V Rudolfinu zahraje držitel Řádu britského impéria Barry Douglas

Britský klavírista Barry Douglas předvede 15. března své umění v rámci cyklu klavírních recitálů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Program koncertu držitele Řádu britského impéria je sestavený z děl romantických skladatelů Johannesa Brahmse a Franze Schuberta.

Kombinace Brahmse a Schuberta je atraktivním koncertním menu nabízejícím dva protipóly hudebních chutí – Brahmsovy kořeněné a komplikovanější klavírní skladby v kombinaci se světlejšími zvukovými barvami Schuberta. K těmto autorům má Barry Douglas velmi niterný vztah, protože právě jejich kompletní dílo exkluzivně natáčí u nahrávací společnosti Chandos,“ uvedla Lucie Maňourová.

V Rudolfinu zazní Brahmsovy Čtyři klavírní kusy a Schubertovy Fantazie C dur Wanderer a Impromptu č. 1 c moll.

Úspěšnou kariéru Douglase odstartovalo vítězství na věhlasné Čajkovského soutěži. Účinkoval s předními symfonickými orchestry a uskutečnil řadu recitálů po celém světě. V Londýně má svůj cyklus Barry Douglas a přátelé. Douglas vyniká osobitou interpretací. „Douglasův přednes Schuberta je vyzývavě beethovenovský, využívá plný zvuk klavíru a opakovaně jde do extrému tam, kde se ostatní stáhnou. Je to určitě konfrontační interpretace, znepokojující, ale dokazuje, že Douglas je umělec, který je přesvědčený o své vlastní hudební cestě a má techniku, s níž ve vás vzbudí důvěru přemýšlet nově,“ napsal například britský deník The Guardian.

Douglase nyní čeká nahrávka obou Brahmsových koncertů s BBC Symphony Orchestra. V této sezoně je Douglasovo jméno na koncertech například s Londýnským symfonickým orchestrem, Vídeňskou či Moskevskou filharmonií. V roce 1999 založil komorní orchestr Camerata Ireland, jehož je uměleckým vedoucím. Rovněž se etabloval jako respektovaný dirigent.

Foto Katya Kraynova

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]