Ve finále soutěže Concertino Praga se utkají čtyři hudebníci ze tří zemí
Concertino Praga – Dvořákova rozhlasová mezinárodní soutěž pro mladé hudebníky byla letos otevřena sólistům. Mezi osmatřiceti přihlášenými snímky z osmnácti zemí se objevilo celkem deset hudebních nástrojů, co do počtu jim vévodily klavírní nahrávky. „Byl to zážitek poslouchat tyto mladé umělce. Mnohokrát jsem nechtěla věřit tomu, že někdo, komu ještě nebylo třeba ani patnáct let, dokáže hrát tak dokonale. Někdy takový výkon není slyšet ani od profesionálů. Je to fantastické a je mi ctí, že mohu být malou měrou nápomocná v jejich začátcích úžasné kariéry,“ komentovala letošní první kolo soutěže členka poroty, harfistka Jana Boušková.
Desetičlenná porota posuzovala snímky anonymně a pro čtyřčlenné finále vybrala i dva snímky ruských interpretů, kteří ovšem v dané situaci nemohou obdržet víza, a tudíž na koncertě v Rudolfinu dostanou šanci soutěžící, kteří byli vyhodnoceni jako další v pořadí. Publiku a porotě, v níž zasednou například klavírista Ivo Kahánek, trumpetista Sergej Nakarjakov nebo houslista Václav Hudeček, se představí dvojice bulharských muzikantů – houslistka Diana Chausheva a klavírista Victor Vichev, italský trumpetista Filippo Lombardi a český houslista Richard Kollert. Finálový večer bude unikátní, protože na něm zazní celkem pět koncertů pro sólové nástroje a orchestr – Arama Chačaturjana a Maxe Brucha pro housle, Sergeje Rachmaninova (č. 2) pro klavír a Josepha Haydna a Oskara Böhmeho pro trubku. Teprve tady se ukáže, do jaké míry odpovídají skutečné interpretační schopnosti výkonům na zaslaných nahrávkách. Zkušenosti z minulých let ale potvrzují, že do finálových kol se dostávají skutečně velmi kvalitní hráči, kteří bez problémů zvládnou atmosféru velkého veřejného koncertu. Jejich motivace je veliká: vítěz soutěže natočí v profesionálních podmínkách Českého rozhlasu vlastní CD, dalšími cenami jsou hodnotná stipendia, která udílí Akademie klasické hudby a laureáti je mohou využít pro hudební vzdělávání nebo na nákup nových nástrojů.
Tím ovšem výčet benefitů nekončí. Již před finálovou prezentací byly uděleny Ceny Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci skladatelova díla, Nadace Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové za nejlepší interpretaci skladby 20. či 21. století a Nadace Karel Komárek Family Foundation pro nejúspěšnějšího českého účastníka. Bonusem pro finalisty a vybrané další účastníky je série koncertů Jihočeského festivalu Concertina Praga. Všechny koncerty konané od 19. do 24. září v atraktivních historických sálech Českého Krumlova, Bechyně, Třeboně a Jindřichova Hradce zaznamenává nebo vysílá přímým přenosem Český rozhlas Vltava.
Pro Concertino Praga – Dvořákovu rozhlasovou mezinárodní soutěž je tou nejlepší vizitkou zájem mladých hudebníků z celého světa. Mladí muzikanti zdůvodňují své přihlášky prestiží této soutěže, která plyne nejen z nepřerušené víc jak padesátileté tradice, tak z možností, které se jim v případě úspěchu otevírají: zařazení mezi renomované vítěze této soutěže (například Zoltán Kocsis, Isabelle Faust, Lars Vogt, Ivo Kahánek, Radek Baborák, Julian Rachlin, Jan Mráček, Christian Tetzlaff), profesionální nahrávka CD, zajímavá finanční stipendia, vystoupení v jedné z nejslavnějších hudebních síní světa s vynikajícím orchestrem, jímž SOČR vedený Robertem Jindrou bezesporu je, další vystoupení před diváky i rozhlasovými mikrofony… Organizátoři soutěže – Český rozhlas a Akademie klasické hudby – si mohou být po třech letech spolupráce jisti tím, že nový impuls, jehož se Concertinu Praga tímto spojením dostalo, přinesl prospěch všem stranám
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]