V Kroměříži odstartuje 5. ročník Stipendijní Akademie MenART pro nadané děti

Kroměříž bude opět po roce patřit talentovaným dětem. O víkendu 26. a 28. srpna 2022 zde odstartuje v pořadí pátý ročník Stipendijní Akademie uměleckého vzdělávání MenART. Pro nadcházející školní rok se zapojilo v roli mentorů patnáct osobností české umělecké scény, kteří společně předají své bohaté zkušenosti 330 stipendistům ze základních uměleckých škol z celé ČR. Cílem Akademie je rozvíjet a podporovat mladé talenty, ale také inspirovat jejich pedagogy, proto se programu po celou dobu zúčastní žáci společně se svými učiteli.

Karel Košárek (zdroj Karel Košárek, foto Marek Novotný)
Karel Košárek (zdroj Karel Košárek, foto Marek Novotný)

Na první tvůrčí intenzivní víkend dorazí do Kroměříže například operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírní virtuosové Ivo Kahánek a Karel Košárek, koncertní mistr České filharmonie a PKF – Prague Philharmonia, houslista Jan Fišer, zpěvačka Radka Fišarová a skladatelka a interpretka Beata Hlavenková, kytarista Pavel Steidl nebo choreograf Jan Kodet. „Úvodní setkání v Kroměříži se nesou ve znamení společné práce a tvůrčího zápalu, objevování i navazování nových přátelství,“ říká zakladatelka Akademie MenART Dana Syrová.

Akademie MenART vznikla před pěti lety s cílem podporovat nadané žáky a studenty a zároveň jejich pedagogům poskytnout inspiraci a nové impulsy do výuky. Během prvních čtyřech ročníků absolvovalo program 412 žáků a studentů a 275 učitelů a řada absolventů pokračuje v dalším studiu na uměleckých školách u nás i v zahraničí. „MenART je výzvou, příležitostí a inspirací pro zuškové děti i jejich učitele. Umožňuje jim setkat se a spolupracovat se špičkovými pedagogickými osobnostmi. Pomáhá jedincům v přípravě na profesní dráhu, usnadňuje jim jejich start a ukazuje, kudy by ta cestička mohla jít…“ říká letošní absolventka Akademie Simona Hurníková ze ZUŠ Šimáčkova.

Do Akademie MenART se mohou hlásit žáci základních uměleckých škol, 2. stupně ZŠ či studenti středních škol, kteří se chtějí posunout prostřednictvím práce se špičkovým profesionálem hned z oborů: hudební (klasická sekce a sekce bez žánrového omezení), výtvarný, literárně-dramatický a taneční. Přijatí studenti a jejich pedagogové získají stipendium na jeden školní rok společné práce s mentorem. Program je akreditován MŠMT v systému DVPP.

Stipendijní program opět vyvrcholí veřejnou prezentací výsledků společné práce na renomovaných festivalech jako MHF Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Smetanova výtvarná Litomyšl nebo Americké jaro, které tak dávají najevo, že podpora talentů jsou důležitou součástí uměleckého prostředí. Stipendijní Akademie MenART vznikla ve spolupráci s Nadačním fondem Magdaleny Kožené, podporuje festival ZUŠ OPEN a probíhá za podpory společnosti RSJ a dalších výrazných mecenášů.

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments