Vánoční týden s tancem

Během vánočních svátků je obvykle aktivita tanečních, především baletních, souborů na vrcholu. V tomto roce se nepřekvapivě nacházíme v určitém útlumu, přesto vám v přehledu nabízíme několik možností, kterak se k tanci a kultuře dostat i v čase bramborového salátu, lineckého a vánoček.
Ponec online – Ikarus – Marie Gourdin na zkoušce

Tanec Praha uvede v úterý 22. 12. v 18.00 za pomoci aplikace Zoom online webinář o projektu Marie Gourdin Ikarus. Jedná se o projekt, jenž vznikal za mimořádných podmínek a značně neobvyklou cestou. Dva festivaly zapojené do evropského projektu Be SpectACTive, TANEC PRAHA a Divadelná Nitra, se spojily, oslovily náctileté v České republice a na Slovensku, aby s nimi participovali v tvůrčím procesu. Namísto osobních setkání nastaly během roku měsíce zoomování, nahrávání, práce v izolaci, v srpnu se konečně obě skupiny teenagerů setkaly spolu s umělci v Nitře opět osobně a dílo začalo dostávat jasné obrysy. Několik dní před finální rezidencí v Nitře však nastal druhý lockdown. Aniž by to teenageři tušili, shodli se před rokem s umělci na tématu hranic a svobody. Tehdejší pocity dospívající mládeže se zhmotnily v průběhu roku 2020 a zrají dál. Kam se projekt posunul, co jeho tvůrci zažili a kam směřují, to chce zájemcům přiblížit aktuální stream. V jeho rámci bude uveden krátký film o tvorbě, po němž bude následovat diskuse.

V pondělí 28. 12. od 19. 00 bude možné zhlédnout online tři rodící se choreografie – Mass choreografky Evy Staré, Sádlo Ridiny Ahmedové a Passing Nikoly Križkové. Tentokrát však nepůjde ani tolik o výsledek, ale o potřebu vést dialog a nezastavit uměleckou tvorbu restrikcím navzdory. Projekty vznikají v rámci série Emergency Dances, toto je již třetí série, kterou kurátorsky zašťiťuje soubor Tantehorse.

Český Divadelní ústav Institutu umění vydal v těchto dnech novou publikaci. Roman Vašek se ve své studii Český tanec v datech 5 tentokrát zaměřuje na černé divadlo a podnikání ve světě baletu. V první části mapuje vývoj fenoménu českého černého divadla od 50. let 20. století s důrazem na podíl tance a tanečníků, ve dvou sondách z aktuálního roku se rovněž snaží zjistit, jakým způsobem se souboru vyrovnaly a stále vyrovnávají s koronavirovými restrikcemi. Druhá část publikace se věnuje nejvýznamnějším baletním projektům, které vznikly po roce 1989 a měly čistě komerční ráz. Celý text studie je možné zdarma přečíst zde.

V neděli 27. 12. chystá baletní soubor Divadla F. X. Šaldy opět odvysílání záznamu inscenace Vánoční koleda, baletu inspirovaného stejnojmennou povídkou anglického spisovatele Charlese Dickense, který vytvořil tanečník a choreograf Richard Ševčík. Vysílání proběhne na YouTube kanálu DFXŠ.

Zahraniční tanec a balet v online prostoru
Nizozemský Het Nationale Ballet uvedl 19. prosince 150minutové vánoční gala představení, během něhož byla mimo úryvků z tvorby Johna Neumeiera, Hanse van Manena nebo Christophera Wheeldona uvedena premiéra nové choreografie Davida Dawsona a Wubkje Kuindersmy. Celý program bude zopakován 27. prosince v pravé poledne a online bude za poplatek 15 EUR dostupný čtyřiadvacet hodin.

Francouzské Theatre du capitole Toulouse uvede na svém Facebooku 30. prosince ve 20.00 program Dans le pas de Noureev složený z ukázek z baletů tohoto fenomenálního tanečníka. K vidění bude Grand pas classique ze 3. jednání Raymondy, dále ukázky ze Spící krasavice, Romea a Julie, Popelky a Labutího jezera. Choreografova La Bayadère, kterou ve streamu uvedla pařížská Opera v neděli 13. prosince pak byla ke zhlédnutí prodloužena až do 31. prosince.

Soubor New Adventures vytvořil pro své diváky krátký taneční film A Christmas Wish s výňatky z choreografií uměleckého šéfa Matthewa Bournea jako Popelka, Louskáček! nebo Střihoruký Edward. Natáčelo se na jevišti londýnského divadla Sadler’s Wells před prázdným hledištěm.

Ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

V letošním roce si připomínáme 180. výročí narození Petra Iljiče Čajkovského, Velké divadlo v Moskvě na jeho oslavu na svém YouTube kanálu zveřejnilo 40minutový dokument zabývající se rolí moskevské scény ve skladatelově životě.

Vzhledem k situaci byl Balet Národního divadla nucen z minulé sezóny přesunout plánovanou premiéru Spící krasavice do té letošní a stále není jisté, kdy se představení doopravdy odehrají. Pokud byste se nemohli dočkat nebo si naopak udělat představu o tom, co vás čeká, budete mít možnost na YouTube Stuttgarského baletu, který verzi Marcie Haydée uvede na Štěpána 26. 12. ve 14.00.

Tanečnímu světu se věnuje rovněž jeden z nových seriálů na platformě Netflix. Pretty Little Things (v češtině Krasotinky) se věnuje náctiletým studentům navštěvujícím jednu z elitních amerických škol baletu. První díl měl premiéru 14. prosince, celá série čítá 10 epizod.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments