V Praze dnes začíná festival Dny Bohuslava Martinů

Ve Španělském sále Pražského hradu dnes koncertem Hudby hradní stráže a policie ČR začíná festival Dny Bohuslava Martinů. Soubor pod vedením dirigenta Václava Blahunka nabídne vedle hudby Martinů také díla Jaroslava Ježka, Václava Nelhýbela, Aarona Coplanda a Leonarda Bernsteina. Na housle zahraje Leoš Čepický.
Bohuslav Martinů (zdroj Nadace BM)

25. ročník festivalu Dny Bohuslava Martinů se uskuteční na různých místech v Praze. Zazní například jeho Kuchyňská revue, ve které slavný skladatel “roztančil” kuchyňské nádobí nebo skladba Half-Time inspirovaná fotbalovým zápasem. Letošní Dny Bohuslava Martinů uvedou 12 koncertů tuzemských i zahraničních skladatelů. Součástí festivalu tradičně bude Soutěž Nadace Bohuslava Martinů.

Festival pořádaný Nadací Bohuslava Martinů si klade za cíl pečovat o odkaz významného českého skladatele a letos připomíná 60 let od jeho smrti. V programu se představí sólisté jako houslista Josef Špaček ve spolupráci s americkou klavíristkou Pallavi Mahidharaovou, sopranistka Marie Fajtová, hobojista Vladislav Borovka nebo klavírista Martin Kasík. Posluchači se mohou těšit také na symfonickou tvorbu v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Filharmonického komorního orchestru.

Koncerty komorní hudby mimo jiné představí Trio Incendio, výherce loňské Soutěže Nadace Bohuslava Martinů, který zahraje 7. prosince v Rabasově galerii v Rakovníku společně s další laureátkou soutěže, houslistkou Evou Zrostlíkovou Schäferovou. Letošní ročník soutěže se v oborech Klavír a Komorní soubory bez klavíru uskuteční ve dnech 29. listopadu až 1. prosince.

Dílo Martinů představí dramaturgie festivalu z různých hledisek. Například lidové inspiraci se bude věnovat koncert 14. prosince v Sále Martinů v Lichtenštejnském paláci, na kterém vystoupí sopranistka Fajtová.

Na koncertech Dnů Bohuslava Martinů pořadatelé vzpomenou osobnosti úzce spojené s životem a hudbou slavného skladatele jako Charlotte Martinů, Elišku Novákovou, Emila Leichnera nebo Josefa Kouteckého. Program festivalu se nachází na www.martinu.cz/festival

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na