V Jihlavě začal Festival sborového umění

Vystoupením pražského sboru Spektrum dnes v jihlavském kostele Povýšení sv. Kříže začal 58. ročník Festivalu sborového umění. Na zahajovacím koncertu diváci vyslechli také maďarské uskupení Monteverdi Choir Budapest a vysokoškolské umělecké soubory z Prahy a Pardubic s Filharmonií Gustava Mahlera. Přehlídka sborů, která má podle organizátorů nejdelší tradici v Česku, potrvá do neděle. Zúčastní se jí 22 souborů včetně dvou zahraničních.

„Ve stejnou dobu začal v rámci doprovodného programu koncert ukrajinského sboru Cherkassy Music College Student’s Choir v kostele Českobratrské církve evangelické v Humpolci,“
uvedla Iva Daňková ze spolupořádající organizace Artama. V programu zaznějí premiéry skladeb soudobých autorů v podání soutěžních i přehlídkových sborů. Novinkou je rozšíření soutěže do více kategorií s možností volby povinné takzvané novinkové skladby či volného programu. „Pro všechny účastníky festivalu je připraven Atelier Jana Staňka s tématem alikvotního zpěvu a zvuku pěveckého sboru,“ řekla Daňková.

Součástí programu je také soutěž pěveckých sborů, která je letos poprvé mezinárodní. Soutěž se uskuteční v sobotu, vyhlášení výsledků a vystoupení vítězů je na programu při večerním koncertě v Domě kultury. Na koncertu převezme Cenu ministerstva kultury za celoživotní sbormistrovskou, pedagogickou a dirigentskou činnost v oblasti sborového zpěvu a duchovní hudby sbormistr Bohuslav Korejs.

Přehlídka s letitou tradicí bude podle ředitele festivalu Vladimíra Holeše pokračovat v trendu posledních let, kdy se více otevírá veřejnosti. Čtyři festivalové koncerty budou na Masarykově náměstí, v Parku Gustava Mahlera, v kostele Povýšení sv. Kříže a v Domě kultury odborů. „Festival byl podle nás až do svého 55. ročníku vnímán spíš jako uzavřená akce, ale sborový zpěv u nás patří tradičně k nejrozšířenějším volnočasovým aktivitám, proto jsme se chtěli více otevřít městu,“ řekl už dříve Holeš. Zejména venkovní koncerty se podle něj setkávají se značným zájmem publika.

Rozpočet festivalu dosahuje podle Holeše více než jednoho milionu korun. Festival pořádá sdružení Společnost pro festival sborového umění a NIPOS – Artama Praha za finanční podpory města Jihlavy, Kraje Vysočina a ministerstva kultury. Na všechny koncerty je vstup volný.

Ilustrační foto Festival sborového umění (2014)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky