V Praze dnes vystoupí houslista David Garrett

Houslista německo-amerického původu David Garrett, představitel klasické hudby s vizáží rockové hvězdy, dnes vystoupí v pražské O2 areně. Devětatřicetiletý absolvent Musikhochschule Lübeck a londýnské Royal College of Music proslul nejen interpretací komorní hudby, ale i předělávkami světových hitů od Coldplay, Prince či Michaela Jacksona. Českému publiku se představil před čtyřmi lety jako hostující hvězda koncertu České filharmonie pod taktovou Jiřího Bělohlávka.
Česká filharmonie – Jiří Bělohlávek & David Garrett – Dvořákova Praha 17.9.2015 (foto Petra Hajská)

Celosvětové turné, na kterém propaguje své zatím poslední album Unlimited – Greatest Hits, zavede Garretta do O2 areny poprvé. Garrett zvládá přechody od nejkomplikovanějších klasických kompozic k nejslavnějším moderním písním současných hudebních hvězd. V repertoáru má například Nothing Else Matters od Metalliky nebo Smells Like Teen Spirit od Nirvany. Hey Jude od The Beatles střídá s Beethovenou Devátou symfonií nebo Purple Rain od Prince s Debussyho Svitem luny.

Nejen s ostatními hudebníky na scéně, ale právě s publikem chci patřičně oslavit neuvěřitelných deset let na profesionální hudební scéně,” uvedl Garrett, který dosud obdržel za prodej svých nahrávek po celém světě 24 zlatých a 16 platinových ocenění. Poslední Garrettovo světové turné Explosive Live v letech 2017/2018 vidělo přes 400.000 diváků ve 20 zemích.

Garrett patří mezi nejvšestrannější houslisty mladé generace. Ve svých 13 letech podepsal smlouvu s prestižním vydavatelstvím Deutsche Grammophon, a stal se tak nejmladším sólistou v historii této společnosti. Ročně absolvuje desítky vystoupení s renomovanými světovými orchestry a dirigenty i s vlastní hudební skupinou. Má na svém kontě řadu nahrávek s širokým záběrem stylů od Mozartových sonát až po filmové melodie. Roku 2013 ztvárnil hlavní roli v životopisném filmu o Niccolu Paganinim The Devil’s Violinist.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na