V rámci Pražského jara dnes vystoupí Isabelle Faust a Matyáš Novák

Festival Pražské jaro dnes nabídne dva výrazné sólisty - klavíristu Matyáše Nováka a německou houslistku Isabellu Faust. Dvacetiletý rodák z Hradce Králové Novák vystoupí v 11:00 v Sále Martinů Hudební a taneční fakulty AMU s programem složeným z děl Fryderyka Chopina, Franze Liszta a Charlese Gounoda. Isabelle Faust si na večer do Rudolfina připravila kompletní provedení houslových sonát a partit Johanna Sebastiana Bacha.
Isabelle Faust (foto Felix Broede)

Talentovaný klavírista Novák je vítězem mnoha národních i mezinárodních soutěží. Jeho nejčerstvější soutěžní úspěch se datuje do září 2018, kdy ve velké mezinárodní konkurenci získal druhé místo na soutěži Edvarda Griega v norském Bergenu. Koncert vyhledávaného komorního hráče bude jeho debutem na Pražském jaru.

Komplet Bachových sonát a partit natočila Isabelle Faust v letech 2010 až 2012 a dodnes jde o velmi dobře prodávanou nahrávku. “Moc bych si přála poznat Bacha, jeho způsob komponování, úvahy, hudební myšlení. Nedovedu si dost dobře představit jeho rozpoložení mysli, když psal tyto sonáty a partity. Jak ho mohlo vůbec napadnout napsat něco tak neslýchaně polyfonního pro sólové housle,” uvedla Faust, k jejímž dalším úspěchům patří titul Nejlepší album roku 2017 dle časopisu Gramophone za koncerty Wofganga Amadea Mozarta s Il Giardino Armonico a Giovannim Antoninim.

Letošní 74. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro zahájila 12. května symfonická báseň Má vlast Bedřicha Smetany v podání Bamberských symfoniků pod vedením Jakuba Hrůši. Festival zakončí Toulouský národní orchestr. Program obou jeho vystoupení nabízí špičkové sólisty – na koncertu 3. června flétnista Emmanuel Pahud zahraje koncert Jacquese Iberta, při druhém večeru houslista Renaud Capuçon vystoupí v houslovém koncertu Antonína Dvořáka.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na