V příštím roce zažije celá Česká republika smetanovský boom

Osobnost a dílo hudebního skladatele Bedřicha Smetany, od jehož narození uplyne příští rok 200 let, si v roce 2024 připomenou filharmonie a orchestry, divadla, festivaly i další české kulturní instituce, a to doma i v zahraničí. Mimořádné programy plánují i města, kde se Smetana narodil, tvořil, žil a studoval. V rámci celostátního Roku české hudby se uskuteční projekt Smetana 200, jehož záměrem je oslava Smetanovy hudby i propagace obrazu České republiky jako země s velkým kulturním potenciálem. Vláda na něj vyčlenila 200 milionů korun.
Bedřich Smetana (zdroj Město Litomyšl)
Bedřich Smetana (zdroj Město Litomyšl)

“Výročí je pro Českou republiku celonárodním tématem, které se neomezuje jen na oblast hudby, ale má světu ukázat Českou republiku jako kulturní velmoc a Bedřicha Smetanu jako skladatele světového formátu,” uvedl ministr kultury Martin Baxa.

Česká filharmonie v březnu příštího roku oslaví Smetanovy 200. narozeniny vydáním nové nahrávky Mé vlasti a cyklus v červenci zahraje s Tomášem Netopilem na festivalu Smetanova Litomyšl. “Česká filharmonie vidí svou velkou úlohu v prezentování Smetanovy Mé vlasti, a to i v zahraničí. Chystáme velké turné, na kterém bychom ji rádi představili, a to i v Americe,” uvedl manažer projektu Smetana 200 a člen vedení České filharmonie Michal Medek.

Smetanova díla do programů nadcházející sezony zařadil také Český spolek pro komorní hudbu, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK nebo PKF – Prague Philharmonia. Smetanovo výročí bude také na programu festivalu Pražské jaro, které tradičně 12. května v Obecním domě zahajuje Má vlast.

Pořadatelé hudebního festivalu Smetanova Litomyšl připravují na příští ročník speciální program k 200. výročí narození a současně 140 let od úmrtí slavného hudebního skladatele a litomyšlského rodáka. Bude uvedena řada jeho skladeb, které se často nehrají. Zazní všechny jeho opery. Město Litomyšl ke skladatelovu výročí chystá rekonstrukci jeho rodného bytu.

Obec Jabkenice na Mladoboleslavsku, kde Smetana strávil posledních devět let života, si výročí narození připomene zejména v červnu při tradičním festivalu Smetanovy Jabkenice. Měla by na něm zaznít například speciálně upravená verze opery Prodaná nevěsta.

V Plzni, kde skladatel v mládí strávil část svého studentského i tvůrčího období, uvede Divadlo J. K. Tyla všechny jeho opery, Plzeňská filharmonie plánuje provést Smetanovo symfonické dílo. Jihlavská Filharmonie Gustava Mahlera zase zařazením Smetanových děl do svých koncertů připomene i jeho studium na zdejším gymnáziu.

Filharmonie Brno odehraje koncert připomínající Smetanu 29. února a 1. března 2024 v Janáčkově divadle. Opera Národního divadla Brno vzdá hold Smetanovi novou inscenací opery Dalibor, která vznikne v koprodukci s Velšskou národní operou.

Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů připomene tvůrčí odkaz Bedřicha Smetany několikrát. Už na začátku roku 2024 budou moci Smetanovu hudbu vyslechnout návštěvníci lednového Novoročního koncertu Zlínského kraje.

Moravská filharmonie Olomouc si nadcházející výročí bude příští rok připomínat především na zahraničních turné, ale i mimořádnými koncerty na své domovské scéně. Řadu aktivit chystá i Moravské divadlo Olomouc. V první polovině roku 2024 to bude především nastudování opery Prodaná nevěsta. Národní divadlo moravskoslezské uvede příští rok jako jediné divadlo na světě ve dvou speciálních blocích ve vlastním nastudování všech osm dokončených oper Bedřicha Smetany.

Jihočeské divadlo při skladatelově narozeninovém dni 2. března nachystá velkou hudební oslavu, v létě na návsi v Holašovicích uvede reprízy opery Prodaná nevěsta. Jihočeská filharmonie připravuje koncert, na němž uvede díla Smetany i Antona Brucknera. Propojit díla těchto dvou skladatelů chce i Festival Krumlov.

Karlovarský symfonický orchestr si v nadcházející sezoně připomene Smetanovo dílo edukačními pořady. Přímo na narozeniny 2. března orchestr zahraje v pražském Obecním domě na koncertu věnovaném českému skladateli. Severočeská filharmonie Teplice do své dramaturgie na rok 2024 zařadila řadu českých skladatelů, kteří slaví výročí. Stěžejními akcemi jsou zahajovací koncert Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena 23. května 2024, kde zazní Smetanova Má vlast, a podzimní koncert k Roku české hudby.

Filharmonie Hradec Králové si připomene Smetanovo výročí narození i úmrtí několika koncerty včetně uvedení cyklu symfonických básní Má vlast. Operu Hubička a dva symfonické koncerty chystá liberecké Divadlo F. X. Šaldy.

O Smetanovi vzniká i hraný film s dokumentárními prvky, který nese pracovní název Neslyším ničeho. Pardubický kraj na natočení snímku přislíbil dva miliony korun.

Bedřich Smetana se narodil 2. března 1824 v Litomyšli a zemřel 12. května 1884 v Praze. Jeho dílo se stalo národním symbolem. Mezi jeho nejznámější díla patří opera Prodaná nevěsta, která je považována za prototyp české národní opery, cyklus symfonických básní Má vlast a Smyčcový kvartet č. 1 e moll Z mého života. I lidé, kteří vážnou hudbu neposlouchají, znají melodie z Prodané nevěsty či fanfáry z Libuše, které při slavnostních příležitostech doprovázejí příchod prezidenta republiky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments