Ústí nad Labem: Šimerdu vystřídá Formáček

Nového ředitele má Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem. Radní města na tento post po několikerém odkladu dnes na svém jednání vybrali Miloše Formáčka.


Ústecký magistrát ústy své mluvčí zdůraznil, že Miloš Formáček byl do čela divadla v severočeské metropoli zvolen v souladu s doporučením výběrové komise. Funkce se ujme již 1.října. „Vybrali jsme schopného manažera, který bude rozvíjet umělecký potenciál divadla a zlepší jeho hospodaření,“ tvrdí náměstkyně ústeckého primátora Zuzana Kailová.

Dirigent Miloš Formáček působil řadu let jako šéfdirigent Hudebního divadla Karlín a také jako ředitel Karlovarského symfonického orchestru. Ve vedení Severočeského divadla opery a baletu vystřídá dosavadního ředitele Tomáše Šimerdu, který z této funkce odchází po více jak pěti letech, po neshodách s místními politiky, resp. zřizovatelem divadla, týkajících se především financování provozu divadla (náš nedávný rozhovor na toto téma s Tomášem Šimerdou najdete zde).

S nedostatkem peněz bojuje Severočeské divadlo opery a baletu již delší dobu. Město Ústí nad Labem jako zřizovatel se divadlo v nedávné minulosti neúspěšně pokoušelo převést na Ústecký kraj. Od města divadlo dostalo na provoz pro letošní rok 47 milionů korun, jeho roční rozpočet ale dělá skoro jednou tolik, ztráta divadla za loňský rok činila téměř 6,5 milionu korun, problémy má divadlo i letos.

“Za mé éry odešlo 35 lidí, dostali jsme se na naprosto limitní stav, třeba první housle mají jen šest hráčů, všude jinde osm. A stejné je to se vším obslužným personálem,” připomněl tento týden odcházející ředitel Tomáš Šimerda. Další škrty v rozpoču by podle něj už byly jen na úkor prudkého poklesu kvality tvorby. Šimerda, kterého z funkce ředitele radní odvolali k 30.září 2011, by v ústeckém divadle prý rád zůstal alespoň jako režisér.

Mohlo by vás zajímat


33
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
33 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous

Škoda, odchází špičkový manažer a velký znalec opery.

Anonymous

Rozhodně nepatřím k fandům pana Šimerdy, ale toto je už opravdu hodně přes čáru… Velký SMUTEK!!! Pán Bůh opatruj všechny členy divadla, na vysvětlenou si stačí prostudovat veškeré dostupné informace o panu Formáčkovi z doby jeho působení v Karlíně i KSO…

Anonymous

Držím zaměstnancům i opeře do Ústí palce,a doporučuju urychleně se zkontaktovat s někým z Varů a moc dobře se poradit a připravit na krutý boj…:-(

Anonymous

K manažerským kvalitám či nekvalitám pana Šimerdy se nemůžu vyjadřovat. Chybí mi informace. Co však všichni musíme vidět je úroveň, kterou v posledních 5 letech pod jeho vedením divadlo dosáhlo. A nelze neprojevit obavu, zda to bude v budoucnu alespoň stejné. Přejeme těm, kteří to s divadlem v Ústí myslí upřímně hodně sil – a těm, kteří byli nespokojni a vyvolávali různé protiakce jen otázka – bude líp???

Anonymous

Jak je možné, že toto někdo dopustil?!! Vždyť to už není normální…. já bych za to odvolal nekompromisně všechny členy rady města, kteří se na přijetí pana Formáčka podíleli…..vždyť krom propuštění zbytku zaměstnanců neumí vůbec nic a ať mě nikdo netvrdí že to neví….to není nic tajného stačí se podívat pět let dozádu a kam šláp tam 100 tráva ani nic jiného neporoste!!!! To je jasná likvidace stálé scény a mě už ujeli nervy a postarám se o medializaci…hou domluvil jsem

Anonymous

Ale politiky nezajímá nic jiného než prospěch, vlastní sláva a to, co kde nakradou nebo dostanou v úplatcích. Opera, balet a koneckonců i činohra je pro ně outěžek, otrava a žrout peněz z pokladny, které by se daly probendit se zpřízněnými firmami třeba ve stavebních zakázkách. Pan Šimerda rozuměl divadlu, byl i dobrým manažerem a tak jim neseděl. Bodejť by jo. Politikové nejsou nic víc než banda lidí, kteří nic pořádného neumějí a tak se cpou na radnice. Komunální politika je plebs ještě větší, než celostátní.

Anonymous

Šimerda má úroveň, přirozenou inteligenci a hlavně ochotu pracovat. Prozatím to v české divadelní kotlině vypadá tak, že kdo je výborný, dostane padáka. Kéž by se podobná persona objevila i ve vedení opery, nebo baletu ND.

