V Mnichově se žije krásně. Ptali jste se Adama Zvonaře

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Demisólista Bavorského státního baletu odpovídá na dotazy čtenářů Opery Plus

Adam Zvonař (foto Michal Hančovský)
Adam Zvonař (foto Michal Hančovský)

 

Dobrý den, zajímaly by mě rozdíly mezi Bavorským státním baletem a Baletem Národního divadla – ve složení repertoáru, počtu představení, počtu členů souboru, systému a počtu zkoušek i v zázemí. Děkuji a držím vám palce 🙂 (Irena K., Praha)

Dobrý den Ireno, je to opravdu rozsáhlá otázka, pokusím se to stručně shrnout. Vycházím z právě probíhající sezony, protože každý rok se mění. Repertoár je z šedesáti procent klasický a ze čtyřiceti procent moderní – současný. V hlavním souboru Bavorského státního baletu je celkem pětašedesát tanečníků a patnáct v Bavorském státním baletu II (Junior Company, která bude hostovat ve Státní opeře v Praze již 26. dubna 2016.) Trénink máme každý den od 10 hodin, od pondělí do středy máme večerní zkoušky od 18 do 20:30 hodin. V den představení zkoušíme do 13 hodin. Pro projížděcí zkoušky před představením využíváme velký sál přímo v budově opery, pro sólové zkoušky máme čtyři sály na takzvaném Platzlu zhruba 350 metrů od opery. V budově na Platzlu se nachází i kanceláře vedení baletu a masér, který je jako všude velmi vytížený :-).

Slyšela jsem, že Ivan Liška jako šéf mnichovského baletu bude končit. Kdo přijde po něm a jaké změny se čekají? (Kája)

Ano, je to pravda, Ivan Liška ukončuje svou funkci šéfa Bavorského státního baletu touto sezonou 2015-2016. Máte tedy jedinečnou možnost vidět pana Lišku na jevišti tančit, a to v připravované premiéře Passenger, která se uskuteční 18. dubna 2016, nebo v Dámě s kaméliemi či Korzárovi. Novým šéfem se od sezony 2016-2017 stane světová baletní hvězda ruského původu – Igor Zelensky. Šéfovat bude nejen Bavorský státní balet, ale rovněž také Stanislavsky Balet v Moskvě, proto se plánují různé výměny a hostování právě mezi Mnichovem a Moskvou. Z nových představení a premiér nové sezony mohu zmínit například Giselle, Spartakus, Marná opatrnost a představení, na které se obzvlášt těším je Alenka v říši divů od Christophera Wheeldona.

Když jste byl ještě v Praze, začalo se psát, že odcházíte do Maďarska. Jak k tomu došlo, že jste se nakonec ocitl v Mnichově? Jste tam spokojený? Máte dost příležitostí? A neobjevíte se v Praze na nějakém hostování? (Honza)

Ano, je pravda, že jsme měli s přítelkyní možnost angažmá v Budapešti. Ale osud tomu chtěl jinak. Nečekaně jsme dostali nabídku od pana Ivana Lišky, našeho současného šéfa. Tančit v Bavorském státním baletu byl totiž náš společný sen již od doby, kdy jsme na konzervatoři viděli první představení právě v Mnichově (balet Korzár), a tak se naše přání stalo skutečností. Příležitostí a rolí mám hodně a jsem za ně moc rád. Nabídky na hostování nejen v Praze jsem například tuto sezonu měl, ale křížily se s krásnými představeními tady v Mnichově. Příští sezona je ještě v jednání, tak to konečně snad vyjde :-).

Jste ještě spolu s Radkou Příhodovou? Jak se jí v Mnichově vede? (Katka)

S Radkou jsme stále spolu! Vede se jí dobře, tančí v celém klasickém repertoáru. Dostala příležitost tančit v moderní choreografii Biped – Merce Cunningham, se kterým hostovala ve Francii a Rakousku. Začátkem této sezony pro nás Ivan Liška postavil neoklasický duet From The Diary, se kterým jsme vystoupili na Nové scéně při zahájení Zlaté Prahy 2015. Mohla jste ji také vidět tančit s Lukášem Slavickým duet z baletu Sheherezada na Gala koncertu k výročí 70 let Taneční konzervatoře hl.m. Prahy.

Jak se vám v Mnichově žije? Kde tam bydlíte? Máte čas i na něco jiného, než je práce? (Sandra P., Praha)

V Mnichově se nám žije opravdu krásně 🙂 Bydlíme pět zastávek U-Bahnem (metrem) od mnichovské opery. Bydlíme v poměrně prostorném bytě s velkým balkónem. Velkou výhodou je, že na střeše našeho baráku máme krytý bazén s krásnou terasou s výhledem na Mnichov. Práce je opravdu hodně, takže volného času moc nezbývá, ale i přesto si nenecháváme ujít krásy Bavorska.

Kolik vás je Čechů v Mnichově? Držíte nějak víc pospolu? A jak to v souboru vypadá s konkurencí? Je asi větší než v Praze, co? 🙂 (Viki)

Celkem je nás pět tanečníků. Já, Radka Příhodová, Zuzana Zahradníková, Lukáš Slavický a Matěj Urban. Samozřejmě, že při sobě držíme, jsme přece Češi 🙂 Poslední dobou se více scházíme i mimo divadlo, protože příští sezonu z divadla odchází Lukáš Slavický šéfovat balet Jihočeského divadla v Českých Budějovicích a Zuzana Zahradníková bude tančit v mnoha velmi zajímavých projektech. Proto chceme využít všech společných chvil. Konkurence je velká, ale že by byla větší než v Praze, to se říct nedá. Každý soubor má své kvality a podle toho také konkurenci.

Dobrý den, co všechno teď v Mnichově tančíte, jak často sólově a kolik povinností ve sboru? A kolik představení do měsíce máte? Jaké nové role vás čekají, a nedostanete čistě sólovou smlouvu? Nestýská se vám po Praze? (Adéla V., Praha)

Mám demisólovou smlouvu a proto tančím převážně sólové role. Mezi mé nejoblíbenější patří Lenský z baletu – Oněgin, Merkucio – Romeo a Julie, Otrok Ali v Korzárovi, Romantický duet v In the Night, a další. Všechny mé role a termíny představení najdete na mých webových stránkách www.adamzvonar.com. Momentálně se připravuji na Terpsichore Gala XII – věnováno Ivanovi Liškovi s choreografií anglického choreografa Fredericka Ashtona – Birthday Offering, máme tu čest pracovat s baletním mistrem z Royal Ballet panem Christopherem Carrem. V dubnu pak na premiéru Passenger v choreografii Simone Sandroni a v květnu na Zlatého bůžka v Bajadéře. Co se týče sólové smlouvy, to záleží na novém šéfovi Igoru Zelenském, který nastoupí v příští sezoně 2016-2017. Vždy, když mohu, tak se do Prahy s láskou vracím, nejen kvůli ní, ale i kvůli mnoho přátelům a kolegům z Národního divadla.

Jak dlouho chcete v Mnichově vydržet? Máte nějaké další sny, co se angažmá týče? Nepočítáte s tím, že byste se někdy vrátil do Prahy? (P.)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat