusu je nejenom tanec, herectví a fyzická akce, ale důležitou část komplexního divadelního celku tvoří i hudba a vizuální stránka. Inscenace pracuje se scénografií, rekvizitami, světelným designem a spoustou kostýmů. Hudbu k představení složil Ivan Acher, scénografii a kostýmy si vzali na starost Jakub Kopecký a Simona Rybáková. Tančí Andrea Opavská, Monika Částková, Vanda Šípová, Zuzana Veselá, Michela Kadlčíková, Patrik Čermák, Michal Heriban a Filip Martinský.

Skupinu Lenka Vagnerová & Company založila v roce 2012 choreografka a režisérka Lenka Vagnerová. Soubor každoročně vytváří nové progresivní autorské inscenace které v sobě nesou prvky tanečního, fyzického, loutkového i činoherního divadla. Svojí aktivitou se podílí na systematickém rozvoji žánru tanečního divadla na domácích i světových scénách. Existenční otázky, naléhavost témat vztahu člověka k jiným bytostem a okolí, hra se skutečností a fantazií, jsou charakteristické pro tvorbu souboru. Lenka Vagnerová klade důraz na preciznost divadelních situací, pohybových kvalit, podporuje individuality performerů, využívá sílu a dynamiku skupiny, hledá fyzické možnosti a pohybové hranice vlastního těla. Emoce, fyzická akce, vášeň, risk, konflikt, harmonie a intuice jsou a vždy byly součástí Lenčina originálního tanečního a divadelního jazyka. Soubor sdružuje výjimečné umělce ve svém oboru jako jsou: tanečníci, herci, hudebníci, vizuální umělci, nabízí profesionální edukativní zázemí, poskytuje rezidence a stáže, dává prostor novým divadelním formám a propojuje výrazné umělecké osobnosti a tvůrce. Lenka Vagnerová pravidelně vede workshopy a vyučuje svojí taneční metodu „Talk through your body“ v tanečních souborech, divadlech a školách na mezinárodním poli.

Lenka Vagnerová and Company – Panoptikum (foto ze zkoušek Michal Hančovský)

Premiérový projekt Martina Talagy: láska, svoboda a sexualita v divadle Ponec
V pondělí 9. a v úterý 10.
prosince se v divadle Ponec koná od 20:30 hodin premiéra projektu choreografa a tanečníka Martina Talagy Total Eclipse of the Heart. Dílo o lásce, svobodě a sexualitě. Jedná se o další Talagovu inscenaci zevrubně zkoumající fenomén tělesnosti, tentokrát v interakci mezilidských vztahů a kontextu mužské a ženské identity.

Sexualita je pro mě velmi důležitá součást života, a i podle Sigmunda Freuda představuje jeden ze základních individuálních motivů v životě každého jedince. Člověk se narodí jako tvor sexuální a pohlavnost ho provází v podstatě po celý život,“ říká Martin Talaga a dodává: „Ovlivňuje jeho osobnost i mezilidské vztahy a zpětně je jimi ovlivňován. Bohužel v naší společnosti jsou téma jako tělo, sex a sexualita stále velké tabu a hovoří se o nich velmi málo, často jsou vnímána i negativně. Např. pohanství vnímalo tělo, intimitu i lásku zcela odlišně.

Téma Svatby mě přitahovalo už velmi dlouho. Všeobecně mě vždy fascinoval rituál a jeho význam v lidském živote, a právě svatba představuje jeden z nejkomplexnějších a nejvýznamnějších, jelikož je přímo spojená se zachováváním rodu a života. Je v ní obsaženo mnoha odkazů na zvyky a praktiky sahající daleko před křesťanství. A to bylo pro mě velmi přitažlivé, protože „pohanské“ období vnímalo lásku, tělesnost a sexualitu úplně jinak. Podle mého názoru v této době nebylo tělo a sexualita vnímané tak „úzkoprse“ jako po staletích křesťanství a jeho vlivu. Fascinovalo mě, jak se tento rituál v průběhu času měnil a vyvíjel a jaký má význam pro dnešního člověka. Hlavně proto, že v dnešní době by si každý ten svůj ideální vztah měl definovat po svém, a ne tak, jak je to nadiktované společností,“ komentuje choreograf téma své novinky.

Na scéně se sejdou kromě tvůrce také herec a tanečník Petr Šmíd, tanečnice Helena Araújo a výrazná tvář české drag queen scény Karel Vladyka alias Just Karen, pro něhož je vystoupení v oblasti současného tance a pohybového divadla první zkušeností. „Total Eclipse je podle mě působivé zobrazení lásky, tradic a postavení ženy a muže ve společnosti. Jsem nadšený, že se Martin rozhodl do tohoto tématu vnést něco nového díky umění dragu,“ komentuje Vladyka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat