Už za měsíc se Státní opera zavírá. Vláda ale teprve bude rozhodovat o tom, kdo posoudí nabídky na rekonstrukci

Komisi, která bude hodnotit nabídky uchazečů o rekonstrukci budov Státní opery Praha, posoudí v pondělí vláda. Zakázka za přibližně miliardu korun byla vypsána v únoru a soutěžní lhůta nebude ukončena dříve než na konci června, spíše o něco později. Rekonstrukce budov Státní opery Praha má trvat 27 měsíců a skončit má v roce 2018. V divadle se přestane hrát s koncem této sezony, tedy v červnu.

Státní opera Praha (foto Pavel Horník)
Státní opera Praha (foto Pavel Horník)

Původní termín pro otevírání obálek byl 20. května. „Nicméně s ohledem na žádosti o dodatečné informace uchazečů dle zákona o veřejných zakázkách se termín prodlužuje, což není u takto velké zakázky neobvyklé,“ okomentoval ředitel technicko-provozní správy Národního divadla Václav Pelouch.

Vzhledem k tomu, že se jedná o významnou veřejnou zakázku podle zákony, ustanovuje hodnotící komisi vláda, v tomto případě na návrh ministra kultury, sdělila mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. V návrhu je devět členů a devět náhradníků. Za členy jsou navrhováni za Národní divadlo Václav Pelouch, Miroslav Růžička, Jana Dvořáková a Tamara Čuříková, Jakub Masák a Květa Střílková Honzálková reprezentují architektonickou kancelář Masák & Partner, Daniela Potkányová Agenturu hospodaření s nemovitým majetkem a Milan Pokorný a Tomáš Urban Ministerstvo kultury.

Ředitel Národního divadla Jan Burian dříve uváděl, že pokud nenastanou problémy, stavba se zahájí v létě, maximálně na začátku podzimu, tedy po skončení současné divadelní sezony.

O opravě opery se mluví léta a cena, kterou za ni má stát zaplatit, stále roste. Ministerstvo kultury navyšování zdůvodňuje tím, že předchozí investiční záměry zahrnovaly pouze opravy vybraných technologií a dílčí restaurátorské práce na historické budově. Při přípravě projektové dokumentace se ale prý přišlo na další nedostatky ve stavu obou budov či statice historické budovy. Podle ministerstva je nutná generální rekonstrukce obou budov.

Financování rekonstrukce zajišťuje program Péče o národní kulturní poklad, z nějž se hradí opravy či novostavby sídel několika významných kulturních institucí. Z něj se platí také třeba dostavba hostivařského depozitáře pro Národní knihovnu, revitalizace Klementina či rekonstrukce hlavní budovy Národního muzea.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments