Vezměme Novou scénu útokem


Čím dál ztrátovější soubor Laterny magiky k prvnímu lednu končí. Přesto ale bude Laterna mít od Nového roku svého nového uměleckého šéfa. A bude novým samostatným útvarem Národního divadla. Že to nejde dohromady? Ale jde.


Jak to už od příštího roku všechno bude, teď poodhalilo vedení pražského Národního divadla, které z rozhodnutí Ministerstva kultury budovu Nové scény přebírá od ledna zpátky do své správy, po bezmála dvaceti letech, kdy tu samostatná Laterna magika působila.

Za prvé: Novým uměleckým šéfem Laterny magiky, resp. Nové scény se stává Zdeněk Prokeš, choreograf a mimo jiné někdejší ředitel brněnského Národního divadla, který bude mít pod palcem vše, co se v budově bude dít. Na světě je už i nové logo.


Za druhé: Všichni současní tanečníci Laterny magiky mají k Novému roku výpověď ze stálého pracovního poměru. Jen zhruba polovina z nich (výběr je prý už hotov) má přislíbeny externí smlouvy. Mají dál vystupovat v pěti dosavadních inscenacích, které se budou zatím hrát dál – byť méně častěji, než dosud.

Kouzelný cirkus (Laterna magika)
Konkrétně: Pokračuje Kouzelný cirkus (z roku 1977!), Casanova, Graffiti, Rendez-vous a Coctail 008. Technický personál budovy přechází pod Národní divadlo. S nastudováním nového titulu s využitím principů Laterny magiky se do budoucna sice údajně počítá, ale peníze na něj Národní divadlo nemá – bude se o ně prý muset postarat Ministerstvo kultury, avšak hned tak to nebude.

Za třetí: Budova Nové scény se otevírá pro balet, činohru i operu Národního divadla. Balet tu bude dál uvádět už v červnu právě zde premiérovaný Extrém, činohra počítá hned zkraje roku se třemi novými tituly (Beckett-Čekání na Godota, Bond-Spaseni, Jelinek-Co se stalo když Nora pustila svého manžela) a jedním titulem přeneseným z budovy Zlaté kapličky (Stoppard-Rock’n’roll), opera by se na Nové scéně měla objevit v roce 2011, ovšem kvůli nepříznivé akustice prozatím jen s blíže neupřesněným „nazvučeným projektem“ , jak prozradil ředitel ND Ondřej Černý.


Za čtvrté: Nová scéna se ale také otevírá pro další umělce. Takzvanými rezidentními, tedy pravidelně a dlouhodobě spolupracujícími soubory, se od ledna stávají taneční kolektiv 420PEOPLE (náš nedávný rozhovor s choreografem Václavem Kunešem – mimo jiné právě o tom – najdete zde), stejně jako i Divadelní studio Továrna, zaměřující se na alternativní činohru. Stálým hostem má být i Bohemia Balet – soubor Konzervatoře hlavního města Prahy. Objevit se tu má i řada dalších mimopražských umělců, včetně loutkářů.

Za páté: Slibovaná rekonstrukce Nové scény zatím nebude. Nejsou peníze. Zatímco s úpravou vnější fasády se prý nikdy nepočítalo (oslovením architektů chtělo vedení ND prý jen rozproudit debatu), rekonstrukce interiéru a jeviště Nové scény je sice údajně velmi potřebná a mělo k ní dojít původně už příští rok, jenže odhadovaných zhruba asi sto miliónů korun prostě teď nikdo nemá. (A přednost navíc stejně dostane rekonstrukce některých technologií v budově Zlaté kapličky).

Takže se vše odsouvá zatím na neurčito. (Jen pro ilustraci, v jakém stavu budova Nové scény je: Aby se tady vůbec mohla před prázdninami uskutečnit premiéra baletního Extrému, muselo na jeviště Nové scény Národní divadlo zapůjčit – slovy jeho vedení – „obrovský počet světel“).

Extrém (balet Národního divadla)
A konečně za šesté: Celý provoz Nové scény (tedy vše výše řečené) slibuje vedení Národního divadla zajistit s menším balíkem peněz, než měla k dispozici dosud samostatná Laterna magika (přesná čísla ND neprozradilo).

Vezměme Novou scénu útokem. I když je to tak trochu harakiri. I tahle slova padla od vedení Národního divadla, když své plány s Novou scénou poodhalilo.
Nechme se tedy překvapit. Leden není už daleko.
fota: L.Žentel, P.Hejný a web

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments