V Praze dnes začíná čtyřdenní festival Den flamenka

V Praze dnes začíná festival Den flamenka, kterým se česká metropole popáté připojí k oslavám mezinárodního dne tohoto španělského tance. Přehlídka letos připomene legendu flamenka, tanečníka a choreografa Antonia Gadese a do neděle se při ní představí současné flamenkové hvězdy. Na programu je mimo jiné premiéra představení Spící Carmen v podání tanečnic Irene Álvarezové a Virginie Delgadové nebo koncert zpěváka Pedra El Granaína a kytaristy Antonia de Patrocinio.
Irene Alvarez & Virginia Delgado (zdroj Den flamenka 2019)

Po čtyři večery budou excelovat v Praze ty nejzářivější flamenkové hvězdy, které plní prestižní sály nejen doma ve Španělsku, aby připomněly osobnost legendárního tanečníka a choreografa Antonia Gadese. Ten zemřel před patnácti lety, z jeho odkazu však dále čerpají nové generace,“ uvedli pořadatelé.

Festival dnes zahájí v Divadle U Hasičů oceňovaný tanečník Joaquín Grilo, který vévodí flamenkovému tanci přes třicet let a který ve svém představení složí poctu Gadesovi. V následujících dnech se festivalové akce uskuteční v klubu Limonádový Joe, ve velkém sále Městské knihovny nebo v tanečním studiu Itaka. Hlavní program tam doprovodí dílny se španělskými lektory, filmové projekce, besedy, flamenkový bazar nebo španělská gastronomie. Závěr festivalu bude patřit koncertu flamenkového zpěváka Pedra El Granaína v Českém muzeu hudby.

Mezinárodní Den flamenka připadá na 16. listopadu. Na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO se španělský tanec přidal v roce 2010. V České republice se koná několik akcí s tancem spojených. Mezi nejznámější patří tradiční festival Colores Flamencos v Olomouci, na který každoročně míří tisíce návštěvníků.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat