V 96 letech zemřela dlouholetá sólistka opery Národního divadla Libuše Domanínská

Ve věku 96 let zemřela v úterý 2. února 2021 v Hodoníně jedna z nejvýznamnějších sólistek poválečného období Národního divadla, sopranistka Libuše Domanínská. Informovala o tom dnes tisková kancelář Národního divadla.
Libuše Domanínská jako Líza v Pikové dámě (archiv ND)

Libuše Domanínská (vlastním jménem za svobodna Klobásková a provdaná Vyčichlová) se narodila 4. července 1924 v Brně. Zpěvu se věnovala už od dětství – vystupovala v dětském sboru Obce legionářské v Košicích a v deseti letech zpívala na v Lánech k narozeninám prezidenta Masaryka. Vystudovala zpěv na konzervatoři v Brně a ještě jako její posluchačka získala v roce 1945 angažmá v souboru tamního Státního divadla, kde zahájila svou hvězdnou operní dráhu. O deset let později, už jako zralá a zkušená operní pěvkyně, přešla z Brna do pražského Národního divadla, jemuž zůstala věrná plných 35 let, do roku 1990, kdy odešla do důchodu.

Za necelých deset let v Brně nastudovala na 40 rolí. Také v Národním divadle bylo její uplatnění veliké, nejvíce ji režiséři využívali pro český repertoár. Snad nejčastěji zpívala Jitku ve Smetanově Daliborovi. Ztvárnila Krasavu v Libuši, Mařenku v Prodané nevěstě, Dvořákovu Rusalku zpívala v ND více než stokrát, v Jakobínu byla nejprve Terinkou a později Julií. Své komediální schopnosti prokázala i v roli Káči v opeře Čert a Káča. Z českého repertoáru ztvárnila také Foersterovu Evu a tři velké role v Janáčkových operách: Jenůfu v Její pastorkyni, Káťu Kabanovou a Lišáka v Příhodách lišky Bystroušky. V inscenaci Věci Makropulos Roberta Brocka a Václava Kašlíka z roku 1956 byla půvabnou Kristinou.

Libuše Domanínská (zdroj ČRo)

Libuše Domanínská našla v Národním divadle uplatnění i ve světovém repertoáru. Nejčastěji zpívala Alžbětu v Donu Carlosovi, Aidu a náročnou Abigail v Nabuccovi, byla Micaelou v Carmen, Agátou v Čarostřelci, Čo-Čo-San v Madame Butterfly a Lízou v Pikové dámě. V Národním divadle vytvořila přes 50 rolí.

Soustavně se věnovala i koncertní činnosti a často zpívala také v zahraničí. Dlouhá léta spolupracovala s rozhlasem a s televizí a nazpívala mnoho gramofonových snímků. Její pěvecké mistrovství bylo oceněno řadou vyznamenání, titulů a cen; v roce 1997 byla například poctěna cenou Thálie za celoživotní mistrovství.

Za svou dlouhou kariéru Domanínská vychovala spoustu talentů. K nejvýznamnějším patří držitelka tří Cen Thálie Jana Šrejma Kačírková. “Byla to moje milovaná ‘teta’, změnila mi život tím, že mě jako mladou holku přivedla k opeře,” uvedla sopranistka. “Naučila mne úplně všechno, co jsem kdy ve svém pěveckém životě potřebovala, moje tři Ceny Thálie jsou vlastně její,” dodala.

Sólistka Národního divadla Brno a hostující sólistka Národního divadla v Praze Šrejma Kačírková v těchto dnech natáčí své první profilové CD s názvem Kdy láska přilétá. Objeví se na něm mimo jiné skladby ze dvou cyklů lidových písní, které Zdeněk Blažek napsal pro Domanínskou. “Je mi moc líto, že už jí své album nestihnu přehrát,” podotkla Šrejma Kačírková.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments