V rámci Pražského jara dnes vystoupí Isabelle Faust a Matyáš Novák

Festival Pražské jaro dnes nabídne dva výrazné sólisty - klavíristu Matyáše Nováka a německou houslistku Isabellu Faust. Dvacetiletý rodák z Hradce Králové Novák vystoupí v 11:00 v Sále Martinů Hudební a taneční fakulty AMU s programem složeným z děl Fryderyka Chopina, Franze Liszta a Charlese Gounoda. Isabelle Faust si na večer do Rudolfina připravila kompletní provedení houslových sonát a partit Johanna Sebastiana Bacha.
Isabelle Faust (foto Felix Broede)

Talentovaný klavírista Novák je vítězem mnoha národních i mezinárodních soutěží. Jeho nejčerstvější soutěžní úspěch se datuje do září 2018, kdy ve velké mezinárodní konkurenci získal druhé místo na soutěži Edvarda Griega v norském Bergenu. Koncert vyhledávaného komorního hráče bude jeho debutem na Pražském jaru.

Komplet Bachových sonát a partit natočila Isabelle Faust v letech 2010 až 2012 a dodnes jde o velmi dobře prodávanou nahrávku. „Moc bych si přála poznat Bacha, jeho způsob komponování, úvahy, hudební myšlení. Nedovedu si dost dobře představit jeho rozpoložení mysli, když psal tyto sonáty a partity. Jak ho mohlo vůbec napadnout napsat něco tak neslýchaně polyfonního pro sólové housle,“ uvedla Faust, k jejímž dalším úspěchům patří titul Nejlepší album roku 2017 dle časopisu Gramophone za koncerty Wofganga Amadea Mozarta s Il Giardino Armonico a Giovannim Antoninim.

Letošní 74. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro zahájila 12. května symfonická báseň Má vlast Bedřicha Smetany v podání Bamberských symfoniků pod vedením Jakuba Hrůši. Festival zakončí Toulouský národní orchestr. Program obou jeho vystoupení nabízí špičkové sólisty – na koncertu 3. června flétnista Emmanuel Pahud zahraje koncert Jacquese Iberta, při druhém večeru houslista Renaud Capuçon vystoupí v houslovém koncertu Antonína Dvořáka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat