V opeře bude znít řev fotbalových fanoušků
Slovem Ingerland označují britští fotbaloví fanoušci svůj národní tým (fonetický přepis skandovaného England). Operu složila Jocelyn Pook, která bydlí nedaleko stadionu Arsenal v Londýně, a kterou inspirovaly právě pokřiky a zpěvy fanoušků, jejich hučení a skandování. Skladatelka k důvodům, které ji vedly ke zkomponování opery řekla: “Často slyším ze stadionu vzdálené burácení hlasů. Tisíce lidí zpívají s nadšením a zaujetím, jaké se jen zřídka slyší mimo koncertní sály”.
V opeře Ingerland použila Pook fragmenty fotbalových chorálů i řev ozývající se na stadionu při utkání. Scénické provedení opery, které provázejí videozáběry z rozhovorů s fanoušky a záběry vřícího “kotle” i obrázky zapálených dýmovnic, skladatelce umožnilo zabývat se na jevišti nejenom dějem kolem fotbalového zápasu, ale i tématy jako jsou rituály, trans, uctívání, identita i vzrušené emoce. Do děje jsou zasazeny i manželky a přítelkyně hráčů, které ve sboru zvažují například to, zda podstoupit plastiku, či zda jsou jim jejich partneři věrní.
Stejně jako opera Nagano může i Ingerland zaznamenat u části diváků úspěch a přilákat do opery Covent Garden jiné publikum, než které je tam zvyklé chodit. A právě to je důvod, proč zmíněný projekt do své dramaturgie tento věhlasný operní dům zařadil. Večer složený ze tří oper, jejichž součástí bude i Ingerland, má svou světovou premiéru 18. června.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]