Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Tanec online, ale i offline: Cirk La Putyka uvede premiéru pod širým nebem, open air jde také soubor Laterny magiky. Tanec Praha uvádí domácí umělce a koprodukce, na internetu pokračuje další vysílání Flamenco De Sofa, Se.s.sta experimentuje s Tancem v galerii online. Nechybí další tipy z baletního světa pro ty, co raději ještě zůstanou u svých počítačů.
Kaleidoscope – zkouška na premiéru (foto Cirk La Putyka)

Cirk La Putyka poprvé: premiéra projektu Kaleidoskope
Dnes má premiéru nový projekt Cirku la Putyka s názvem Kaleidoskope, první po nucené koronavirové přestávce. Finský režisér Maksim Komaro, který se členy Cirku La Putyka již uvedl inscenace Slapstick Sonata, PLAY, Batacchio a Isole, ji vůbec poprvé (a snad i naposledy) kvůli zavřeným hranicím připravuje pouze na dálku z Helsinek, on-line pomocí kamer a monitoru. Vedle disciplín, jako jsou skoky na trampolíně, walking globe a závěsná akrobacie, uvidí diváci poprvé takzvaný naskakovaný teeterboard a rolla bola. Vedle zkušených členů souboru Jiřího Weissmanna, Michala Boltnara a Daniela Komarova se v inscenaci představí poprvé také nové tváře Cirku La Putyka Helena Nováčková, Adéla Míšková a Adam Joura doplnění Nikol Fryšovou a Naimem Ashhabem. A v neposlední řadě jde o vůbec první ryze venkovní produkci v historii souboru, která se v létě vydá putovat po větších i menších městech České republiky.

Základ slova kaleidoskop je řecký a víceméně znamená pozorování krásných forem. A o tom ten projekt vlastně je – o tom, že se soustředíme spíše na krásu a kouzlo okamžiku i výsledného tvaru než na hlubší filozofování o smyslu života a bytí,” vysvětluje režisér Maksim Komaro, který do inscenace obsadil osm českých akrobatů, herců a tanečníků. Na své si přijdou milovníci nového cirkusu, tance i humoru na jevišti.

Hudbu připravil Jan Balcar, o kostýmy a make-up se postarala Kristina Záveská, o scénu Pavla Kamanová, autorem světelného designu je Jan Mlčoch a zvukovou stránku měl na starosti Jan Středa. Premiéra se koná 9. června, bohužel bez fyzické účasti režiséra, reprízy pak 10. a 11. června a dále 10. až 13. července v prostoru Jatka78.

Cirk La Putyka podruhé: dokument Na krev od 11. června v kinech
Celovečerní dokument režiséra Erika Knoppa o Rosťovi a Vítkovi Novákových, jádru souboru Cirk La Putyka, viděli diváci v květnu v online premiéře a teď přichází také do českých kin. Co pohání oba bratry, osmou generaci slavného loutkářského rodu Kopeckých? Jaká posedlost, vášeň i emoce je provází, když uskutečňují svůj sen a vztahují se ke své rodině a předkům? Časosběrný dokument Na krev nabízí vedle zákulisí souboru nebo vzpomínek z rodinného archivu především velice osobní a niterný vhled do života a práce bratrské dvojice ve třech letech poté, co v roce 2014 otevřeli divadlo Jatka78.

V podtitulu dokumentu Na krev stojí: „Jejich krev je krev kočovných umělců a jejich posedlost sahá přes slavný rod loutkářů Kopeckých mnoho generací nazpět. Ve svém úsilí se obracejí k sobě samým, ke kořenům, k rodině. Před čím se snažíš utéct, to nakonec vyroste v tobě.“ Snímek zavede diváky nejen do zákulisí Cirku La Putyka, na zkoušky či jeho zahraniční cesty, ale odkrývá i hlavní zdroje neuvěřitelné energie a posedlosti, díky kterým soubor překonává i mimořádně náročné překážky. Postupně se odhaluje propojení současných ambicí principála s rodinnou historií a jakási nutkavost na ni navázat či ji „dokončit“. Na krev ukáže, kolik nervů je potřeba k tomu, aby se zhruba čtyřicetičlenný soubor na své nové domovské scéně udržel v chodu a dále vyvíjel.

U vzniku snímku stála domluva režiséra Erika Knoppa, že začne točit vývoj Cirku La Putyka od chvíle, co tento získá vlastní prostor Jatka78 v Praze. „Po půl roce natáčení jsem pochopil, že mě více než cokoli jiného přitahuje soudržnost tohoto divadelního spolku a že pomyslným pojivem je rodina, ze které Rosťa a Vítek Novákovi pochází,“ říká Erik Knopp. Oba bratři jsou osmou generací loutkářského rodu Kopeckých, která má ale jako první za 200 let existence vlastní kamenné divadlo Jatka78, a tak už nemusí primárně kočovat jako generace předchozí. Režisér získal přístup do obrazového archivu rodiny Kopeckých, potažmo Novákových, který začíná roku 1946 a pokračuje do současnosti. Díky tomu režisér ilustruje podobnost minulosti se současností a s postupy obou hlavních postav. „Kdo má takto pevné rodinné základy, dokáže v životě všechno, co si zamane,“ uzavírá Erik Knopp.

Tanečníci Laterny magiky v ukázce z inscenace Cube (foto Serghei Gherciu)

Laterna magika open air 13. června
Laterna magika
chystá tuto sobotu vystoupení pod širým nebem. Nová scéna Národního divadla se už v letošní sezoně divákům neotevře, a tak jde soubor Laterny magiky v souladu s heslem #kulturunezastavíš za svými diváky ven a přizval i několik přátel. Závěr sezony bude pro Laternu patřit současnému tanci, mappingu i živé hudbě. Na náměstí Václava Havla mezi budovami Národního divadla začne program v půl osmé večer.

Laterna magika se svým speciálním programem připojuje k ostatním souborům Národního divadla, které se ale s diváky rozloučí na scéně historické budovy ND. „Když už divadelní sezona nemohla být taková, jakou jsme ji pro vás naplánovali, užijme si alespoň její zakončení,“ zve diváky na akci vedoucí uměleckého souboru Laterny magiky Pavel Knolle. Na programu jsou čísla z moderního repertoáru Laterny magiky v neobvyklém prostředí, ale s projekcemi, a zahrají hudebníci, kteří jsou s Laternou magikou spojení buď jako skladatelé nebo interpreti. #laternunevypneš je vlastní heslo souboru pro konec této sezony.

Během večera kromě souboru Laterny magiky vystoupí duo Zabelov Group, jehož spoluzakladatelem je Jan Šikl, autor hudby k inscenacím Zahrada a Cube, a kapela Tripleshot Jam, kterou mj. tvoří tanečníci Laterny magiky Libor Kettner a Alex Sadirov a také Ondřej Vinklát. Pravidelně hrají v Café NONA na Nové scéně a jejich hudební večery jsou velmi navštěvované. Ani na open air akci nebude chybět VJ Aeldryn, který spolupracuje třeba se studiem Lunchmeat a na Tripleshot parties se stará o vizuální kouzla. Programem bude provázet členka Činohry ND Pavla Beretová. Občerstvení na piazzetě zařídí Café NONA, která diváky obslouží ve svém baru pod širým nebem. Akce se uskuteční s dodržením všech hygienických opatření.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat