V úterý začíná Malá inventura, festival vyhlíží praskliny nejen v naší imaginaci
Program festivalu připravili umělecký ředitel Malé inventury Petr Pola s dramaturgyní Karolinou Plickovou. „Pozorujeme rozrůstání prasklin v krajině, v identitě, v systémech, které se zdály být nezviklatelné. Sledujeme linie těchto prasklin, které se vinou a rozpukávají na nečekaných místech, a zkoušíme z jejich tras číst přítomnost a věštit možné podoby budoucnosti,“ říká Karolina Plicková. „Buďme hledači prasklin, detektivové podprahových vrstev a skrytých zdrojů,“ dodává Petr Pola.
Festival Malá inventura rozvíjí uměleckou diverzitu, napomáhá zviditelňovat společensky i umělecky aktuální problémy a spoluutváří mapu nezávislého divadla v České republice. V rámci letošního ročníku se představí řada etablovaných divadelních skupin, umělců i umělkyň, kteří přinášejí na českou scénu svěží vítr i nečekané zážitky. K vidění bude například Dušan David Pařízek (Moskoviáda), Handa Gote Research & Development (Třetí ruka), Pomezí (Climax), Depresivní děti touží po penězích (Modrovous revival), Temporary Collective (GEO), Jan Mocek (Happy Hour), formace PYL (How to Just Do It), Miřenka Čechová (IRIS), Daniela Špinar (Objal mě bůh a nic), Tereza Lenerová (Rukavičkářské závody) nebo Janek Lesák a Natálie Preslová (Šmejdi útočí).
Z oblasti tanečního a pohybového divadla je to především, vedle zmíněných Rukavičkářských závodů a inscenace GEO, Still Waiting_Beckett 2050 Lukase Blisse, Bodies Together souboru PocketArt, Fatamorgana z produkce Studia Hrdinů a Woods Won´t Vaporize souboru Alice Minar (obě jsme recenzovali zde), nebo Lonesome Cowboy performera Tomáše Janypky.
„Těšíme se opět na společná setkání, živý networking, sdílení nápadů a nové spolupráce doma i v zahraničí. Do Prahy zavítá na 130 hostů, několik zahraničních delegací z řad uměleckých ředitelů či dramaturgů. Právě pro ně máme letos připravený například i PerformanceBus, unikátní divadelní výlet mimo hlavní město do Valdštejnské lodžie v Jičíně. A nezapomeňte, že se festival dále koná v průběhu roku v dalších šesti českých městech,“ vysvětluje ředitelka Malé inventury Adriana Světlíková.
Nominace na ceny Česká divadelní DNA 2024
Za výjimečný počin, přínos nebo rozvoj na poli nového divadla jsou nominováni:
Automatické mlýny, Pardubice
Broumov 2028
České Budějovice 2028
CO.LABS, Brno
konference w♀men in art
festival Luhovaný Vincent
Motus – Alfred ve dvoře
PerformanceBus
Pomezí
Theatron, Jičín
Hned na tiskové konferenci představila ale Malá inventura dva laureáty. Držitelem ceny za mimořádný dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla se stal festival …příští vlna/next wave… „Více jak třicetileté fungování festivalu nabízí výjimečnou platformu pro prezentaci českého divadelního okraje, hudební, taneční, výtvarné a jiné alternativy. Klade důraz na dramaturgické celky, premiérové projekty, angažované a politické divadlo. Iniciuje rovněž vznik nových projektů, pomáhá zaštítit mladé progresivní umělce různých oborů a představuje netradiční kulturní prostory,“ říkají organizátoři.
Udělili i cenu za mimořádnou podporu a prezentaci české kultury v zahraničí platformě PerformCzech. Tu koordinuje Oddělení mezinárodní spolupráce Institutu umění – Divadelního ústavu. Cena byla udělena „zejména za zajišťování řady aktivit souvisejících s internacionalizací současné české scény pro divadlo, tanec, současný cirkus a multidisciplinární projekty. Mezi ně patří, a je mu přikládán v této souvislosti mimořádný význam, Program Go and See. Ten posiluje výjimečně mezinárodní spolupráce a profesní růst umělců a umělkyň a kulturních pracovníků a pracovnic v ČR a supluje zatím neexistující podobný typ podpory na státní ani jiné správní úrovni. Taková krátkodobá mobilita je i jednou z prioritních oblastí Evropské unie.“
Festival Malá inventura pořádá Nová síť, z. s. ve spolupráci s festivalovými scénami, partnery v regionech ČR i jednotlivými projekty. Další informace a aktuální program najdete na webu festivalu.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]