V Praze zpíval Juan Diego Flórez

Peruánský tenorista Juan Diego Flórez dnes za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod vedením amerického dirigenta Christophera Franklina v zaplněném pražském Obecním domě uzavřel své evropské turné Tour L’Amour. Za velkých ovací nabídl program, který byl exkurzi do operní Francie devatenáctého století. Zazněly árie z oper Delibese, Masseneta, Gounoda či Donizettiho.

Jednačtyřicetiletý nositel nejvyššího peruánského státního vyznamenání, Velkého kříže řádu Slunce Peru, zahájil své vystoupení árií Géralda Prendre le dessin d’un bijou z Delibesovy opery Lakmé. Poté zazněla posluchačsky vděčná předehra z Bizetovy Carmen. Od stejného autora Flórez zazpíval A la voix d’un amant fidele, árii Henry Smitha z díla Kráska z Perthu. Z díla nejpopulárnějšího francouzského operního skladatele devatenáctého století Masseneta před přestávkou Flórez zařadil ukázky z jeho opery Werther Ô nature, plaine de grâce a obecenstvem mohutně aplaudované Pourquoi me réveiller?.

Charismatický Flórez hned v úvodu druhé poloviny svého recitálu nadchnul posluchače árií Fernanda Un ange, une femme inconnue z Donizettiho Favoritky. Z Berliozových Trójanů zazněla árie Iopase O blonde Céres i baletní hudba. Program zakončily árie L’amour! L’amour!… Ah! Leve-toi, soleil! z opery Romeo a Julie ((Gounod) a Au mont Ida z Krásné Heleny (Jacques Offenbach). Nadšení posluchači si poté vytleskali čtyři přídavky. Posledním bylo La donna e mobile z Verdiho Rigoletta.

Juan Diego Flórez, rodák z peruánské Limy, ve svém repertoáru má více než čtyři desítky oper. Při premiéře Donizettiho Dcery pluku v milánské La Scale v roce 2007 se pěvec zasloužil o narušení čtyřiasedmdesátileté tradice této scény, kde se zásadně nepřidává. Po nekonečných ovacích zopakoval árii Tonia Ah! Mes amis s jejími devíti vysokými cé. Totéž se pak stalo před dvěma lety v Pařížské národní opeře, kde od otevření scény Bastille v roce 1989 zazněl přídavek vůbec poprvé. V prosinci 2012 v Praze společně s klavíristou Vincenzem Scalerou nabídl večer písní a árií italských a francouzských mistrů.

Foto © Juan Diego Florez 2014

Hodnocení

Vaše hodnocení - J.D.Flórez & PKF -Ch.Franklin (Praha 22.12.2014)

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

2
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jaroslav

Při čtení zprávy ČTK jsem se nesmírně pobavil – posledním přídavkem prý bylo Harmonia Nobile z Bizetovy Carmen.
Správně mělo samozřejmě být: La donna e mobile z Verdiho Rigoletta.

Koncert to byl skutečně nádherný – přesně jak píše ve své kritice p. R. Rytina. Při dokonalém zpěvu JDF se až zdá, že zpívání je úplně jednoduché a zvládl by ho snad každý…