V Praze se dnes uskuteční koncert ke znovuotevření Státní opery

Koncertní vystoupení operních pěvců dnes večer otevře po letech oprav historickou budovu Státní opery Praha. Rekonstrukce stála 1,3 miliardy korun a trvala téměř tři roky. Koncertu nazvaného Státní opera v proměnách času (1888-2018) v režii Alice Nellis se zúčastní například premiér Andrej Babiš, maďarský premiér Viktor Orbán nebo pověřenkyně spolkové vlády pro kulturu Monika Grüttersová. Operní gala se bude konat přesně 132 let od prvního otevření Státní opery, tehdy Nového německého divadla, v roce 1888.
Státní opera Praha (foto Petr Neubert)

Zahajovací koncert, který provede diváky historií zdejších operních souborů, i příjezdy hostů k opeře budou moci sledovat kolemjdoucí venku na velkoplošné obrazovce. Přímý přenos koncertu mohou lidé vidět také na programu ČT art.

Součástí znovuotevření Státní opery je také videomapping na historickou budovu, který lze vidět od 1. ledna 2020. Projekce na objektu mohou lidé vidět naposledy dnes. Videomapping omezuje provoz na magistrále, která podél divadla postaveného v neorenesančním stylu vede. Řidiči ve večerních hodinách musejí s omezením počítat od parkoviště před Fantovou kavárnou po Václavské náměstí.

Původní odhad nákladů rekonstrukce byl přibližně 900 milionů korun, cena ale vzrostla na 1,3 miliardy korun. Důvodem byla hlavně změna technologie jevištní točny za 115 milionů a rekonstrukce vzduchotechniky. Komplexnější opravou prošla budova naposledy na přelomu 60. a 70. let minulého století. Při nynější generální rekonstrukci, která začala v březnu 2017, dostala například nové jevištní technologie či moderní zkušebny. Opravou prošly baletní, orchestrální i sborový sál a zázemí umělců. Přibyla křesla, která nyní obsahují individuální titulkovací zařízení, nová je i opona.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat