Velikonoční koncert ve Stavovském: Změna sólisty

Prakticky na poslední chvíli ohlásila opera pražského Národního divadla změnu, týkající se pátečního Velikonočního koncertu ve Stavovském divadle: Původně slibovaného britského sólistu Williama Towerse vystřídá z důvodu jeho náhlé zdravotní indispozice mladý německý kontratenor Steve Wächter.


Kontratenorista Steve Wächter se narodil v Drážďanech a coby tenor se začal zpěvu věnovat v šestnácti letech. Tím, kdo jej přeškolil na kontratenor, byl jeho „dvorní“ profesor Hartmut Zabel. Zaujal už svým debutem v Händelově oratoriu Ester, pod dirigentským vedením Maji Sequeiry. Ta patří společně s Ludgerem Rémym, Michaelem Schollem, Dietrichem Lohffem či Wolfgangem Kupkem k dirigentům, s nimiž Wächter spolupracuje nejčastěji. Nastudoval s nimi například oratoria a kantáty Monteverdiho, zmíněného Händela a Vivaldiho či Bachovy skladby. Možná překvapivě s ohledem na jeho slabost pro ranou a barokní hudbu se pražskému publiku představil v úplně novince: V roce 2007 vystoupil na scéně Stavovského divadla v opeře Slzy Alexandra Velikého (Lacrimae Alexandri Magni) současného domácího skladatele Tomáše Hanzlíka. Za své pojetí titulní role sklidil od kritiků pochvalná hodnocení.

Pro páteční Velikonoční koncert, kdy soubor Musica Florea bude řídit Marek Štryncl, byly vybrány kompozice odpovídající duchovní atmosféře tohoto večera. Program otevře Sonata a 4 Es dur „al Santo Sepolcro“ (U Božího hrobu), po které bude následovat jedna z mnoha hudebních podob středověké sekvence Stabat Mater, líčící bolest Matky Boží nad smrtí svého syna. Dále zazní koncerty č. 10 h moll a č. 11 d moll z opusu 3 a na závěr skladba pro kontratenor a orchestr Nisi Dominus na text 127. žalmu Když nestaví dům Hospodin, marně se lopotí, kdo ho stavějí.

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (2) “Velikonoční koncert ve Stavovském: Změna sólisty

  1. Inu chřipka řádí. Škoda. Ale třeba budeme překvapeni mile. LiMo

  2. Slyšela jsem Steve Wachtera v Alexandrovi a myslím, že zklamaní bychom být neměli.

Komentáře jsou uzavřeny.