V dobřanském kostele postaví bachovské varhany

Kostel sv. Mikuláše v Dobřanech na jižním Plzeňsku by měl získat unikátní varhany, za nimiž by se měli sjíždět hudebníci a varhaníci z celé Evropy. Do vzácné barokní varhanní skříně chtějí v Dobřanech postavit takový nástroj, na jakém komponoval většinu svých stěžejních varhanních skladeb Johann Sebastian Bach. Složení a podobu varhan má určit mezinárodní komise odborníků, kterou jmenoval nadační fond Přátelé dobřanských varhan.
Témata:varhany
Dobřany, varhany v kostele sv. Mikuláše (zdroj Přátelé dobřanských varhan)

Nástroj, který vznikne, nebude mít zřejmě nikde jinde v Evropě obdoby, řekl předseda správní rady nadačního fondu Jiří Štancl. Než ale kostel na dobřanském náměstí rozezní hudba z bachovských varhan, potrvá to ještě několik let. Štancl odhaduje deset až patnáct let, první odhady nákladů hovoří zhruba o 20 milionech korun. Technicky zřejmě nebudou mít varhany žádnou velkou zvláštnost. Jejich unikátnost bude v tom, že budou co nejvěrnější podobou nástroje, na kterém Bach skládal zásadní část své tvorby v kostele ve Výmaru na začátku 18. století. Tyto varhany ale shořely při ničivém požáru kostela a nikdo už nikdy nevytvořil nástroj se stejným zvukem a rozsahem. Dnes tak už není možné slyšet Bachovy skladby autenticky zahrané na nástroji, jaký měl v době jejich vzniku autor k dispozici.

Z výmarských varhan se dochoval obrázek, ale nedochovala se jejich zapsaná dispozice, tedy souhrn a soupis rejstříků. Ale odborníci znají nějaké poznámky samotného Bacha, jak interpretovat některé části jeho skladeb, a z toho se dá usuzovat, jak ty varhany mohly vypadat,” řekl Štancl. Dispozici varhan se pokusí sestavit mezinárodní komise složená ze tří varhanářů a varhanních virtuosů z Německa, ze tří Čechů a jednoho Itala. Podle jejich návrhu se pak vypíše výběrové řízení na zhotovitele nástroje. “Jsou to znalci Bacha a znalci tradiční stavby varhan. Předpokládáme, že bachovský ideál varhan dokážou sestavit,” dodal Štancl.

Dobřany, varhany v kostele sv. Mikuláše (zdroj Přátelé dobřanských varhan)

S myšlenkou na vznik bachovských varhan přišli členové křesťanské Koinonie Jan Křtitel z Plzně-Litic, která v Dobřanech působí. Na podporu projektu se už uskutečnilo asi 14 benefičních koncertů, koinonie také například prodává víno, které dostala darem od sicilského vinaře. Další benefiční akce i případné žádosti o dotace se budou připravovat.

V kostele sv. Mikuláše se nyní nachází dvoumanuálový nástroj s pneumatickou trakturou, postavený firmou Schiffner v 19. století. Tyto varhany jsou nefunkční a prakticky již neopravitelné. Zachovaly se píšťaly stojící v prospektu nástroje a několik dalších. Vzdušnice a další části jsou již nepoužitelné. Varhany obsahují 20 rejstříků, rejstříková dispozice je následující:

  • Hlavní manuál: Principal 8, Gamba 8, Bourdun 8, Dolce 8, Flauta harmonica 4, Octav 4, Cornett 3 f., Mixtur 2 2⁄3, 4 f.
  • Horní manuál: Flöte princip. 8, Aeoline 8, Gedeckt 8, Vox celestis 8, Flöte 4, Doublett 2 2/3 4f.
  • Pedál: Subbas 16, Cello 8, Violonbas 16, Subbas 16 a další dva neoznačené rejstříky.

Dále je stroj vybaven Tutti, Forte, Mezzoforte, Piano, Crescendo, Gen. Koppel, Man. Koppel, dvě spojky pedálové a dvě spojky oktávové. Na hracím stolu je nápis Heinrich Schiffer, Prag. Nefunkční nástroj je vestavěn do starší barokní skříně, která bude po vynětí nástroje odborně restaurována a do ní následně vložen nástroj nový. Píštaly a vzdušnice nefunkčního Schiffnerova nástroje budou zachovány a deponovány na bezpečném místě. Nesou totiž cenné informace o rukopisu Schiffnerovy dílny; je důležité tyto fragmenty mapující české varhannářství zachovávat.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]