Anonymous

Ten, kto sa divadlu rozumie, kto je kompetentný… No nebodaj má ešte aj talent, tak je nebezpečný a treba ho klepnúť po hlave a čím skôr odstrániť, nech nevytŕča a nech sa zaradí niekam nižšie. To je častý jav v slovenských i českých divadlách a nielen divadlách…

Anonymous

Předpokládám, že pan Formáček slíbil magistrátu, že vystačí s menším rozpočtem. Ta banda idiotů na ústecké radnici si myslí, že ten žebrácký peníz, který divadlo dostává je ještě moc a že ještě potřeba všechny umělce vyhladovět.Že se zvedla návštěvnost i umělecká úroveň, to nikoho nezajímá.Když něco dobře funguje, je potřeba to rozložit. Hanba!

Anonymous

K předcházejícímu: To v tom lepším případě. Spíš bych tipoval, že jim slíbil, že všechny propustí, divadlo transformuje na OPS a nejenže ušetří, ještě vydělá… Velmi zkrátka: Řízená LIKVIDACE!

Anonymous

Souhlasim s předcházejícím názorem.
My umělci jsme většinové společnosti na obtíž,tak už si to přiznejme.

Anonymous

Tomáš Šimerda JE velice kvalitní manažer i velice kvalitní umělecký šéf a divadlu i opeře mimořádně rozumí. Snad se jednou dočká i toho Národního, které by si bezesporu zasloužil a pro které je rozhodně kvalifikovanější i zkušenější než ti, co ho řídí teď. Hanba ústeckým radním!

Anonymous

To jsou ale na ústecké radnici idioti! Vyměnit Šimerdu za Formáčka!
Ale je to kabinetní ukázka toho, jak tomu nikdo nerozumí a stačí pár idiotů na radnici a ti v tomto kulturně upadajícím státě dokáží zlikvidovat vše.
Také by se radní měli zajímat o politickou i uměleckou minulost pana Formáčka!

Anonymous

Pana Šimerdu neznám, ale soudě podle 100% kladných ohlasů je asi mužem na svém místě. To se nedá říct o panu Rapplovi, kterého 99% ohlasů vidí jako nezralého vést operu ND. Asi nejde o schopnosti, ale o konexe a lobbing :-(

Anonymous

K předposlednímu příspěvku: Neřekl bych idioti, ale gauneři! Formáčkova minulost je nechvalně známa všude… (a nechce se mi věřit, že to radní v Ústí nevědí!) M.F. je velice nebezpečná osoba, na místě všech zaměstnanců divadla bych doporučoval už začít koncipovat petici za jeho okamžité odvolání!!!

Anonymous

Zažila jsem 5 posledních sezon ústeckého divadla a všichni pamětníci budou jednou vzpomínat na na éru "za Šimerdy" jako na éru neuvěřitelně vysoké úrovně na region.A že to bylo politické kupčení a handl není třeba zdůrazňovat….

Anonymous

Také bych doporučoval všem zaměstnancům, aby se jednotně a ostře postavili proti Formáčkovi, nebo na to všichni doplatí!

Anonymous

Typicky české…když se někomu daří,tak mu dáme po prstech,nasadíme nohsleda a nýmanda,v nejhorším ho pak vyhodíme ,ale to už bude pozdě…argument,že Šimerda byl umělec a musí na jeho místo přijít manažer je úsměvná..a kdo je teda pan Formáček????k smíchu,jen kdyby to nebylo tak kruté.Ať žije éra Tomáše Šimerdy!
Neprošustroval ani korunu,to páni na Magistrátu házeli miliony za lanovku na Větruši a za lavičky v parku za 60tisíc kus…a dotace divadlu byly stále tenčí a vstupní částky jen za energii čím dál vyšší.Pouze o sníženou dotaci se vyskytl problém ve finančním rozpočtu,to je dobré si uvědomit!!!

Anonymous

Jediná šance pro zaměstnance divadla je OKAMŽITÁ a NEKOMPROMISNÍ STÁVKA a požadavek ODVOLÁNÍ Formáčka z postu, do kterého byl právě dosazen. Nový otevřený a nezmanipulovaný KONKURZ na post ředitele divadla. V opačném případě vás všechny NEKOMPROMISNĚ ZLIKVIDUJE tato osoba.
Vezměte si příklad z hrdinského a úspěšného boje KSO proti stejně likvidačnímu bývalému řediteli Vikorovi.

Držím vám VŠECHNY PALCE!

Anonymous

Souhlasím s výše uvedeným. To víte, když má Ústí v rukou jedna politická strana a ředitel divadla je v jiné, tak se musí něco vyhrabat a říci, že je odvolán z ekonomických důvodů. A ano, už neplatí: Co Čech, to muzikant. Protože kdo je v dnešní době umělcem, na chleba si jen tak nevydělá a když už, musí se potýkat s lidmi, kteří ač o něm rozhodují, jsou nekompetentní a prospěchářští. Investuje se do blbostí, z dlažby v městských sadech má každý, kdo zde pracoval, doma dlážděnou cestu, za 6 prkýnek na lavičku se dají desítky tisíc (proč asi?) a… Číst vice »

Wolfram von Eschenbach

Bývalí komunisté se tedy zase spikli, nomenklaturní kádr Formáček ředitelem! Proč po něm nechtěli negativní lustrační osvědčení? O jeho uměleckých a hlavně lidských kvalitách raději pomlčím. Jeho jmenování je horší variantou než přímé rozpuštění souboruu a o nic jiného radním asi nejde!

Anonymous

Mnoho povolaných,málo vyvolených.Tak se asi dá charakterizovat odborná úroveň komise,která zvolila variantu nejhorší z nejhorších.Kdyby radní zrušili divadlo rovnou ušetřili by.To by se však museli pod takové rozhodnutí podepsat.Proč si tedy nenajmout na špinavou práci člověka,známého zmršením orchestru divadla v Karlíně a téměř zrušením nejstaršího orchestru v Evropě-Karlovarského symfonického orchestru.Je to opět jako za "komanče",všichni chápou,že o zdravotnictví by měl rozhodovat lékař atd.,jen o kultuře rozhoduje každý neumětel ledva umí číst a psát.Nemluvě o hudbě.K tomu už se cítí povoláni naprosto všichni.Lidi,neblbněte!!!

Anonymous

Schopný je vyměněn za všehoschopného.

Anonymous

Tak poraďte,co máme udělat…jsme bezradní.S dosavadním ředitelem fungovalo vše naprosto bez problémů,to si máme nechat všechno líbit???co si dnešní komunálové dovolí,my musíme akceptovat?

Anonymous

Možná by bylo zajímavé upozornit radnici na tuto diskuzi. Poradit jim, aby se na pana Informáčka poptala v KSO.A vyhlásit stávkovou pohotovost!Opravdu kultura jde v celé zemi mílovými kroky do …, všem je to jedno, nikdo ničemu nerozumí – rozhlédněme se po divadlech: v Olomouci vede divadlo doktor, nesmyslně spojenou SOP a ND vede začátečník a špatný režisér Rocc (ředitel ND je knihovník), v Brně je šéfkou opery bába, která nikdy v divadle nepracovala (snad s výjimkou svých začátečnických let) a už vůbec divadlo neřídila atd.Bože, kam se to řítíme! Ta kultura je tady opravdu v ohrožení a ten zubař… Číst vice »

Anonymous

Anonymní 26.9.2011 20:56 Nesmíme to akceptovat! Tohle už vážně překračuje všechny meze. Divadlo by tu snad mělo být pro diváky a ne pro pár radních, kteří do něj stejně nechodí a absolutně nic o něm nevědí. Jsem si jistá, že naprostá většina diváků by si přála, aby ředitelem i nadále zůstal pan Šimerda. Prosím, zkuste se opět obrátit na veřejnost. Ať se kolem toho ztropí pořádný povyk, třeba jim to potom neprojde tak snadno. Podpora by se určitě našla, vždyť si stačí vzpomenout, kolik lidí podepsalo petici proti rozpuštění místních souborů. Já jako věrná divačka jsem zásadně proti tomu, aby… Číst vice »

Anonymous

Co máte udělat?Samozřejmě se kontaktujte s někým z Varů(to už se určitě stalo),ev.i z Karlína.A určitě na UOH,můžou vám poradit víc než si myslíte.
Ale hlavně sledovat kroky nového ředitele a každý konzultovat-má ve zvyku dělat mnoho věcí v rozporu s předpisy.
Zatím neudělal nic,tak počkat.
A křičet a nebát se!A medializovat.
Držíme vám palce!

Anonymous

Doporučil už někdo pánům radním, aby si přečetly komentáře k jejich sqělému rozhodnutí.

Anonymous

Obávám se, že radnici tato diskuze absolutně nebude zajímat.

Anonymous

Pan Šimerda je skvělý manažer a umělec. Se zájmem jsem sledoval neuvěřitelně vysokou úroveň operních představení v jeho éře. Kvalita byla naprosto srovnatelná s divadly stejné velikosti i v zahraničí!!! Přeji mu především mnoho další tvůrčí síly a všem v Ústí mnoho síly do další práce…

Anonymous

Občas ustřelí – viz legendární zájezd opery NDB do Japonska pod jeho vedením a udělá ostudu – což by jako manažer neměl, ale budiž – všichni jsme jen lidé.

Anonymous

No pokud tady všichni fandí Tomášovi Šimerdovi. tak to fakt už musí ten Formáček být třída :-)) viz posl. reakce Co vy víte o legendárním zajezdu do JPN s NDB. Byl jste tam? Nebyl – tak mlčte, já jsem to sledoval v přímém přenosu.

Anonymous

Jak víte, že jsem tam nebyl? Pokud jste to stejně jako já sledoval v přímém přenosu, tak víte, že ustřelil – kolego :-)