Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Pravidelné novinky ze světa tance: Festival tanec Praha oznámil letošní největší atrakci, představí aktuální dílo Williama Forsytha. Jaké změny přinese přesun Studia ALTA do Invalidovny. Avízo s předstihem – festival Bazaar. Začíná festival Malá inventura.
Tanec Praha 2019 (představení OCD Love, foto Gil Shani)

TANEC PRAHA přiveze letos světovou hvězdu – Williama Forsytha
Mezinárodní festival TANEC PRAHA oznámil největší událost svého letošního programu. Již 32. ročník Mezinárodního festivalu současného tance začíná 29. května a končí 25. června. Do Čech letos přiveze dílo světově proslulého choreografa Williama Forsytha A Quiet Evening of Dance, které snoubí svět baletu s moderními směry. Vystoupením tanečníků v choreografii Williama Forsytha bude festival TANEC PRAHA slavnostně zakončen 24. a 25. červnaHudebním divadle Karlín, zatímco jeho zahájení se zhostí italská choreografka Silvia Gribaudi s inscenací Graces 1.–3. června v divadle PONEC. Tradičně přivítá festival umělce z Evropy i zámoří, a to nejen v Praze, ale i více než 20 obcích v České republice.

Jsme nadšeni, že se k nám přesně po 20 letech vrací jedna z největších osobností choreografického světa, William Forsythe. V roce 2000 tu byl se slavným Frankfurtským baletem a vyvolal vlnu nadšení,” říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka a zakladatelka Tance Praha z. ú., a pokračuje: „Ve svém celoživotním díle dokáže nádherně propojit svět klasického baletu se současnými trendy, které v jiných případech publikum někdy i rozdělují. Co mě na jeho novém díle skutečně fascinuje, je jemný pohybový humor, který náš divák dokáže ocenit. Humor a notná dávka sebeironie jsou vlastní i Silvii Gribaudi, pro kterou se nám podařilo zajistit malé turné, jež začne ještě před pražským zahájením v Brně.

William Forsythe pochází z New Yorku. Svou taneční kariéru započal v Joffrey Ballet, ale již roku 1976 se stal choreografem Stuttgartského baletu a trvale se usadil v Německu, kde se o 8 let později postavil do čela proslulého Frankfurt Ballett. Roku 2005 založil vlastní soubor The Forsythe Company, který vedl 10 let. Forsythovým rodným jazykem je balet a choreograf mu vzdává hold i v nejnovějším díle. A Quiet Evening of Dance je vskutku tichý a minimalistický, žádá divákův intelekt a pozornost, získá si jej však intimní virtuositou, ladností pohybu i milou nezbedností. Dílo je zároveň poctou Forsythovým tanečníkům, jeho dlouholetým spolupracovníkům.

Silvia Gribaudi pochází z Turína. Její choreografie, v nichž souzní tanec s ironií, propojují múzická umění, tanec, divadlo a kladou důraz na tělo a vztah s publikem. Při tvorbě inscenace Graces se inspirovala sochou Tří Grácií. Vystupuje na jevišti spolu se třemi mužskými tanečníky, k jejichž dokonale vypracovaným tělům tvoří na scéně kontrapunkt přirozenosti a svobody. S lidskostí a humorem sobě vlastním boří genderové stereotypy, otřepaná klišé a zdánlivou nedokonalost proměňuje v umělecké dílo plné lehkosti a půvabu.

Komunikační kampaně 32. ročníku festivalu se stejně jako loni ujímá agentura Comtech_CAN, jejíž klíčové vizuály pro reklamní kampaň festivalu se dočkaly minulý rok mimořádného uznání – v rámci udělování kreativních cen ADC Awards / Louskáček získala agentura spolu s fotografkou a režisérkou Bárou Prášilovou zlato. Navíc se videa z téže dílny prezentující festival TANEC PRAHA 2019 dostala do magazínu Shots. Dále získala bronz na jedné z nejdůležitějších událostí ve světě reklamy – soutěži CLIO Awards. Tento týden získala kampaň cenu v kategorii televizní spot i na Zlaté pecce, nejstarší soutěži v kreativitě u nás. Festival i letos bude doprovázet motto: Zvědavost je šance na zážitek.

Studio ALTA – zkušebna 23 (foto archiv Studia ALTA)

Studio ALTA zveřejnilo přehled aktuálních aktivit a změn, které se týkají jeho přesunu do Invalidovny
Poslední událostí přímo ve Studiu ALTA bude program příští sobotu 29. února s názvem ALTAgedon aneb Zítra máme zavřeno. Program bude probíhat od 15 do 22 hodin v komunitním duchu.
Další měsíce budou věnovány rychlému vystěhování ze stávajících prostor do nového působiště, kterým bude od května 2020 pražská Invalidovna, kde ALTA získala od Národního památkového ústavu do výpůjčky celé západní křídlo.
I když prostory v Invalidovně nejsou zcela vyhovující pro naše aktivity, snažíme se dělat vše pro to, abychom většinu z nich zachovali v nezměněné podobě,“ slibují organizátoři.

Přehled všech změn a aktivit v nejbližší době:

Zkušebna 31 v areálu v Bubenské ulici je zatím nadále k dispozici. Zkušebna 31, tj. malá zkušebna, je i po přestěhování nadále k dispozici pro krátkodobé i dlouhodobé pronájmy.
Více na webu ALTY zde.

OPEN CALL: Rezidence v Invalidovně
Studio ALTA a Iniciativa pro Invalidovnu ve spolupráci s Národním památkovým ústavem usiluje o oživení západního křídla Invalidovny a jeho zaplnění aktivitami do doby rekonstrukce.
Přihlásit svůj projekt můžete zde.

Pronájem zkušeben v Invalidovně
I nadále bude ALTA poskytovat službu pronájmu zkušeben. K tomuto účelu bude v prostorách Invalidovny vyčleněno hned několik místností, s maximální plochou 10 x 10 m. Technická specifikace zkušeben v Invalidovně bude zanedlouho k dispozici na webu ALTY.

Pokračuje program rezidencí pro studenty i profesionální umělce
Aktuálně jsou vyhlášeny rezidence pro studenty uměleckých škol, které budou probíhat v létě 2020 v Invalidovně. Uzávěrka přihlášek je 5. 3. 2020. Více informací a přihlášky najdete zde.

Aktuální program workshopů z cyklu Myslet tancem pokračuje:
18. 2. – 22. 2. 2020 / 10:00 – 16:00 / Tina Afiyan Breiova: Play Along
16. 3. – 20. 3. 2020 / 10:00 – 14:00 / Annamaria Ajmone: Nejvzdálenější pobřeží

Zbyněk Matějů, Petr Oslzlý, Vladimír Morávek, Libor Vaculík: Malý princ – Petr Batěk – Laterna magika 2016 (foto Pavel Nesvadba)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat