V Brně večer zazní poklady z kroměřížského hudebního archivu

Poklady z Kroměřížského hudebního archivu zazní dnes večer při zahajovacím koncertu osmé sezony cyklu Bacha na Mozarta! v Brně. Skladby Pavla Josefa Vejvanovského, většinu z nich v novodobé premiéře, zahraje Czech Ensemble Baroque, a to v chrámu svatého Michala.
Czech Ensemble Baroque (zdroj FB)

“Každý soubor staré hudby by se měl jednou za čas vnořit do archivů a pro dnešní svět objevit nějaký zcela zapomenutý hudební poklad,” uvedl dirigent Roman Válek. Po letech bádání v zahraničí, třeba ve Štrasburku, Paříži a Benátkách, soubor sáhnul do fondů hudebního archivu kroměřížského zámku. Volba padla na Vejvanovského Offertoria.

Bacha na Mozarta! je první a patrně jediný abonentní cyklus takzvané staré hudby na Moravě. Ve své dramaturgii přináší velké kantátové, oratorní, operní i symfonické tituly z období renesance, baroka a klasicismu ve stylové interpretaci a na dobové nástroje.

Za cyklem stojí soubor  pod Válkovým uměleckým vedením. V osmé sezoně zve milovníky staré hudby také na Mozartovo Requiem, Bachovy kantáty a barokní módní přehlídku.

Samostatným koncertem s netradičním programem se bude prezentovat vokální ansámbl Czech Ensemble Baroque Choir. “Chceme ukázat, jak romantičtí skladatelé jako Schubert nebo Mendelssohn navazovali na odkaz a tradici mistrů Purcella, Händela či Schütze. Bude to zajímavá konfrontace,” uvedla sbormistryně Tereza Válková.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na