Uctěním památky Smetany bylo otevřeno Pražské jaro

Pietní akt u hrobu Bedřicha Smetany na vyšehradském Slavíně dnes dopoledne otevřel šedesátý devátý ročník Pražského jara. Pořadatelé v den Smetanova úmrtí v souladu s tradicí za účasti desítek přihlížejících, milovníků hudby, studentů i turistů, uctili památku nejen známého skladatele, jehož cyklus symfonických básní Má vlast každoročně přehlídku zahajuje. Také dnes zazní na slavnostním koncertu ve Smetanově síni Obecního domu v přednesu České filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem.Pořadatelé festivalu uctili také památku Antonína Dvořáka, Josefa Suka a Rafaela Kubelíka. Právě tomuto dirigentovi bude u příležitosti stého výročí jeho narození dnešní koncert dedikován. Pietního aktu se zúčastnil i jeho syn Martin Kubelík. Muzikolog Petr Kadlec v projevu uvedl, že koncert České filharmonie s Rafaelem Kubelíkem v roce 1990 byl po jeho návratu do vlasti možná „nejsilnějším momentem Pražského jara“. „Mou vlast často dirigoval a cyklus nahrál sedmkrát s předními orchestry světa. V jeho chápání hudby jako prostředku ke zlepšení lidstva byla Má vlast ideálním prostředkem v jeho boji za osvobození od jakékoliv formy totality,“ uvedl před časem Martin Kubelík.

V rámci pietní akce zazněla v podání Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy pod vedením sbormistra Jakuba Zichy Česká píseň Josefa Bohuslava Foerstera, Mať moja z cyklu Tři zpěvy Josefa Suka a Sirotek z cyklu Moravská krajina Antonína Tučapského. Úryvky z Vančurovy Markéty Lazarové přednesla Veronika Kubařová, která v této roli účinkuje v Městských divadlech pražských.

Kultovní dílo české hudby Má vlast se uvádí na Pražském jaru téměř každoročně. Tradici osvěžuje skutečnost, že se skladby ujímá každý rok jiný dirigent. Má vlast se na festivalu nehrála pouze v roce 1948, výjimkou jsou také roky 1946 a 2006, kdy byla uvedena druhý den festivalu.

Má vlast je podobně jako Smetanova opera Libuše vyhrazena zejména slavnostním příležitostem. Jde o cyklus šesti symfonických básní inspirovaných historií, legendami a krajinou Čech. Dílo vzniklo v letech 1874 až 1879, premiéra se konala 5. listopadu 1882 v Praze na Žofíně.

Na letošní ročník festivalu je připraveno celkem padesát tři koncertů. Kompletní program i informace o vstupenkách jsou na webových stránkách festivalu Pražské jaro.

Foto Vlastimil Šesták

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky