V Praze dnes začíná festival Dny Bohuslava Martinů

Ve Španělském sále Pražského hradu dnes koncertem Hudby hradní stráže a policie ČR začíná festival Dny Bohuslava Martinů. Soubor pod vedením dirigenta Václava Blahunka nabídne vedle hudby Martinů také díla Jaroslava Ježka, Václava Nelhýbela, Aarona Coplanda a Leonarda Bernsteina. Na housle zahraje Leoš Čepický.
Bohuslav Martinů (zdroj Nadace BM)

25. ročník festivalu Dny Bohuslava Martinů se uskuteční na různých místech v Praze. Zazní například jeho Kuchyňská revue, ve které slavný skladatel “roztančil” kuchyňské nádobí nebo skladba Half-Time inspirovaná fotbalovým zápasem. Letošní Dny Bohuslava Martinů uvedou 12 koncertů tuzemských i zahraničních skladatelů. Součástí festivalu tradičně bude Soutěž Nadace Bohuslava Martinů.

Festival pořádaný Nadací Bohuslava Martinů si klade za cíl pečovat o odkaz významného českého skladatele a letos připomíná 60 let od jeho smrti. V programu se představí sólisté jako houslista Josef Špaček ve spolupráci s americkou klavíristkou Pallavi Mahidharaovou, sopranistka Marie Fajtová, hobojista Vladislav Borovka nebo klavírista Martin Kasík. Posluchači se mohou těšit také na symfonickou tvorbu v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Filharmonického komorního orchestru.

Koncerty komorní hudby mimo jiné představí Trio Incendio, výherce loňské Soutěže Nadace Bohuslava Martinů, který zahraje 7. prosince v Rabasově galerii v Rakovníku společně s další laureátkou soutěže, houslistkou Evou Zrostlíkovou Schäferovou. Letošní ročník soutěže se v oborech Klavír a Komorní soubory bez klavíru uskuteční ve dnech 29. listopadu až 1. prosince.

Dílo Martinů představí dramaturgie festivalu z různých hledisek. Například lidové inspiraci se bude věnovat koncert 14. prosince v Sále Martinů v Lichtenštejnském paláci, na kterém vystoupí sopranistka Fajtová.

Na koncertech Dnů Bohuslava Martinů pořadatelé vzpomenou osobnosti úzce spojené s životem a hudbou slavného skladatele jako Charlotte Martinů, Elišku Novákovou, Emila Leichnera nebo Josefa Kouteckého. Program festivalu se nachází na www.martinu.cz/festival

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat