Festival Janáček Brno přes omezení a zákazy úspěšně proběhl v celém původním termínu

Letošní ročník prestižního operního a hudebního festivalu Janáček Brno se musel přizpůsobit aktuální komplikované situaci v souvislosti s šířením onemocnění Covid-19. Festival přesto proběhl s velkým úspěchem od 28. září do 16. října 2020 v Brně, když se podařilo udělat maximum pro zachování jeho programu, který se dotýkal umělecké vřavy na přelomu 19. a 20. století a hledání nových cest v hudebním výrazu děl operních i instrumentálních.

L. Janáček: Její Pastorkyňa – Pavla Vykopalová a Karita Mattila – Janáček Brno 2020 (foto Marek Olbrzymek)

První festivalový týden (28. září – 4. října) proběhl jen s menšími změnami programu, festival Janáček Brno byl velmi úspěšně zahájen operou Osud v režii světoznámého Roberta Carsena. Výjimečnou premiéru navštívilo mnoho českých i zahraničních hostů a novinářů. Festival nabídl dále řadu koncertních produkcí, ať již koncerty Zemlinského kvarteta, Arnold Schoenberg Chor či dalších špičkových umělců. Závěru týdne dominovala Její pastorkyňa Janáčkovy opery NdB s mimořádným hostem, světoznámou sopranistkou Karitou Mattilou

V týdnu od 5. října v souvislosti s dalšími opatřeními k omezení šíření epidemie Covid-19 festival pokračoval dál s pozměněným programem. Podařilo se zachovat, ať již úpravou programu nebo novými daty koncertů, většinu festivalových akcí. Je jasné, že celková situace s opatřeními souvisejícími s omezením šíření Covid-19 festival Janáček Brno silně zasáhla, a to i koncertní řadu, jelikož nejeden program byl postaven na vokální složce. I přesto byla dramaturgie upravena tak, aby byla stále zajímavá a zůstala v kontextu původní koncepce programu festivalu.

Produkci opery Salome, která se nemohla v důsledku vládních opatření odehrát, nahradil s obrovským diváckým úspěchem mimořádný koncert orchestru Janáčkovy opery Národního divadla Brno uskutečněný 10. října v Janáčkově divadle. Vrcholem posledního týdne, kdy bylo ještě možné hrát před živým publikem, byl 11. října koncert Filharmonie Brno.

V týdnu od 12. října festival na základě aktuálně vyhlášených opatření vlády musel omezit všechny akce pro publikum v sálech, program byl však nahrazen živými streamy plánovaných koncertů letošního festivalu a záznamy významných akcí minulých festivalů tak, že každý festivalový den nabídl atraktivní produkci. Závěrečný koncert Bamberských symfoniků 16. října proběhl rovněž formou livestreamu z koncertní síně v Bamberku na webu festivalu Janáček Brno. „Jsem šťasten, že navzdory nepřízni situace se nám podařilo zorganizovat virtuální živý streaming nezměněného programu,“ řekl dirigent koncertu Jakub Hrůša.

Janáček Brno 2020: Filharmonie Brno a Dennis Russell Davies (foto Marek Olbrzymek)

Festivalový web zaznamenal více než 100 000 návštěvníků z více než stovky různých států. Livestreamy festivalu sledovali lidé z Austrálie, Belgie, Kanady, Dánska, Francie, Německa, Mexika, Itálie, Maďarska, Japonska, Nizozemí, Ruska, Jižní Korey, Španělska, Švýcarska, Velké Británie, USA, Polska a dalších zemí.

Některé z produkcí festivalu Janáček Brno 2020 byly přesunuty na termíny v listopadu a prosinci letošního roku, jedna z produkcí bude uvedena formou livestreamu.

Seznam přesunutých produkcí festivalu Janáček Brno 2020:
17. 11. 2020 – Dětský sbor Brno, Divadlo Reduta
18. 11. 2020 – Kostelní písně ze Znorov – folklorní koncert, Červený kostel
25. 11. 2020 – recitál Tomáše Krále a Matana Porata (produkce bude uvedena formou live streamu)
28. a 29. 11. – Osud – Janáčkova opera NdB, Janáčkovo divadlo
19. 12. 2020 – koncert Pražského filharmonického sboru, Besední dům
Řecké pašije – Janáčkova opera NdB – aktuálně se hledá termín realizace produkce v Janáčkově divadle
Recitál Pavola Breslika a Róberta Pechance – aktuálně se hledá termín realizace produkce v divadle Reduta

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments