Opera PLUS
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěž
  • Slovenský tanec
  • O nás
  • Více
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Encyklopedie
    • Filmová Hudba
    • Klasika
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Postřehy
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Týden s Tancem
Čtení Vesmírná Odyssea na HAMU: Strauss, Ravel nebo Sibelius?
sdílejte:
Opera PLUSOpera PLUS
Font ResizerAa
Mobilní menu Opera PLus
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Slovenský tanec
  • O nás
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Klasika
    • Postřehy
    • Týden s tancem
Napište nám
Připojte se k největší komunitě klasické hudby Přihlásit se
Sledujte nás
© Opera PLUS 2025 - Všechna práva vyhrazena
Lifestyle

Vesmírná Odyssea na HAMU: Strauss, Ravel nebo Sibelius?

redakce
Publikováno 17/06/2014
sdílejte:
2 minut čtení

V sobotu 21. června 2014 ve 21.21 se nádvoří Lichtenštejnského paláce, sídla HAMU, promění v jediné letní kino na Malé Straně. Promítání kultovního filmu 2001: Vesmírná odysea doprovodí koncertem živě Filmová filharmonie. Pod taktovkou Marka Šedivého zahraje orchestr nejen hudbu z původního soundtracku filmu, ale také další skladby, které filmu dodají nový rozměr. Toto jedinečné filmově-hudební představení proběhne v rámci festivalu Skrz na skrz, díky čemuž je vstup na něj volný.Proč si studenti Akademie múzických umění vybrali právě tento film? Režisér filmu 2001: Vesmírná odysea, Stanley Kubrick, ve filmu geniálně používá skladby vážné hudby. Úvod jedné z nich, symfonické básně Tak pravil Zarathustra, dokonce díky filmu zná snad doopravdy každý. Ze skladeb, které jsou použity i v původní verzi filmu z roku 1968, zazní také valčík Na krásném modrém Dunaji Johanna Strausse mladšího.

Proč ale hrát hudbu, která ve filmu původně není? Film byl natáčen před půlstoletím, a i když se stal pilířem žánru sci-fi, dnešní divák přeci jen čeká intenzivnější zážitek. Proto orchestr ve chvílích, kdy by se snad divák mohl nudit, přidá tóny Ravelova Bolera, Barberova Adagia či monumentální symfonické básně Finlandia Jeana Sibelia. Díky archivu Filmové filharmonie se podařilo na program přidat i několik skladeb z žánru filmové hudby.A pro ty, kdo by proti zařazení jiné hudby k filmu měli výhrady: Režisér filmu se také neptal Ligetiho a jeho skladby použil v původní verzi filmu i přes jeho zákaz…

Foto archiv 

TémataA Space Odyssey (Kubrick)György LigetiHudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v PrazeJean SibeliusJohann StraussMarek ŠedivýMaurice RavelSamuel Barber
Sdílet článek
Facebook zkopíruj odkaz
sdílejte:
Předchozí článek Olomoucké barokní slavnosti podruhé
Další článek Design a zvuk: New World Center Miami
0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Přihlášení
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Opera PLUSOpera PLUS
Sledujte nás
© 2025 Opera PLUS
Spravovat své soukromí

Abychom poskytli co nejlepší služby, my a naši partneři používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízeních, technologie jako soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám a našim partnerům umožní zpracovávat osobní údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.

Kliknutím níže vyjádřete souhlas s výše uvedeným nebo proveďte podrobnější rozhodnutí. Vaše volby budou použity pouze na tomto webu. Nastavení můžete kdykoli změnit, včetně odvolání souhlasu, pomocí přepínačů v Zásadách cookies nebo kliknutím na tlačítko Spravovat souhlas ve spodní části obrazovky.

Funkční Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Statistiky

Marketing

Funkce
Vždy aktivní

Vždy aktivní
  • Spravovat možnosti
  • Správa služeb
  • Správa {vendor_count} prodejců
  • Přečtěte si více o těchto účelech
Spravovat možnosti
  • {title}
  • {title}
  • {title}
wpDiscuz
Vítejte zpět!

Přihlášení k účtu

Username or Email Address
Password

Zapomenuté heslo?

Not a member? Sign Up