Václav Kuneš: Zatím stále vítězí týmový duch a odhodlání

  1. 1
  2. 2
Natáčení tanečního filmu 420PEOPLE ORĪGĪ (foto Jan Faukner)

Kdyby nebyla koronavirová krize, co by teď 420PEOPLE dělali? Byla by v procesu nějaká další premiéra?
Tak především bychom relativně dost reprízovali, těšili jsme se na každé představení v La Fabrice. V létě ale proběhla první část příprav na premiéru v lednu 2021. Já jsem někdy ke konci jara věděl, že se mi nepodaří dodržet termín premiéry na září, tak jako tomu bylo poslední dva roky. Zkoušet jsme ale začali a jako první výstup z toho je právě ten plánovaný film Ohně stroje. Jsou to velmi odlišné způsoby práce, film a divadelní představení. Respektive jsme se to rozhodli tak pojmout. Tématem je ve zkratce „Konkurz na život“. To, na co se soustředíme při filmovém zpracování, je úplně odlišné od pozdější, divadelní verze. Ono to ani jinak nejde. Nechci pouze natočit materiál z divadelního představení.

A vedle již zmíněného filmu ORĪGĪ, který se teď stříhá, jsme tedy pracovali na přípravách filmu v režii a choreografii Sylvy Šafkové. Ten se bude natáčet koncem měsíce. Zároveň finišují přípravy na online festival CLASH, který začne 8. prosince a každý den bude streamován z jedné partnerské země. Potrvá šest dní a začínáme u nás. V průběhu prvního večera vypustíme i ORĪGĪ. V každém následujícím večeru se pak představí nový taneční film jiné partnerské země. Z Itálie Balletto di Roma, z Polska Polish Dance Theatre, z Portugalska Companhia de Dança de Almada a z Bulharska DERIDA Dance Centre.

Je ještě na repertoáru 420PEOPLE Fairy Queen/Královna víl inspirovaná tvým vztahem s dcerou, která vyrůstá v Japonsku? To téma je dnes ještě mnohem aktuálnější, protože daleko více lidí pandemie odloučila od jejich blízkých. Změnil se během letošního roku tvůj pohled na vztahy přes oceán, nebo máš naopak nějakou radu, jak překonávat vzdálenost a odloučení?
Královnu víl jsme na podzim minulého roku hráli naposled. Představení tak nějak přirozeně odrostlo, stejně jako má dcera. A z původního obsazení zbyla jen Zuza Herényiová (díky Zuzi!) a kluci ze Zabelov Group. Nevím, jestli mám nějakou radu na vztahy přes oceán… Vztah je živá věc, musí být! A nesouvisí to jen s „živou“ návštěvou. To, co chcete, aby zůstávalo živé, se musí neustále hledat, opečovávat, občas něco updatovat, občas něco vypustit a udělat místo pro nové zážitky. Musíte vnímat. I ty nepříjemné věci. Naučíte se tak jinak vnímat čas i vzdálenost.

Nebudou zase nějaké taneční třicetiminutovky se 420PEOPLE jako v jarní edici karantény?
Budou:) Plánovali jsme to ještě před touhle „druhou vlnou“, protože se nás na to neustále někdo ptal. Ale chceme to udělat trochu jinak. Bude to v novém kabátu, z nového studia, profi kamera. Prostě verze 2.0.

Ještě ladíme detaily, ale troufám si říct, že to spustíme 17. 11. od 10:30 na GoOut.cz. Pojedeme v týdenních intervalech. Koncept zůstává stejný. Zjistil jsem, že právě ta zdánlivá jednoduchost bylo to, co mělo obrovský dosah. Takže to se nemění. Snad jen má fyzička je zase o půl roku lepší:).

Dance first. Think later. It’s the natural order.
(Samuel Beckett)

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


4 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments