Vezměme Novou scénu útokem


Čím dál ztrátovější soubor Laterny magiky k prvnímu lednu končí. Přesto ale bude Laterna mít od Nového roku svého nového uměleckého šéfa. A bude novým samostatným útvarem Národního divadla. Že to nejde dohromady? Ale jde.


Jak to už od příštího roku všechno bude, teď poodhalilo vedení pražského Národního divadla, které z rozhodnutí Ministerstva kultury budovu Nové scény přebírá od ledna zpátky do své správy, po bezmála dvaceti letech, kdy tu samostatná Laterna magika působila.

Za prvé: Novým uměleckým šéfem Laterny magiky, resp. Nové scény se stává Zdeněk Prokeš, choreograf a mimo jiné někdejší ředitel brněnského Národního divadla, který bude mít pod palcem vše, co se v budově bude dít. Na světě je už i nové logo.


Za druhé: Všichni současní tanečníci Laterny magiky mají k Novému roku výpověď ze stálého pracovního poměru. Jen zhruba polovina z nich (výběr je prý už hotov) má přislíbeny externí smlouvy. Mají dál vystupovat v pěti dosavadních inscenacích, které se budou zatím hrát dál – byť méně častěji, než dosud.
Kouzelný cirkus (Laterna magika)
Konkrétně: Pokračuje Kouzelný cirkus (z roku 1977!), Casanova, Graffiti, Rendez-vous a Coctail 008. Technický personál budovy přechází pod Národní divadlo. S nastudováním nového titulu s využitím principů Laterny magiky se do budoucna sice údajně počítá, ale peníze na něj Národní divadlo nemá – bude se o ně prý muset postarat Ministerstvo kultury, avšak hned tak to nebude.

Za třetí: Budova Nové scény se otevírá pro balet, činohru i operu Národního divadla. Balet tu bude dál uvádět už v červnu právě zde premiérovaný Extrém, činohra počítá hned zkraje roku se třemi novými tituly (Beckett-Čekání na Godota, Bond-Spaseni, Jelinek-Co se stalo když Nora pustila svého manžela) a jedním titulem přeneseným z budovy Zlaté kapličky (Stoppard-Rock’n’roll), opera by se na Nové scéně měla objevit v roce 2011, ovšem kvůli nepříznivé akustice prozatím jen s blíže neupřesněným „nazvučeným projektem“ , jak prozradil ředitel ND Ondřej Černý.

Za čtvrté: Nová scéna se ale také otevírá pro další umělce. Takzvanými rezidentními, tedy pravidelně a dlouhodobě spolupracujícími soubory, se od ledna stávají taneční kolektiv 420PEOPLE (náš nedávný rozhovor s choreografem Václavem Kunešem – mimo jiné právě o tom – najdete zde), stejně jako i Divadelní studio Továrna, zaměřující se na alternativní činohru. Stálým hostem má být i Bohemia Balet – soubor Konzervatoře hlavního města Prahy. Objevit se tu má i řada dalších mimopražských umělců, včetně loutkářů.

Za páté: Slibovaná rekonstrukce Nové scény zatím nebude. Nejsou peníze. Zatímco s úpravou vnější fasády se prý nikdy nepočítalo (oslovením architektů chtělo vedení ND prý jen rozproudit debatu), rekonstrukce interiéru a jeviště Nové scény je sice údajně velmi potřebná a mělo k ní dojít původně už příští rok, jenže odhadovaných zhruba asi sto miliónů korun prostě teď nikdo nemá. (A přednost navíc stejně dostane rekonstrukce některých technologií v budově Zlaté kapličky).

Takže se vše odsouvá zatím na neurčito. (Jen pro ilustraci, v jakém stavu budova Nové scény je: Aby se tady vůbec mohla před prázdninami uskutečnit premiéra baletního Extrému, muselo na jeviště Nové scény Národní divadlo zapůjčit – slovy jeho vedení – „obrovský počet světel“).
Extrém (balet Národního divadla)
A konečně za šesté: Celý provoz Nové scény (tedy vše výše řečené) slibuje vedení Národního divadla zajistit s menším balíkem peněz, než měla k dispozici dosud samostatná Laterna magika (přesná čísla ND neprozradilo).

Vezměme Novou scénu útokem. I když je to tak trochu harakiri. I tahle slova padla od vedení Národního divadla, když své plány s Novou scénou poodhalilo.
Nechme se tedy překvapit. Leden není už daleko.
fota: L.Žentel, P.Hejný a web

Mohlo by vás zajímat


2
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jaroslav Žák

Je velmi zajímavé, jak si ND představuje provoz znovunabyté Nové Scény. Přitom, třeba pouhé přenesení některých inscenaci z Kolowratu (jak činoherních, tak baletních), zejména těch, o které je zájem publika a kde je v Kolowratu vyprodáno by nestálo mnoho usílí a a ani hříšné peníze. A pak postupně rozšiřovat a nabalovat další nový repertoár. Proč udržovat staré inscenace Laterny Magiky, když už o ně není zájem ani u turistů?

Anonymous

Já bych na Laternu zašel, ale ne za cenu "turistického" vstupného. Pokud bude cena představení jako například u Extrému, určitě přijdu.