V Šumperku zazní po dvouleté pauze Rybova mše

Milovníci hudby se v Šumperku pustili do přípravy provedení slavné České mše vánoční Jana Jakuba Ryby, která pod taktovkou Romana Janků zazní na Boží hod. Kvůli vánoční mši vzniká i nové hudební těleso, připojit se mohou další zpěváci a hudebníci.

Šumperk (zdroj Město Šumperk)
Šumperk (zdroj Město Šumperk)

Rybovu mši chystají šumperští nadšenci v čele s organizátorem oblíbených Klášterních hudebních slavností a cyklu koncertů Klasika Viva Romanem Janků, který se ujal dirigentské taktovky. Koncert je plánován na 25. prosince od 16:30 hodin. Tradice se ve městě oživuje po dvou letech.

„Zveme zpěváky a hudebníky do Šumperského vánočního sboru, který vzniká jednou ročně právě u příležitosti provedení Rybovy mše,“ uvedl Roman Janků. Milovníci hudby se před samotným koncertem sejdou na několika zkouškách. První zkouška pro orchestr a sbor se koná v neděli 21. listopadu v šumperském kostele od 15:00 hodin, další je stanovena na neděli 19. prosince v 10:00 hodin. „Generální zkouška se uskuteční v den koncertu v 15:00 hodin odpoledne. Další potřebné zkoušky budeme řešit operativně. Zveme všechny zpěváky, kteří mají zkušenosti se zpíváním ve sboru, aby se k nám přidali, přivítáme i hudebníky,“ zve do řad Šumperského vánočního sboru Roman Janků.

Tradici vánočního provedení Rybovy mše v Šumperku založil tehdejší dirigent Scholy od sv. Jana Křtitele v Šumperku, dětský lékař Vít Rozehnal v roce 2004. Základ vánočního sboru tvořili jeho zpěváci, k nim se přidali bývalí členové místního Šumperského dětského sboru, učitelé hudební výchovy a další zkušení zpěváci. Mezi nimi byl například i tehdejší starosta Zdeněk Brož. Těleso Českou mší vánoční potěšilo nejen šumperské publikum, ale i okolí, koncertovalo také ve Vídni, Bruselu, Bad Hersfeldu či v Polsku.

Po dvouleté pauze způsobené koronavirem předal dirigentskou taktovku Vít Rozehnal Romanovi Janků, který tak naváže na tradici vánočního provedení Rybovy České mše vánoční. Obnovení tradice mše v Šumperku uvítalo i město, které akci zaštítí. „Mše Jana Jakuba Ryby patřila patnáct let ke koloritu šumperských Vánoc. Vždy jsem se na ni moc těšila. Proto jsem se nedokázala smířit s tím, že se už nikdy nesejde Vánoční sbor. Proto jsem oslovila Romana Janků, zda by se o návrat mše nepokusil,“ uvedla místostarostka Marta Novotná.

Zpěváci a hudebníci se mohou hlásit již nyní na e-mail: [email protected], pořadatelé uvítají informace o tom, do jakého hlasu se ve smíšeném sboru zařadí, případně na jaký nástroj hrají.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments