Výroční ceny mají Daria Klimentová, Marta Drastíková, Ondřej Vinklát a Jan Kodet

Aktualizováno 

Internetový portál Opera Plus vyhlásil ve čtvrtek večer v pražské Státní opeře nejnovější držitele svých Výročních cen, a to v oboru balet a jiný tanečně dramatický žánr. Při čtenářském hlasování na stránkách našeho portálu nakonec zabodoval ve všech třech kategoriích soubor Baletu Národního divadla v Praze. Ceny dnes večer převzali jeho sólista Ondřej Vinklát a demisólistka Marta Drastíková, cenu za nejlepší choreografii si odnesl baletní mistr a choreograf Jan Kodet.

Hlasující vybírali favority z bezmála pěti desítek tanečníků a choreografů. Zvláštní cenu šéfredaktora Opery Plus pak získala primabalerína Anglického národního baletu Daria Klimentová . O vítězích rozhodli čtenáři Opery Plus svým hlasováním na základě nominací, sestavených předem oslovenými tanečními publicisty – Lucií Dercsényiovou, Lucií Kocourkovou, Janou Návratovou, Pavlem Jurášem a Romanem Vaškem. Výběr favoritů se uskutečnil ve třech kategoriích – ženský taneční výkon, mužský taneční výkon a choreografie, a to v inscenacích, které byly k vidění na tuzemských scénách a v případě našich umělců také na zahraničních jevištích v loňském roce. Mezi nominované se tak dostali například tanečníci Nikola Márová, Miho Ogimoto, Alexandre Katsapov nebo Mathias Deneux z Baletu pražského Národního divadla, Petra Kováčová či Michał Lewandowski z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, ale též umělci působící v zahraničí – Jiří Bubeníček a Lukáš Slavický. Nominována byla i Miřenka Čechová se svým úspěšným multimediálním projektem S/He is Nancy Joe , choreograf Václav Kuneš s titulem Mirage , stejně jako i obě loňské premiéry Baletu pražského Národního divadla – Prokofjevův Romeo a Julie v choreografii Petra Zusky a Čarodějův učeň s hudbou Zbyňka Matějů a v choreografickém ztvárnění Jana Kodeta, za režijní spolupráce tandemu SKUTR, tedy Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského (kompletní přehled nominací najdete zde ).

Právě poslední dvě zmíněné inscenace nakonec přinesly nominovaným umělcům ve čtenářském hlasování prvenství.Demisólistka Baletu Národního divadla Marta Drastíková cenu převzala za svoji Julii, její kolega, sólista Ondřej Vinklát pak hned za dvě role – Romea z Prokofjevova baletu a Krabata z Čarodějova učně, a konečně Jan Kodet si ocenění odnesl za choreografii k této inscenaci.Primabalerína Anglického národního baletu Daria Klimentová získala mimořádnou Výroční cenu šéfredaktora portálu Opera Plus za svoji zcela výjimečnou taneční kariéru a reprezentaci českého baletu v zahraničí. Daria Klimentová jako jediná dnes večer na jevišti pražské Státní opery mezi oceněnými chyběla, kvůli svým zahraničním povinnostem cenu osobně převezme v průběhu svého Gala, které je ve Státní opeře ohlášeno už na přespříští měsíc, konkrétně na 15. května.Svoje Výroční ceny předal internetový portál Opera Plus poprvé už loni na podzim v pražském Rudolfinu, a to v kategorii opera, kdy je získali Jana Šrejma Kačírková a Adam Plachetka. Pro balet a tanec byly letos vyhlášeny poprvé, do čtenářské ankety se přitom zapojilo více než šest a půl tisíce hlasujících. „Sympatické je, že čtenáři našeho portálu nakonec vybrali mladé tanečníky, kteří stojí na počátku svojí sólové kariéry. Stejně tak i Jan Kodet jako choreograf má bezesporu řadu dalších úspěchů teprve před sebou,“ okomentoval výsledky čtenářského hlasování šéfredaktor Vít Dvořák. „Je to pro mne ohromná pocta,“ vzkázala Opeře Plus z Londýna ke svému dnešnímu ocenění primabalerína Daria Klimentová.

Dnešní předání nejnovějších Výročních cen Opery Plus se uskutečnilo před zcela zaplněným hledištěm pražské Státní opery, moderátorem byl dramaturg baletu Národního divadla v Praze Václav Janeček. Poté následovalo představení Baletu Národního divadla Amerikana III.

Foto Martin Divíšek, Hana Smejkalová, Jan Kodet 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat