Vedení ND jedná o pronájmu Hudebního divadla Karlín pro operu a balet
Vedení Národního divadla v Praze jedná s magistrátem a vedením Hudebního divadla Karlín o časově omezeném pronájmu pro svoji operní a baletní produkci. Důvodem je rekonstrukce historické budovy Státní opery Praha, která začne v červenci 2016 a snaha, aby kvůli tomu nebyl omezen operní a baletní žánr v metropoli.Experti organizace Opera Europa s vedením Národního divadla se tento týden na závěr společného dvoudenního jednání shodli, že Praha má šanci udržet nabídku operních představení i v průběhu rekonstrukce Státní opery. “Připravované řešení, s kterým jsme seznámili experty organizace Opera Europa, umožní přenést některé z inscenací Státní opery právě do Karlína. Další inscenace Státní opery nabídneme po dobu rekonstrukce na jevišti Národního divadla,” uvedl ředitel Národního divadla Jan Burian.
Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) zatím není jasné, jak dlouho bude historická budova Státní opery uzavřena. “V žádném případě to však neznamená, že bude soubor Opery Národního divadla rozpuštěn nebo něco takového,” prohlásil před časem Herman.
Jedním z cílů Národního divadla v průběhu připravované rekonstrukce je zachování odpovídajícího počtu operních představení. “Podobné situaci již čelilo a i v současnosti čelí několik operních domů v Evropě a právě odpovídající náhradní prostory s dostatečnou kapacitou, dobrou polohou, zázemím a akustikou jsou tím nejlepším řešením pro umění i diváky samotné,” podotkl ředitel Opera Europa Nicholas Payne. Někteří hudební experti se však domnívají, že menší jeviště v karlínském divadle nemusí odpovídat požadavkům operní a baletní produkce Státní opery. Komplexní rekonstrukce historické a provozní budovy pražské Státní opery, která by měla začít 1. července 2016, bude stát 715 milionů korun. Původně se hovořilo o poloviční částce. Ministerstvo kultury před třemi lety oznámilo, že rekonstrukce bude do roku 2017 stát celkem 360 milionů korun, o 110 milionů korun více, než bylo oznámeno dříve. Původně zvažovaná částka prý nezahrnovala všechny části stavby a obnovu technických zařízení. Loni v říjnu po návštěvě budovy Státní opery hovořil Herman o 665 milionech korun do roku 2018, nyní se poskytnutá částka vyšplhala na 715 milionů korun.
Největší bolestí staré budovy jsou podle ředitele Národního divadla Buriana rozvody – zejména elektroinstalace, voda, topení a odpady. Nutná je i sanace vlhkosti. Uskuteční se také restaurátorské práce na interiérové výzdobě hledištní části. Rekonstrukcí projde i skleněná fasáda přilehlé provozní budovy. V divadle budou opraveny šatny umělců i sociální zázemí.
Foto archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]