Umělci bojují s roboty o vlastní autorskou svobodu

  1. 1
  2. 2

Systém CID využívají primárně sociální sítě: uživatel nahraje videonahrávku, která je zařazena do databáze dalších nahrávek na této síti a je porovnána s podobnými nahrávkami, u kterých se evidují autorská práva. Pokud algoritmus zjistí shodu, sociální síť informuje držitele autorských práv. Držitelé pak mohou požádat o stažení nahrávky, či žádat profit za reklamu připojenou k videu. Tyto nástroje však mají k dokonalosti daleko. Mohou sice identifikovat určitou shodu, nikoliv však rozdíl mezi řádným a nezákonným užitím.

Zdá se, že nejjednodušším řešením by pro někoho bylo obvinit společnosti, jejichž autorská práva roboti „hájí“. Vedení těchto společností má ale fungování těchto nástrojů pod kontrolou stejně málo, jako uživatelé či provozovatelé sociálních sítí.

Společnost Naxos spravuje okolo 2.5 milionu jednotlivých hudebních kusů. Vedoucí manažer videí a nových médií Naxosu Duncan Hammons považuje ochranu autorských práv za hlavní povinnost společnosti ve vztahu s jejich distribuovanými klienty. Zároveň však uvedl: „Abychom dodrželi své závazky vůči našim klientům, jsme odkázáni na milost plné automatizace.“ A stejně jako jiné společnosti, i Naxos spoléhá na systémy CID k identifikaci potenciálního nelegálního užití materiálu chráněného autorskými právy.

Podle Hammonse funguje většina této technologie správně, ale míra chybovosti a přemrštěných shod je natolik velká, že by si zasloužila lidské posouzení, které by inkriminované případy snadno rozlišilo. Tvrdí, že většina případů chybných obvinění ze zneužití je vyřešena do týdne, včetně „vyhodnocení legitimity statutu uživatelů jako entity hudebního či divadelního umění, nebo že jejich kanál představuje nízké riziko pro zneužití autorských práv.“

Vedení sítě YouTube v uplynulém roce investovalo do vylepšení CID více než 100 milionů dolarů. Po posledních úpravách by podle vedení YouTube měl být schopen vyřešit téměř všechny problémy týkající se autorských práv před fází, kdy přicházejí na řadu právní řízení. YouTube tak v současnosti aktivně nezprostředkovává spory o obsah, ale pouze je pasivně umožňuje.

FB v průběhu května 2020 zveřejnil aktualizace zásad pro publikaci nahrávek a videí, včetně pravidel užití hudby ve videu. Nabízí zde svůj vlastní archiv nahrávek, které lze bezplatně použít k výrobě videí a oznámil i zdokonalení systému restrikčních oznámení, aby měli uživatelé čas své nahrávky přizpůsobit a vyhnout se přerušení vysílání v případě, že Facebook zjistí, že mohou porušovat uživatelská pravidla. Bližší informace však zůstávají veřejnosti nejasné (ostatně jako i v jiných případech fungování této sociální sítě).

Aby FB zjistil autorská práva, skenuje nahraný obsah dvěma systémy. Prvním z nich je systém zvaný Rights Manager, který zajišťuje ochranu děl pod autorským právem, druhým je Audible Magic, užívaný též v platformách Twitch, SoundCloud či Vimeo, a který automaticky blokuje audiovizuální nahrávky, které se shodují s obsahem v databázi. Přes promyšlenost těchto nástrojů, nahrávky klasické hudby v nich zůstávají nevyřešeným problémem.

V současnosti neexistuje vhodné řešení,“ říká Meredith Rose z advokátní kanceláře Public Knowledge specializující se na otázky intelektuálního vlastnictví. Podle ní se snad v blízké budoucnosti vyvine technologie, ve které bude možné odlišit například dvě různé interpretace Beethovenovy Deváté. „Tam ale zatím nejsme,“ říká Rose.

Pražské jaro 2020 (foto Petra Hajská)

Boji s roboty se nevyhnuli ani hudebníci v České republice, a to dokonce i festival největší – Pražské jaro. Již několik hodin před vysíláním záznamu koncertu BBC Symphony Orchestra 17. května 2020 zablokoval streamování kanál YouTube a Facebook stejným způsobem zablokoval přenos recitálu kanadského houslisty Jamese Ehnese, který byl 24. května streamován z Floridy. Ředitel festivalu Roman Bělor uvedl: „Dnes je na internetu možné napsat, že Hitler nebyl tak zlý, a projde to. Ale když James Ehnes dvě minuty hraje Bacha podobně jako někdo jiný, hned je to zablokované.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat