Ve Stavovském divadle zazní opery Viktora Ullmanna Rozbitý džbán a Císař Atlantidy

V neděli 4. února 2024 uvede soubor opery Národního divadla moravskoslezského ve Stavovském divadle v Praze dvě poslední opery Viktora Ullmanna Rozbitý džbán a Císař Atlantidy aneb Odepření smrti. Půjde o jediné pražské provedení v rámci cyklu Musica non grata, jenž je realizován za finanční podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v České republice.
Viktor Ullmann: Rozbitý džbán & Císař Atlantidy – Národní divadlo moravskoslezské (foto Martin Popelář)
Viktor Ullmann: Rozbitý džbán & Císař Atlantidy – Národní divadlo moravskoslezské (foto Martin Popelář)

Obě operní jednoaktovky vznikly v letech 1941 až 1944 v soukolí nacistické vyhlazovací mašinérie, Císař Atlantidy aneb Odepření smrti dokonce již za zdmi terezínského ghetta. „Po hudební stránce jsou tato dvě díla velmi rozdílná. V Rozbitém džbánu Ullmann do hudební složky velice zdařile přetavil satirický humor příběhu, pracuje zde jako symfonik s bohatou instrumentací. Císař Atlantidy vyniká silou příběhu podpořeného kontrastní, jedinečnou barevností orchestru, jehož obsazení vycházelo z možností terezínského ghetta,“ říká dirigent Jakub Klecker.

Rozbitý džbán vypráví příběh vesnického soudce Adama, který je okolnostmi přinucen soudit vědomě svůj vlastní přečin a nakonec sám sebe odhalit jako pachatele. Císař Atlantidy je strhující drama s prvky komedie dell’arte o zpupnosti a bezohlednosti jednotlivce, jemuž se nakonec vzepře samotná Smrt. Viktor Ullmann se uvedení ani jedné z těchto oper nedočkal. 18. října 1944 byl prakticky ihned po příjezdu „transportu umělců“ Er z Terezína do Osvětimi zavražděn v plynové komoře.

Koncepce slovinského režiséra Rocca částečně vychází z jeho osobních zkušeností z války v bývalé Jugoslávii. „Byla to bizarní válka všech proti všem, ve které se mezi sebou náhle začali vraždit třeba i členové jedné rodiny. Chtěl jsem otevřít téma, co se stane s člověkem, s jeho psychikou, s jeho existencí ve chvíli zcela absurdního válečného stavu, kdy mozek najednou začne přemýšlet úplně jinak, začne se měnit a přizpůsobovat.“

Opery, které jsou součástí cyklu NDM Opery terezínských skladatelů, budou uvedeny v českém přebásnění Jaromíra Nohavici s českými a anglickými titulky. V hlavních rolích se představí Boris Prýgl, Martin Gurbaľ, Jorge Garza, Anna Nitrová, Doubravka Součková a další.

Součástí provedení ve Stavovském divadle bude dramaturgický úvod od 18:30 hodin, na kterém proběhne křest publikace Viktor Ullmann – neklidný Středoevropan autorky Magdaleny Živné, která se ujme průvodního slova. Publikaci vydalo Národní divadlo moravskoslezské za finanční podpory projektu Musica non grata.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments