Týden s tancem
Událost týdne: premiéra Baletu ND a znovu výstava Celebrating Kylián
První premiéra nové sezony Baletu Národního divadla s názvem KYLIÁN – Mosty času je především poctou významnému českému choreografovi Jiřímu Kyliánovi a jeho rozsáhlé tvorbě, která inspirovala tvůrce po celém světě. Zároveň jí balet slaví českou státnost, svobodu a 100 let existence republiky. Slavnostní premiéra se uskuteční 11. a 12. října 2018 v historické budově ND. Oslavy vzniku republiky znamenají oslavu svobody a svoboda tvorby, je to, co mají všechny formy umění společné. Jiří Kylián vybral do programu Národního divadla čtyři svá díla – Žalmová symfonie, Bella Figura, Petit Mort a Šest tanců.
Jiří Kylián je jedním z našich nejuznávanějších a nejrespektovanějších umělců, a to v celosvětovém měřítku. Jeho práce je nesmírně rozmanitá a kreativní, ve své tvorbě vždy hledal nové cesty a způsoby vyjádření. Kyliánovo široké umělecké dílo, které čítá více než sto kusů, překvapuje emoční hloubkou, vnitřním rozechvěním, silnou dramatickou linkou, ale i hravostí a velikou muzikálností, citem pro detail a pro kompozici nejen choreografie, ale také scény, světel a dalších složek, na jejichž souhru Jiří kylián vždy dbá. Dominantními tématy pro něj vždy byly motivy lásky a smrti a vše mezi tím, vztahy mezi mužem a ženou, které diváci rozeznávají i v těch nejabstraktnějších dílech.
Jako choreograf je velmi úzce spjat s Nizozemským tanečním divadlem (Nederlans Dans Theater – NDT). V roce 1975 se stal jeho uměleckým šéfem, za jeho vedení se z tohoto souboru stala vlajková loď současného tance ve světovém kontextu, a na této pozici působil do roku 1999. Až do roku 2009 však zůstal ještě kmenovým choreografem souboru. Coby ředitel divadla uvedl na evropskou scénu mnohé dnes světově uznávané choreografy, jako je Mats Ek či Ohad Naharin. Mezi tanečníky, které inspiroval i k tvorbě, pak byli Nacho Duato, Paul Lightfoot, Patrick Marin, Johan Inger, z Čechoslováků pak Mário Radačovský, Jiří Pokorný nebo Lukáš Timulák. Kyliánova díla jsou inscenována napříč kontinenty.
Letos Jiří Kylián oslavil 70. narozeniny a stal se členem francouzské Akademie des beaux-arts, což je nejvyšší pocta, kterou lze ve světě umění získat. Doposud se členství v této prestižní akademii udělovalo v sedmi uměleckých disciplínách, 25. dubna 2018, kdy byl zvolen Jiří Kylián, se choreografie (a tanec) stala její novou kategorií. V současné době se Jiří Kylián věnuje mimo choreografii také tanečním filmům a fotografii.
Kyliánovo choreografické dílo je v Čechách známé. Pokud jde o jeho přebírání do repertoáru českých divadel (pomiňme několik málo návštěv samotného souboru v Praze), poprvé byly jeho choreografie uvedeny v Národním divadle a dlouho bylo ND také jediné, kdo jej mohl mít na repertoáru, ale v posledních letech další soubory již s nastudováním jeho děl následovaly (ND Brno, Národní divadlo moravskoslezské, Jihočeské divadlo České Budějovice). V minulosti uvedlo ND choreografie Návrat do neznámé země, Polní mše, Dítě a kouzla, Petite Mort nebo Last Touch.
Znovu byla nainstalovaná také výstava Celebrating Kylián, kterou můžete navštívit v Provozní budově B patřící k areálu Národního divadla. Od 11. do 25. 10. bude volně přístupná všem zájemcům. Projdete na ní nejen milníky v Kyliánově tvorbě, uvidíte opět velkoformátové fotografie a ukázky kostýmů z inscenací, ale také malou videotéku. V Praze se výstavu podařilo realizovat za spolupráce Baletu ND, Tance Praha a Kyliánova nadačního fondu v Praze / Kylián Fund Prague. Instalace tím také završuje první rok existence Kyliánova nadačního fondu. Expozice byla připravena už na počest 70. narozenin Jiřího Kyliána v loňském roce v nizozemském Haagu. (Iniciovali ji Holland Dance Festival, Kylian Productions, divadlo Korzo, NDT a Zuiderstrandtheater). Poprvé ND ve své provozní budově výstavu na týden otevřelo v červnu tohoto roku, v době, kdy probíhal festival Tanec Praha, a nyní bude pro diváky druhá šance. Výstavu doplní český koutek, ohlédnutí za Kyliánovým repertoárem na českých jevištích.
Balet Národního divadla připravil pro zájemce ještě baletní dílnu s názvem Just Kylián, která představí tvůrčí období tohoto renesančního umělce. Uskuteční se 21. října, je třeba se na ni nahlásit mailem na [email protected] nebo [email protected]. Dílna se bude konat v prostorách Baletu ND (Anenské nám. 2, Praha 1) a je vhodná pro dospělé a děti od 12 let, cena bude 180 Kč.
V souvislosti s dílem Jiřího Kyliána bychom rádi upozornili také na jedno z představení v divadle Ponec, a sice na reprízu (možná jedinou) společné choreografie Jiřího Pokorného, současného choreografa působícího především v zahraničí, který pochází právě z Kyliánovy líhně v NDT, a mima Radima Vizváryho: Sunday Neurosis. Premiéru měla už v roce 2017 v Haagu, v červnu pak českou na Tanci Praha. Choreografie jednak zkoumá symbiózu současného tance a moderní pantomimy a klade otázku, zda se tyto zdánlivě vzdálené styly prolnout a obohatit navzájem. Tvůrci si pak obsahově pro svůj výzkum vybrali téma neurózy, projevu selhání lidské mysli, která se nedokáže vyrovnat se současnou společností, narušování mezilidských vztahů se symptomy duševní nerovnováhy, stresu, pocitů emoční tísně. Čtyřicetiminutové představení se koná 14. října. Jiří Pokorný letos na podzim uvede premiérovou choreografii s Národním divadlem Moravskoslezským.
Lenka Vagnerová & Company od října 2018 v divadle Komedie
Soubor tanečního divadla Lenka Vagnerová & Company mění na začátku letošní sezony domovskou scénu. Autorské taneční inscenace, které má aktuálně na repertoáru (vyjma titulu La Loba, který se trvale hraje v divadle Ponec): Amazonky, Gossip, Lešanské jesličky a Mah Hunt, bude nově hrát v prostorách divadla Komedie, které nyní spadá pod Městská divadla pražská. Soubor zahajuje 15. října reprízou Amazonek. Mění se tudíž i prostory, kde budou probíhat open class tréninky se souborem (současný tanec s Věrkou Ondrašíkovou a lekce Gaga s Natašou Novotnou). Nově soubor využívá zkušebnu MDP v pasáži Lucerna. Premiérovou produkci chystá na 24. listopad v koprodukci s Městskými divadly pražskými, projekt Než vše začalo… bude dílem francouzského režiséra Lionela Ménarda, jedné z významných osobností současného pantomimického divadla v Evropě. Před premiérou přineseme podrobné informace.
Blíží se festival slovenského současného tance v Praze
Devátý ročník festivalu HYBAJ HO! se uskuteční od 25. do 28. října 2018 a představí výběr z tvorby slovenských tanečníků a choreografů za poslední dva roky. „Kulturní různorodost vnímám jako základ zdravé společnosti. Tanec jako jazykově bezbariérový druh umění přirozeně migruje a propojuje umělce z různých koutů světa. Festival HYBAJ HO! je důkazem, že hranice mezi státy nejsou překážkou pro kulturní výměnu. Názvem festivalu chceme vyzvat lidi, aby se nepřestali hýbat, fyzicky ani mentálně,“ vysvětluje Lucia Kašiarová, ředitelka Studia ALTA i festivalu, která sama jako Slovenka žijící v Praze reprezentuje české umění doma i v zahraničí.
Letošní program bude různými způsoby reflektovat témata času. Hledání odpovědí v minulosti, intenzivní život v přítomnosti či nejisté otázky budoucnosti – tyto a další motivy nabídnou u příležitosti „osmičkových“ výročí zamyšlení nad vztahem mezi osobními zkušenostmi a velkými dějinami. Umělci se představní napříč generacemi a fázemi tvůrčí kariéry. Hlavní událostí festivalu by měla být inscenace Tropical Escape slovensko-maďarského tanečníka a choreografa Csaby Molnára a Márcia Canabarra, která získala maďarskou Labanovu cenu za choreografii. Jméno Csaby Molnára není ostatně českému publiku neznámé. Mezi dalšími hosty, které známe z minula, jsou Milan Tomášik ze světoznámého souboru Les SLovaKs Dance Collective, který na festivalu představí své nejnovější sólo. Multimediální performance o nejistotách dnešního i budoucího světa s názvem WOW! (Slepá mapa světa) skupiny Debris Company se přednedávnem vrátila z turné v USA a na bratislavském festivalu Nová dráma 2018 získala v konkurenci nejlepších činoherních představení hlavní ocenění Inscenace roku.
Duet Watch Now! Lucie Holinové a Daniela Račeka reaguje na aktuální společenské téma nebezpečí ztráty soukromí a sbírání osobních informací. Naopak intimní autobiografickou zpověď nabídne inscenace Stopy v paměti skupiny Odivo. Projekt vychází z osobní zkušenosti tvůrkyň, jejichž bratrům byla diagnostikovaná paranoidní schizofrenie. V programu se objeví živá intermediální instalace Suvenýr kolektivu z Nástupiště 1-12, propojující zvukové, vizuální a performativní formy umění s poezií a architekturou. Yuri Korec ve své inscenaci d-BODY-m představí fyzickou studii o paměti těla. Mladší generaci tvůrců bude zastupovat se svými sóly Eva Urbanová a Tomáš Janypka či Eva Priečková, která v duetu Earthworms are Crossing the Road hledá s íránskou performerkou Saghar Hosseinpour porozumění beze slov. Naopak trojice autorek starší generace pod vedením Anny Sedlačkové ve své inscenaci Stories of Be-coming (Pátrání po prvním pohybu) hledá prostřednictvím tance, hlasu, slova a vědeckých informací struktury a vztahy, které v nás přetrvávají od početí po celý život. V doprovodném programu opět nebudou chybět diskuze, workshopy, večírky či koncerty a výstava.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]