V Praze zpíval Juan Diego Flórez

Peruánský tenorista Juan Diego Flórez dnes za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod vedením amerického dirigenta Christophera Franklina v zaplněném pražském Obecním domě uzavřel své evropské turné Tour L’Amour. Za velkých ovací nabídl program, který byl exkurzi do operní Francie devatenáctého století. Zazněly árie z oper Delibese, Masseneta, Gounoda či Donizettiho.

Jednačtyřicetiletý nositel nejvyššího peruánského státního vyznamenání, Velkého kříže řádu Slunce Peru, zahájil své vystoupení árií Géralda Prendre le dessin d’un bijou z Delibesovy opery Lakmé. Poté zazněla posluchačsky vděčná předehra z Bizetovy Carmen. Od stejného autora Flórez zazpíval A la voix d’un amant fidele, árii Henry Smitha z díla Kráska z Perthu. Z díla nejpopulárnějšího francouzského operního skladatele devatenáctého století Masseneta před přestávkou Flórez zařadil ukázky z jeho opery Werther Ô nature, plaine de grâce a obecenstvem mohutně aplaudované Pourquoi me réveiller?.

Charismatický Flórez hned v úvodu druhé poloviny svého recitálu nadchnul posluchače árií Fernanda Un ange, une femme inconnue z Donizettiho Favoritky. Z Berliozových Trójanů zazněla árie Iopase O blonde Céres i baletní hudba. Program zakončily árie L’amour! L’amour!… Ah! Leve-toi, soleil! z opery Romeo a Julie ((Gounod) a Au mont Ida z Krásné Heleny (Jacques Offenbach). Nadšení posluchači si poté vytleskali čtyři přídavky. Posledním bylo La donna e mobile z Verdiho Rigoletta.

Juan Diego Flórez, rodák z peruánské Limy, ve svém repertoáru má více než čtyři desítky oper. Při premiéře Donizettiho Dcery pluku v milánské La Scale v roce 2007 se pěvec zasloužil o narušení čtyřiasedmdesátileté tradice této scény, kde se zásadně nepřidává. Po nekonečných ovacích zopakoval árii Tonia Ah! Mes amis s jejími devíti vysokými cé. Totéž se pak stalo před dvěma lety v Pařížské národní opeře, kde od otevření scény Bastille v roce 1989 zazněl přídavek vůbec poprvé. V prosinci 2012 v Praze společně s klavíristou Vincenzem Scalerou nabídl večer písní a árií italských a francouzských mistrů.

Foto © Juan Diego Florez 2014

Hodnocení

Vaše hodnocení - J.D.Flórez & PKF -Ch.Franklin (Praha 22.12.2014)

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Reakcí (2) “V Praze zpíval Juan Diego Flórez

  1. Při čtení zprávy ČTK jsem se nesmírně pobavil – posledním přídavkem prý bylo Harmonia Nobile z Bizetovy Carmen.
    Správně mělo samozřejmě být: La donna e mobile z Verdiho Rigoletta.

    Koncert to byl skutečně nádherný – přesně jak píše ve své kritice p. R. Rytina. Při dokonalém zpěvu JDF se až zdá, že zpívání je úplně jednoduché a zvládl by ho snad každý…

Napsat komentář