Ve věku 43 let zemřel klavírista Václav Mácha

V sobotu 23. dubna 2022 zemřel ve věku 43 let klavírista, člen České filharmonie a asistent klavírní sekce Hudební Akademie múzických umění Václav Mácha. Datum posledního rozloučení zatím není známo.

Václav Mácha (zdroj Josef Suk Piano Quartet)
Václav Mácha (zdroj Josef Suk Piano Quartet)

Václav Mácha se narodil v roce 1979. Ve svých patnácti letech byl nejmladším posluchačem Hudební fakulty AMU ve třídě Ivana Moravce. Následně studoval na Hochschule für Musik und Theater v Hannoveru u Karl-Heinze Kammerlinga, u nějž pokračoval v postgraduálním studiu sólového klavíru.

V roce 1994 uskutečnil samostatný recitál v Dvořákově síni Rudolfina. Vystupoval v různých koutech České republiky i světa – například s Českou filharmonií, PKF–Prague Philharmonia, Českým národním Symfonickým orchestrem, Filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Českým komorním orchestrem a Sukovým komorním orchestrem. V roce 2009 sólově vystoupil v Royal Albert Hall s londýnským BBC Symphony Orchestra na festivalu BBC Proms.

Nahrával mimo jiné pro Český rozhlas, Slovenský rozhlas, Českou televizi, Deutsche Welle, BBC, NHK Japonsko-FM. V roce 2006 nahrál pro European Broadcasting Union Mozartovy klavírní sonáty.

Účastnil se několika soutěží: Virtuosi per musica di Pianoforte, kde vyhrál 1. cenu, v soutěži Concertino Praga obdržel 2. cenu. V rámci Evropské hudební ceny v Dublinu získal 3. cenu, v soutěži Karl-Bergmann Hannover obdržel 2. cenu. Stal se finalistou Mezinárodní tribuny mladých interpretů UNESCO a v italské soutěži Viotti-Valsesia získal 1. cenu za nejlepší interpretaci Beethovenových skladeb.

Poslední rozloučení se bude konat 5. května 2022 v 11:15 hodin v obřadní síni krematoria Motol v Praze.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


4.1 14 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments