V Praze dnes začne kolaudace opravené Státní opery

V Praze dnes začne kolaudace historické budovy Státní opery. Oficiální předání stavby Národnímu divadlu (ND) by se mělo uskutečnit 15. prosince. Během vrcholící generální rekonstrukce dostává Státní opera nové jevištní technologie včetně unikátní točny, ve druhém podzemním podlaží vzniká moderní zkušebna, renovovány byly zkušebny, baletní, orchestrální i sborový sál a zázemí umělců.
Státní opera Praha (foto archiv)

“Zhotovitel stavby (firma Hochtief) předkládá dokumenty o tom, že rekonstrukce se uskutečnila v souladu s předpisy a normami – například revize elektroinstalace, kontrolní zprávy o funkčnosti výtahů a technologických celků, dokumentaci o měření hluku v interiéru a exteriéru, revizi hromosvodů, rozbor vody, protokol z topné a tlakové zkoušky,” uvedl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. “Dále se kontrolují bezpečnostní opatření, únikové východy či protipožární zařízení. Vyjadřovat se musí zástupci hygienické stanice a památkové péče,” dodal.

Původní odhad nákladů rekonstrukce byl přibližně 900 milionů korun. Velké zásahy do ceny znamenala změna technologie jevištní točny za 115 milionů korun a rekonstrukce vzduchotechniky. Cena nakonec vzrostla na 1,3 miliardy korun včetně DPH. Budovu Státní opery ND slavnostně otevře v neděli 5. ledna 2020 po necelých třech letech rekonstrukce a přesně 132 let od zahájení jejího provozu. Historická budova byla postavena na konci 19. století jako nové německé divadlo. Komplexnější opravou prošla naposledy přelomu 60. a 70. let minulého století.

Návštěvníci 5. ledna uvidí program s podtitulem Státní opera v proměnách času (1888-2018). Slavnostní koncert v režii Alice Nellis diváky provede po historii čtyř zdejších operních souborů. Koncepci večera připravili dramaturgové Jitka Slavíková a Ondřej Hučín. Pod taktovkou hudebního ředitele SO Karla-Heinze Steffense se představí sólisté Opery ND, čeští i zahraniční hosté, například Lise Davidsen, Pavel Černoch, Eva Urbanová či Kateřina Kněžíková. Vystoupí spolu s Orchestrem a Sborem Státní opery. Minulý týden bylo dokončeno natáčení medailonků s dramatikem Pavlem Kohoutem, který se ve slavnostní večer ujme průvodního slova.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat