Varhany z Notre-Dame byly úspěšně demontovány, čeká je několikaleté čištění

V pařížské katedrále Notre-Dame dnes po čtyřech měsících úspěšně skončila demontáž varhan, největšího hudebního nástroje ve Francii. Restaurátoři musí 8000 píšťal poškozených při požáru vyčistit, poté se nástroj vrátí na své místo. Rozebírání skončilo o dva měsíce dříve, než bylo původně v plánu, píší francouzská média.
Varhany Notre Dame v Paříži (foto Jeroen de Haan)

Varhany gotickým chrámem zní od roku 1733, při požáru v dubnu 2019 nástroj nezasáhly plameny a téměř ani voda při hašení. Na varhanách se však usadil olověný prach a poškodily ho vysoké teploty v červenci 2019. Oprava přímo na místě by nebyla možná. Restaurátoři proto uvnitř katedrály postavili 30metrové lešení, ze kterého varhany po částech sundávali a díly odvezli ve čtyřech přepravních kontejnerech do skladu poblíž Paříže.

Celou opravu katedrály Notre-Dame řídí za tímto účelem speciálně zřízený úřad při ministerstvu kultury EPRNDP. Ten v první polovině příštího roku vypíše výběrové řízení na společnost nebo společnosti, které budou pověřeny čištěním, restaurováním a opětovnou montáží varhan. Vše by mělo být hotovo na slavnostní mši 16. dubna 2024, v den pátého výročí požáru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments