Valentina Lisitsa se vrací do Prahy

Ukrajinská klavíristka Valentina Lisitsa bude 4. února 2019 v pražském Paláci Žofín sólistkou charitativního koncertu Remember Them, který je závěrečným gala 8. ročníku festivalu Film Music Prague. V evropské premiéře zazní klavírní koncert Ruin & Memory od oscarového skladatele Howarda Shorea. Lisitsu doprovodí Filharmonie Hradec Králové pod vedením německého dirigenta Christiana Schumanna.  
Valentina Lisitsa, Dvořákova Praha 2018 (foto Petra Hajská)

Dosud byl Shoreův koncert pro klavír a orchestr uveden pouze jednou, a to v roce 2010 při světové premiéře v Číně. Shore v něm vzdává hold skladateli a klavíristovi Fryderyku Chopinovi. Skladba o třech kontrastních větách je dlouhá asi třicet minut. „Rozhodli jsme se zařadit klasickou hudbu filmového skladatele Howarda Shorea, abychom ukázali jinou, méně známou tvář slavných hollywoodských autorů,“ uvedl Nikola Bojčev, umělecký ředitel festivalu Film Music Prague.

Valentina Lisitsa se v Praze představila 19. září 2018. Její koncert v rámci festivalu Dvořákova Praha vyvolal nadšení v sále a protest před Rudolfinem. Desítka lidí hlásící se ke skupině Kaputin příchozím návštěvníkům před zahájením recitálu rozdávala materiály připomínající svým vzhledem koncertní program. V nich se lidé dočetli o údajných proputinovských aktivitách, kterým se umělkyně rusko-polského původu věnuje ve svém soukromém životě a na sociálních sítích. I po skončení koncertu před východem z Rudolfina stáli aktivisté s transparenty proti ruské účasti ve válce v Sýrii, proti okupaci Krymu a válce na východní Ukrajině.

Lisitsa na klavír hraje od svých tří let a o rok později už poprvé vystoupila na veřejnosti se sólovým recitálem. Její cesta na světová pódia vedla přes video, které umístila bez jakékoli další propagace na YouTube. Brzy získala exkluzivní smlouvu s vydavatelstvím Decca, u nějž dosud vydala čtrnáct CD. Jejím manželem a zároveň hudebním partnerem pro dvouhru je pianista Alexej Kuzněcov.

Koncert Remember Them je prvním ze série, která se zaměří na uvádění klasických děl filmových skladatelů. Dalším klasickým dílem od filmového skladatele je oratorium A Prussian Requiem, jehož autorem je John Powell. Sólových partů requiem se zhostí tenorista Petr Nekoranec a barytonista Boris Prýgl. Spolu s nimi se představí Kühnův smíšený sbor. Do programu koncertu přispěl také oscarový skladatel John Williams, který poskytl partitury pro skladbu Song For World Peace. I v tomto případě se jedná o evropskou premiéru.