Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Tanec z online světa: Bazaar Festival přivede své Superhrdinky až do obýváku, Lenka Vagnerová & Company uvádí online choreografii La Loba + tipy ze zahraničí.
Bazaar Festival 2020 – Kristina Norman: Ligteh Than Woman (zdroj promo festivalu Bazaar)

Bazaar Festival přivede divákům své Superhrdinky až do obýváku
Šestý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar, který se ve své dramaturgii soustředí na tvůrce nezávislé scény střední a východní Evropy, se přesouvá do online verze. Vzhledem k novým opatřením Vlády ČR se organizátoři rozhodli uskutečnit inscenace a setkání s jejich tvůrci v online podobě, aby festival mohl v náhradním termínu skutečně proběhnout. Značná část programu zůstává v platnosti, stejně jako termín 20. října – 1. listopadu 2020.

Zdraví vždy bude na prvním místě, ale zároveň si myslím, že k předpokladu zdraví patří také setkání s uměním a s mistrovsky zpracovanou prací špičkových umělkyň, které ve svém díle reflektují současná témata. Proto jsme připraveni realizovat inscenace v online podobě, s českými titulky a s následnou živou online diskuzí, a to jak s tvůrci samotnými, z Tallinu, Varšavy, Lublaně i z Prahy, tak i s odborníky na dané téma, kterého se konkrétní inscenace dotýká,” říká umělecký ředitel festivalu, Ewan McLaren.

Letošní Bazaar Festival tak diváci zažijí z pohodlí a bezpečí svého domova. Účastníci online festivalového dění zhlédnou festivalové inscenace a prožijí navíc setkání se „superhrdinkami“, kterým je festival věnován, skrze své obrazovky, a to v reálném čase. Po záznamech inscenací bude probíhat živý stream diskuzí: alespoň touto formou chtějí organizátoři festivalu zachovat určitou část „živě“ a zprostředkovat setkání mezi tvůrci a publikem. Jednotlivé události festivalu proběhnou takřka dle harmonogramu původního programu, dojde jen k nepatrným změnám v časech uvedení. Záznamy inscenací budou navíc s českými titulky a následné diskuze tlumočeny.

Připojením se k online události podpoří diváci nejen festival samotný, ale především jeho umělce. Dále bude možné vyjádřit svou podporu skrze sbírku, která proběhne na portálu Donio, a díky které bude možné udržet kvalitu a kontinuitu festivalu (vstupenky na již zakoupené představení na portálu GoOut.cz je možné vrátit nebo si je ponechat, a i tímto způsobem podpořit festival v nepředvídatelné době).

Program online Bazaar Festivalu

Úterý 20. 10. | živé online zahájení festivalu
20:00 | Kristina Norman (EE): Lighter than Women
Záznam inscenace s českými titulky. Následuje živá diskuze s autorkou Kristinou Norman na téma Migrace péče.
Diskuzi moderuje Alice Koubová (Filosofický ústav AV ČR), speciálním hostem bude odbornice na migraci pečovatelek a stárnutí v migraci, Petra Ezzeddine (Katedra sociální a kulturní antropologie Fakulty humanitních studií UK v Praze)

Sobota 24. 10. | online
20:00 | Renata Piotrowski-Auffret (PL): Pure Gold Is Seeping out of Me  Záznam inscenace s českými titulky. Následuje živá diskuze s autorkou Renatou Piotrowski-Auffret na téma Matky/Umělkyně/Superhrdinky.
Diskuzi moderuje Alice Koubová. Speciálním hostem diskuze bude performerka Kateřina Olivová, která se ve své práci věnuje také tématu propojení umělecké praxe s mateřstvím.

Středa 28. 10 | online workshop
10:00–14:00 | Zdeňka Brungot Svíteková a spol.: Talking about Watching
Workshop pro umělce, diváky, kreativce a kohokoli, kdo má zájem o poskytování i přijímání zpětné vazby pod vedením umělců se zkušenostmi, jak nabídnout a nejlépe využít zpětnou vazbu v tvůrčím procesu. Workshop probíhá v anglickém jazyce.

Festival Bazaar 2020 – performance Together (foto MatijaLukic)

Sobota 31. 10. | Sobotní Bazaar živě online (v anglickém jazyce)
17:00 | Sobotní Bazaar | part I
Přehlídka několika ukázek právě vznikajících scénických a tanečních projektů
ME-SA / Martina Hajdyla Lacová (SK/CZ): Momentum
Tinka Avramova a Martin Krupa (CZ/USA): Syn jitra (Son of the Dawn)
Diskuse po ukázkách bude vedena Ewanem McLarenem s Lucii Hayashi z Tanečních aktualit.
PAUZA 15min

18:30 | Sobotní Bazaar | part II
Anna Biczók & Ula Zerek (H/PL) Pavlova Recipe – stage: healing
the guts company (D) Macht#2 – the skin
Weronika Lewandowska (PL): 360 Degree Poetry (The Foretoken)
Diskuse po ukázkách bude vedena Ewanem McLarenem s Lucii Hayashi z Tanečních aktualit.

Sobotní večerní dvojprogram a domácí dance party
Noc buřiček (v anglickém jazyce)
20:00 | Agata Siniarska (PL): Blindsight part 2: online version
20:30 | Zrinka Užbinec (HR): Exploded Goo: online version
21:30 | Všichni doma Dance Party s DJ Johannou – online živě

Neděle 1. 11. | online
19:30- 21:00 | Leja Jurišić-Marko Mandić (SI): Together for Dinner

Všechny odkazy na online vysílání najdete na webu www.bazaarfestival.cz, stejně jako nejaktuálnější informace, festivalové aktuality mohou diváci sledovat na Facebooku a Instagramu.

La Loba online!
Jedna z nejúspěšnějších choreografií Lenky Vagnerové, ve které se snoubí mistrovský taneční a fyzický projev Andrey Opavské, hudba Ivana Achera a zpěv Jany VébrovéLa Loba – bude uvedena 22. října online. Jen během jednoho dne a za vstupné v hodnotě 150 korun, které si mohou zájemci obstarat přes portál Goout. Koupí vstupenky samozřejmě diváci podpoří soubor Lenka Vagnerová & Company, který působí v Divadle Komedie. Inscenace měla premiéru v roce 2013, je tedy na poli současného tance jako stálice velkou raritou. Andree Opavské vynesla titul tanečnice roku 2014, získala cenu Herald Angel Award na Fringe festivalu v Edinburghu a další ocenění. Jistě stojí za zhlédnutí i na monitorech počítačů.

Ze zahraničí

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments