Ve Švédsku byl iniciován výzkum stárnutí pěveckého hlasu

Může pěvecký hlas spolehlivě fungovat doživotně? Některým pěvcům se zhoršuje již po padesátce, zatímco jiným zůstává přirozeně zdravý ještě v pokročilém stáří. Zatím se nepodařilo prokázat spolehlivé vědecké vysvětlení těchto rozdílů. Švédská odborová organizace SYMF (Sveriges Yrkesmusikerförbund – The Swedish Union of Professional Musicians) a opera v Göteborgu ve spolupráci s operou v Malmö, Královskou švédskou operou a vědci z Lundské univerzity započaly unikátní projekt, který si klade za cíl zmapovat stárnutí pěveckého hlasu a řešení prevence hlasu tak, aby zůstal zdravý co nejdéle.
Ilustrační foto (Highwaystarz-Photography / zdroj iStock Pictures)

V roce 2014 se švédská vláda rozhodla posunout důchodový věk profesionálních pěvců z 52 na 65 let. Tím, že pěvci ztratili možnost odejít do důchodu brzy, vznikly zvýšené nároky na zdravé pracovní prostředí a znalosti týkající se procesu stárnoucího hlasu se staly novou oborovou výzvou pro zaměstnance, zaměstnavatele i odbory.

Je důležité vytvořit dobré podmínky udržitelného profesního života. Nedostatek znalostí v oblasti prevence a rehabilitace pěveckého hlasu v závislosti na rostoucím věku a rároveň jak vytvořit podmínky pro udržitelný profesionální život, měl za následek, že řada pěvců musela své kariéry zanechat,“ říká Anna-Karin Simlund, místopředsedkyně odborové organizace SYMF.

Zákon o pracovním prostředí stanovuje požadavky týkající se prevence onemocnění a ochrany zdraví, a zákon o diskriminaci stanovuje požadavky na aktivní opatření v rámci pracovního prostředí tak, aby se zabránilo věkové diskriminaci.

Pro nás coby zaměstnavatele je nesmírně potěšující, že se uskuteční smysluplný výzkum, který se týká udržitelnosti zdraví a kvality pěveckého hlasu. Spolu s našimi pěvci bychom rádi vytvořili vhodné pracovní podmínky, které našim zaměstnancům umožní pracovat na té nejvyšší úrovni. Tento výzkumný projekt nám, doufejme, poskytne nástroje potřebné pro dlouhý a udržitelný profesní život,“ uvedla Lena Vedin Almung, administrativní manažerka Göteborgské opery.

Projekt vede Pontus Wiegert, rezidentní foniatr a doktorand Oddělení klinických věd Lundské univerzity. „Očekává se, že projekt bude přínosný zejména pro operní pěvce a jejich zaměstnavatele. Z širší perspektivy ale doufáme, že projekt přispěje k důležitému poznání dalších profesí závislých na hlase, jako jsou herci, muzikáloví zpěváci či učitelé. Třetina profesí ve Švédsku je závislá na verbálním projevu a dobré vokální pracovní prostředí může být klíčové pro pokračující profesní aktivity, trvající až do odchodu do důchodu,“ řekl Wiegert.

Lundská univerzita byla založena roku 1666 a je hodnocena jako jedna ze sta nejlepších světových univerzit. Univerzitu navštěvuje 47.000 studentů a jejích 7000 odborných pracovníků pracuje na projektech v Lundu, Helsingborgu a Malmö.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat