Ústí nad Labem: Šimerdu vystřídá Formáček

Nového ředitele má Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem. Radní města na tento post po několikerém odkladu dnes na svém jednání vybrali Miloše Formáčka.


Ústecký magistrát ústy své mluvčí zdůraznil, že Miloš Formáček byl do čela divadla v severočeské metropoli zvolen v souladu s doporučením výběrové komise. Funkce se ujme již 1.října. „Vybrali jsme schopného manažera, který bude rozvíjet umělecký potenciál divadla a zlepší jeho hospodaření,“ tvrdí náměstkyně ústeckého primátora Zuzana Kailová.

Dirigent Miloš Formáček působil řadu let jako šéfdirigent Hudebního divadla Karlín a také jako ředitel Karlovarského symfonického orchestru. Ve vedení Severočeského divadla opery a baletu vystřídá dosavadního ředitele Tomáše Šimerdu, který z této funkce odchází po více jak pěti letech, po neshodách s místními politiky, resp. zřizovatelem divadla, týkajících se především financování provozu divadla (náš nedávný rozhovor na toto téma s Tomášem Šimerdou najdete zde).

S nedostatkem peněz bojuje Severočeské divadlo opery a baletu již delší dobu. Město Ústí nad Labem jako zřizovatel se divadlo v nedávné minulosti neúspěšně pokoušelo převést na Ústecký kraj. Od města divadlo dostalo na provoz pro letošní rok 47 milionů korun, jeho roční rozpočet ale dělá skoro jednou tolik, ztráta divadla za loňský rok činila téměř 6,5 milionu korun, problémy má divadlo i letos.

“Za mé éry odešlo 35 lidí, dostali jsme se na naprosto limitní stav, třeba první housle mají jen šest hráčů, všude jinde osm. A stejné je to se vším obslužným personálem,” připomněl tento týden odcházející ředitel Tomáš Šimerda. Další škrty v rozpoču by podle něj už byly jen na úkor prudkého poklesu kvality tvorby. Šimerda, kterého z funkce ředitele radní odvolali k 30.září 2011, by v ústeckém divadle prý rád zůstal alespoň jako režisér.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
33 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments