Čtvrtstoletí primabaleríny Klimentové: velké úspěchy i odříkání

  1. 1
  2. 2

Ve své profesi se dostala až do světové špičky. Primabalerína Daria Klimentová vládne brilantní technikou, výrazem i křehkým půvabem. Bývalá sólistka Národního divadla je od roku 1996 v angažmá Anglického národního baletu. Nyní se po dvaceti pěti letech rozhodla, že je čas odejít do tanečního důchodu. Svoji kariéru hodlá Klimentová ukončit v červnu, s českými diváky se pak rozloučí již tento čtvrtek, tedy 15. května ve Státní opeře. Její budoucí život bude zřejmě spjat s pedagogickým působením či s fotografováním.Jako primabalerína prestižní londýnské scény premiérově tančila veškerý klasický repertoár, nazkoušela přes třicet postav. Objevila se v dvojroli Odetty – Odilie (Labutí jezero), byla Julií (Romeo a Julie), Giselle, Popelkou, Kitri (Don Quijote), Aurorou (Spící krasavice) nebo Marií (Louskáček). „Jsme velký mezinárodní soubor, všichni ti nejlepší v něm chtějí tančit. Musíme svými výkony stále dokazovat, že si tam zasloužíme být. A pořád máme někoho za zády, kdo čeká na naše místo,” svěřila se Klimentová již před lety.

Její umění obdivovala například i britská princezna Diana, která byla patronkou Anglického národního baletu. Tanec sama také milovala a pravidelně navštěvovala nejen představení, ale i zkoušky. Tanečníky zvala i k vystoupením na soukromých akcích. Funkci po Dianě posléze převzal další člen královské rodiny – princ Andrew, vévoda z Yorku. Díky němu si Klimentová mohla vypít čaj v Buckinghamském paláci. Baletka tvrdí, že přízně slavných lidí si velmi váží, nemá prý ale potřebu tyto detaily nijak vytrubovat do světa.

Těžkým obdobím pro Klimentovou byl její návrat po několika operacích kolena a kotníku. Cvičením a posilováním se ale do původní kondice vždy dokázala dostat. Také po porodu dcery Sabiny v roce 2000 se díky pomoci manžela a maminky dokázala vrátit v rekordním čase – už po třech měsících stála na jevišti v titulní roli baletu Giselle. „Měla jsem jen dvě šance: vrátit se hned po porodu, nebo přijít o smlouvu,” vysvětlila. Mladě vypadající, sto šedesát dva centimetrů vysoká a čtyřicet tři kilogramů vážící tanečnice tvrdí, že dietami se trápit nemusí.Velkým koníčkem Klimentové je fotografování, kterému se věnuje přes deset let – od doby, kdy jí manžel pořídil jednoduchý přístroj. Ze začátku fotila jen tak pro radost, například svoji dceru. Ze samouka se ale časem zprofesionalizovala. Zachycuje prostředí, které velmi důvěrně zná: své kolegy-tanečníky v těch nejlepších polohách. „Baletka na snímku musí být dokonalá. Balet je umění a já nemám v úmyslu ukazovat jeho nesprávné polohy,” řekla. Několikrát nafotila kalendář sólistů baletu, za sebou má také řadu výstav.Klimentová začínala jako pětiletá s gymnastikou. Talentovaného děvčátka si ale povšimly i učitelky baletu a malá Daria se posléze rozhodla pro tanec. Poté, co vystudovala konzervatoř (1989), započala svoji kariéru v Národním divadle v Praze – v roce 2010 zde odtančila tisící představení v kariéře. Po třech letech a vítězstvích na mezinárodních soutěžích přijala nabídku z Kapského města v Jihoafrické republice, kde byla rok. Následující tři sezony pak tančila ve Skotském baletu v Glasgow, než přešla do vysněného Londýna.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na